Zamonaviy beshkurashchilarimiz jahon chempionati va xalqaro yigʻinda qatnashish uchun Misrga yoʻl olishdi
Zamonaviy beshkurash boʻyicha Oʻzbekiston yoshlar terma jamoasi navbatdagi xalqaro oʻquv-mashgʻulot yigʻinini oʻtkazish uchun Misrning Iskandariya shahriga joʻnab ketdi. Misr tarafining taklifiga binoan mashgʻulotlar Arab ilm-fan va dengiz transporti texnologiyalari akademiyasida boʻlib oʻtadi.
Akademiya bu borada barcha qulayliklarga ega boʻlib, ushbu sport turi bilan shugʻullanish, sportchilarning jismoniy va texnik tayyorgarligini kuchaytirish uchun zarur anjomlar bilan jihozlangan. Mashgʻulotlarni jamoa bosh murabbiyi Vadim Chudnovskiy olib boradi. Rejaga koʻra, yigʻin davomida boshqa ishtirokchi davlatlar bilan tajriba almashish koʻzda tutilgan.
Qayd etish joiz, mashgʻulotlardan soʻng yosh atletlarimiz 12-16-iyul kunlari Iskandariyada oʻtadigan U-17 yosh toifasidagi jahon chempionatida ishtirok etishadi. Shu bois ushbu yigʻin nafaqat Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlari, balki boʻlajak dunyo birinchiligiga ham asosiy tayyorgarlik bosqichlaridan biri hisoblanadi.

Современные пятиборцы отправились в Египет
Молодёжная сборная Узбекистана по современному пятиборью отправилась в Александрию (Египет) для проведения очередных международных тренировочных сборов. По предложению египетской стороны занятия будут проходить в Арабской академии науки и технологии морского транспорта.
Академия располагает всеми удобствами в этом отношении и оснащена необходимым оборудованием для занятий этим видом спорта, повышения физической и технической подготовки спортсменов. Тренировки проведёт главный наставник команды Вадим Чудновский. В ходе УТС состоится обмен опытом с другими государствами.
Стоит отметить, что после тренировок отечественные атлеты примут участие в чемпионате мира в возрастной категории до 17 лет, который пройдёт с 12 по 16 июля в Александрии. Данные сборы являются одним из основных этапов подготовки не только к первенству планеты, но и к предстоящим Азиатским Играм Ханчжоу-2022.