Kurash va jiu-jitsu boʻyicha terma jamoalarimizning Osiyo oʻyinlariga tayyorgarligi muhokama qilindi
Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlari dasturidan bir qator noolimpiya sport turlari ham oʻrin olgan boʻlib, hozirda barcha terma jamoalarimiz yilning eng muhim startiga tayyorlanmoqda. MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov kurash va jiu-jitsu boʻyicha jamoalarimizning olib borayotgan hozirligi bilan tanishdi. Unda, shuningdek, Yoshlar siyosati va sport vazirligi boʻlim boshligʻi Akrom Nizametdinov ham ishtirok etdi.
Sh.Tashmatov uchrashuv davomida Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik davlatimiz tomonidan toʻlaligicha qoʻllab-quvvatlanayotgani, bunga javoban har bir sport turidan medallar kutilayotganini taʼkidladi. Qayd etish joiz, kurash 2018-yil Indoneziyadagi Osiyo oʻyinlarida Oʻzbekiston delegatsiyasiga eng koʻp oltin medal keltirgan sport turi hisoblanadi. Suhbat davomida kurashchilarimiz Xitoyda ham delegatsiyamizning muvaffaqiyatiga katta hissa qoʻshishni maqsad qilishgani taʼkidlandi.
Oʻz navbatida, jiu-jitsuchilarimizning ham rejalari atroflicha koʻrib chiqildi. Mutaxassislar terma jamoamiz Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik jarayonida ushbu sport turi vatani boʻlmish Braziliyada oʻquv-mashgʻulot yigʻinini oʻtkazish rejalashtirilganini maʼlum qilishdi. Uchrashuv davomida sportchilarning tibbiy-farmakologik taʼminotini kuchaytirish, ularni tibbiy koʻrikdan oʻtkazish, tayyorgarlik rejasini yanada puxta ishlab chiqish boʻyicha qoʻshimcha tavsiyalar berildi.

Обсуждена подготовка отечественных сборных по курашу и джиу-джитсу к Азиатским играм
Программа Азиатских игр Ханчжоу-2022 также включает ряд неолимпийских видов спорта, и в настоящее время все Национальные сборные готовятся к данным важнейшим стартам года. Заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов ознакомился с деятельностью команд по курашу и джиу-джитсу. Во встрече также принял участие начальник отдела Министерства молодёжной политики и спорта Акром Низаметдинов.
В ходе встречи Ш.Ташматов отметил, что подготовка к Азиатским играм полностью поддерживается государством, в ответ на это от представителей каждого вида спорта ожидается результативное выступление. Стоит отметить, что курашисты на Азиатских играх 2018 года в Индонезии пополнили копилку делегации Узбекистана наибольшим количеством золотых медалей. В ходе беседы было отмечено, что единоборцы стремятся внести большой вклад в успех отечественной сборной также в Китае.
В свою очередь, представители джиу-джитсу также подробно рассмотрели свои планы. Специалисты сообщили, что в ходе подготовки сборной к Азиатским играм планируется провести УТС в Бразилии, родине этого вида спорта. В ходе встречи были даны дополнительные рекомендации по усилению медико-фармакологического обеспечения спортсменов, проведению их медицинских осмотров, более тщательной разработке плана подготовки.