Yengil atletikaning uch hatlab sakrash yoʻnalishi boʻyicha yoshlar oʻrtasida Osiyo va jahon chempioni, Konya-2021 Islom birdamligi oʻyinlari gʻolibi Sharifa Davronova Osiyo yengil atletika assotsiatsiyasi tomonidan “Yilning eng yaxshi yosh yengil atletikachisi” deb topildi. Bugun Osiyo yengil atletika assotsiatsiyasi vitse-prezidenti, Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasi raisi oʻrinbosari Andrey Abduvaliyev ushbu sovrinni atletimizga topshirdi.
Andrey Hakimovich sportchimizni taqdirlar ekan, unga kelgusi musobaqalarda omad tiladi. Xususan, joriy yil Xitoyning Xanchjou shahrida oʻtkaziladigan Osiyo oʻyinlarida ham barcha undan oltin medal kutayotganini qoʻshimcha qildi. Oʻz navbatida, Sh.Davronova kelgusida kattalar oʻrtasida ham yil sportchisi boʻlish uchun astoydil harakat qilishini bildirdi.
Maʼlumot uchun, joriy yil hisobidan Osiyo miqyosida yoshlar oʻrtasida oʻtadigan musobaqalar yakuniga yetdi. Davronova 2023-yil poytaxtimiz mezbonlik qilgan Osiyo chempionatida 13.99 metr natija qayd etgan. Bu yil davomida nafaqat qitʼa, balki jahon miqyosida yoshlar toifasidagi eng yuqori koʻrsatkich boʻlib turibdi.

Шарифа Давронова-Лучшая молодая легкоатлетка Азии!
Чемпионка Азии и мира среди молодёжи по легкой атлетике в тройном прыжке, победительница Игр Исламской солидарности Конья-2021 Шарифа Давронова была названа Азиатской легкоатлетической ассоциацией “Самой лучшей молодой легкоатлеткой года”. Сегодня вице-президент Азиатской легкоатлетической ассоциации, заместитель председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Андрей Абдувалиев вручил этот приз спортсменке.
Андрей Хакимович пожелал Давроновой удачи в предстоящих соревнованиях. В частности, достойно защитить честь нашей страны на Азиатских играх, которые пройдут в этом году в китайском городе Ханчжоу. В свою очередь, Ш.Давронова отметила, что в будущем будет усердно работать, чтобы стать спортсменкой года и среди взрослых.
Для информации, соревнования Азиатского континента среди молодёжи по данной дисциплине, которые были запланированы на этот год подошли к концу. Давронова показала результат 13,99 метра на чемпионате Азии 2023 года, проходившем в нашей столице. Это самый лучший показатель в молодёжной категории не только на континенте, но и во всём мире в течение всего года.