Boku mamlakatlarning sport sohasidagi doʻstlik platformasiga aylandi
Oʻzbekiston Respublikasi Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov hamda Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov ayni kunlarda Ozarbayjon poytaxti Boku shahrida xizmat safarida boʻlib turishibdi. Mutasaddilar 26-29-iyun kunlari ushbu shaharda oʻtadigan Jismoniy tarbiya va sportga masʼul vazir hamda yuqori mansabdor shaxslarning yettinchi xalqaro anjumanida (MINEPS VII) ishtirok etishadi. Unda 50 dan ortiq mamlakatdan tashrif buyurgan delegatlar qatnashmoqda.
Tadbir davomida sohadagi hamkorlik aloqalarini yanada kuchaytirish yuzasidan qator kelishuvlarga erishilmoqda. Jumladan, Adham Ikramov Eron Sport va yoshlar vaziri Hamid Sajjadi bilan uchrashuv oʻtkazdi. Taʼkidlash joiz, har ikki davlat Prezidentlari bir necha kun avval Tehronda oʻzaro uchrashishgan edi. Suhbatda mamlakat rahbarlarining doʻstona siyosatini sport sohasida davom ettirish, oʻzaro tajriba almashish kabi masalalar atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, A.Ikramov hamda O.Kasimov Ozarbayjon Yoshlar va sport ishlari vaziri Farid Gayibov hamda mamlakat Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Azer Aliyev bilan ham uchrashishdi. Suhbat davomida har ikki davlat oʻrtasida sohaga oid hamkorlikni kuchaytirish va mustahkamlash kun tartibining asosiy mavzularidan biri boʻldi. Rejaga koʻra, tashrif davomida yana bir qator mamlakatlarning sport sohasidagi yetakchilari bilan ham uchrashuvlar tashkil etilishi koʻzda tutilgan.

Баку стал платформой дружбы стран в области спорта
Министр молодёжной политики и спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов и Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов в эти дни находятся в Баку с рабочим визитом. Официальные лица примут участие в седьмом Международном съезде министров и высших должностных лиц по физической культуре и спорту (MINEPS VII), который пройдёт в этом городе с 26 по 29 июня. В заседании принимают участие делегаты из более чем 50 стран.
В ходе мероприятия достигнут ряд договоренностей по дальнейшему укреплению сотрудничества в спортивной сфере. В частности, Адхам Икрамов провёл встречу с министром Спорта и молодёжи Ирана Хамидом Сажжади. Стоит отметить, что несколько дней назад Президенты обеих стран провели встречу между собой в Тегеране. В ходе беседы были подробно обсуждены такие вопросы, как продолжение дружественной политики руководителей государств в области спорта, обмен опытом.
Также А.Икрамов и О.Касимов встретились с министром По делам молодёжи и спорта Азербайджана Фаридом Гайибовым и Генеральным секретарём Олимпийского комитета страны Азером Алиевым. В ходе беседы одной из ключевых тем повестки дня стало укрепление и усиление взаимного сотрудничества между двумя странами. Согласно плану, в ходе визита также будут организованы встречи с лидерами спорта ряда стран.