Tibbiyot markazi zamonaviy qiyofa ochmoqda
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi (RSTIAM) faoliyatini yanada takomillashtirish, uning imkoniyatlarini oshirish boʻyicha qator amaliy ishlar olib borilmoqda. Bugun Yoshlar siyosati va sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov hamda Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov u yerda olib borilayotgan yangi loyihalar bilan tanishdi.
Mutasaddilarga markaz direktori Kamol Sirojitdinov hamrohlik qilib, soʻnggi davrda amalga oshirilgan yangiliklar bilan tanishtirdi. Maʼlumki, markaz sportchilarimizdan tashqari hamyurtlarimizga ham tibbiy xizmat koʻrsatadi. RSTIAMda shifokorlar koʻrigida statsionar davolash imkoniyati ham mavjud boʻlib, bugun ushbu boʻlim toʻliq rekonstruksiya qilindi va zamonaviy qiyofa ochdi.
Markazning Nurli tashxis boʻlimi zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan. Mijozlarning katta qismi aynan ushbu boʻlim xizmatlaridan foydalanadi. K.Sirojitdinov endilikda mazkur yoʻnalishdagi imkoniyatlar yanada oshgani, rentgen, MRT, MSKT uskunalari ancha takomillashganini qoʻshimcha qildi. Shuningdek, alohida fizioterapiya boʻlimi tashkil etilayotgani haqida maʼlumot berdi. Tanishuv davomida qayta qurilayotgan reabilitatsiya va massaj xonalari, laboratoriya boʻlimi ham koʻzdan kechirildi. RSTIAM direktori yaqin vaqt ichida jarrohlik boʻlimi faoliyati yoʻlga qoʻyilishi rejalashtirilganiga urgʻu berdi. Oʻrganish ishlari davomida markaz imkoniyatlaridan unumli foydalanish, mijozlarga barcha sharoitlarni yaratish boʻyicha qoʻshimcha tavsiyalar berildi.

Медицинский центр при НОК приобретает современный облик
Ряд практических работ проводится для дальнейшего совершенствования деятельности Республиканского научно-практического центра спортивной медицины (РНПЦСМ) при Национальном Олимпийском комитете Узбекистана, а также для повышения его потенциала. Сегодня заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя комитета Шерзод Ташматов и председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов ознакомились с новыми проектами, которые ведутся в РНПЦСМ.
Официальных лиц сопровождал директор Центра Камол Сирожитдинов, который ознакомил с нововведениями, реализованными за последний период. Известно, что помимо отечественных спортсменов Центр оказывает медицинские услуги и гражданам нашей страны. В РНПЦСМ также есть возможность стационарного лечения под наблюдением высококвалифицированных специалистов, и сегодня это отделение полностью реконструировано и приобрело современный облик.
Отделение лучевой диагностики Центра оснащено современным оборудованием. Подавляющее большинство пациентов пользуются услугами именно этого отдела. К.Сирожитдинов добавил, что сейчас возможности в этом направлении ещё больше увеличились, значительно улучшилось оборудование рентгена, МРТ, МСКТ. Он также сообщил, что создаётся отдельное физиотерапевтическое отделение. Во время ознакомления также были осмотрены реконструируемые реабилитационные и массажные, лабораторный кабинеты. Директор РНПЦСМ особо подчеркнул, что в ближайшее время планируется наладить работу и хирургического отделения. В ходе знакомства были даны дополнительные рекомендации по эффективному использованию возможностей Центра, созданию всех условий для посетителей.