Ochilish marosimlaridagi inqilob: Parij tarixiy Olimpiya oʻyinlariga tayyorlanmoqda
Kelasi yilning eng muhim voqeligi – Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarining boshlanishiga deyarli 1 yil vaqt qoldi. Ayni kunlarda Fransiya poytaxtida boʻlajak Olimpiya oʻyinlarining tayyorgarligiga bagʻishlangan seminar boʻlib oʻtmoqda. Musobaqa tashkiliy qoʻmitasi tomonidan oʻtkazilayotgan ushbu tadbirda butun dunyodagi Milliy Olimpiya qoʻmitalaridan tashrif buyurgan delegatlar ishtirok etyapti. Unda Oʻzbekiston MOQ nomidan Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov hamda Xalqaro aloqalar departamenti mutaxassislari qatnashishmoqda.
Seminar avvalida Oʻyinlar haqidagi umumiy maʼlumotlar jamlangan taqdimot oʻtkazildi. Unda bir qator qiziqarli jihatlarni uchratish mumkin. Koʻpchilikning eʼtiborini tortgan holat musobaqa ochilish marosimi boʻldi. Maʼlumki, XXXIII yozgi Olimpiya oʻyinlarining ochilish marosimi Oʻyinlar tarixida ilk bor stadionda emas, daryo boʻylab oʻtkaziladi. Sena daryosi qabul qiladigan ushbu tarixiy voqelik 2024-yilning 26-iyul kuniga belgilangan.
Bu orqali marosimni jonli tomosha qilishni istagan muxlislar sonini koʻpaytirish mumkin. Rejaga koʻra, ochilish marosimini kamida 500 000 dan ortiq tomoshabin daryo boʻyida kuzatish imkoniyatiga ega boʻladi. Tadbir davomida marosimning birinchi repetitsiyasi ham oʻtkazildi. Unda sinov tariqasida 39 ta kema soatiga 9 km tezlikda belgilangan yoʻnalish boʻylab harakatlandi.
Anjuman doirasida Olimpiya oʻyinlarida qatnashadigan delegatsiyalar uchun qoʻyiladigan talablar boʻyicha ham atroflicha maʼlumot berildi. Unga koʻra, tashrif buyuradigan mehmonlar uchun ilk bor viza tizimi joriy etiladi. Qayd etish joiz, bungacha barcha Olimpiya oʻyinlarida ishtirokchilarning akkreditatsiyasi bir vaqtning oʻzida viza vazifasini ham bajargan. Tadbir davomida O.Kasimov tomonidan tashkiliy qoʻmitaga mamlakatimiz ramzlari boʻlmish Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻi va madhiyasi taqdimot qilindi.
Seminar ertaga oʻz ishini yakunlaydi. Uning doirasida delegatlar Olimpiya shaharchasi va musobaqalar oʻtkaziladigan obyektlarga ham tashrif buyurishi koʻzda tutilgan.

Революция в открытиях ОИ: Париж готовится к историческим Олимпийским играм
До начала главных стартов четырёхлетия – Олимпийских игр 2024 года в Париже остаётся практически 1 год. В эти дни во французской столице проходит семинар, посвящённый подготовке к предстоящим ОИ. В мероприятии, проводимом оргкомитетом соревнований, принимают участие делегаты Национальных Олимпийских комитетов со всего мира. От имени НОК Узбекистана принимают участие Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов и специалисты департамента Международных связей.
В начале семинара была проведена презентация, в которую была включена общая информация об Играх. В ней можно встретить ряд интересных аспектов. Внимание многих привлекло открытие стартов. Известно, что церемония открытия XXXIII летних Олимпийских игр впервые в истории главных стартов четырёхлетия пройдёт не на стадионе, а в самой реке. Это историческое событие, которое пройдёт на реке Сена, намечена на 26 июля 2024 года.
Благодаря этому можно увеличить количество поклонников, желающих посмотреть церемонию воочию. Планируется, что не менее 500 000 зрителей смогут наблюдать за открытием на берегу реки. Во время мероприятия также была проведена первая репетиция церемонии. На ней в качестве испытаний были привлечены 39 кораблей, которые двигались по заданному маршруту со скоростью 9 км/ч.
В рамках конференции также была дана подробная информация о требованиях, предъявляемых к делегациям, которые будут участвовать в Олимпийских играх. Для приезжающих гостей впервые будет введена визовая система. Стоит отметить, что до этого аккредитация участников на всех Олимпийских играх одновременно выполняла и визовую функцию. В рамках мероприятия О.Касимов представил организационному комитету символику нашей Родины - государственный флаг и гимн Республики Узбекистан.
Семинар завершит свою работу завтра. В его рамках делегаты также посетят Олимпийский городок и объекты, где будут проводиться соревнования.