Afsonaviy Oksana Chusovitina 48 yoshda!
Bugun o‘zbek va jahon sportining yorqin vakili Oksana Chusovitina o‘z tavallud ayyomini nishonlamoqda.
Oksana Aleksandrovna Chusovitina 1975 yil 19 iyun kuni Buxoro shahrida tug‘ilgan. Jahonda sport gimnastikasi tarixida 8 ta Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan yagona sportchi (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020). 1992 yil Barselonada o‘tgan Olimpiya o‘yinlari oltin medali sohibi, Pekin-2008 Olimpiadasining kumush medal sovrindori. 3 karra jahon chempioni.
Tayanib sakrash, erkin mashq va parallel to‘sinlarda bir necha murakkab elementlar muallifi. Osiyo o‘yinlari va Osiyo chempionati g‘olibi, faoliyatini yakunlamasdan turib, gimnastikaning rivojiga qo‘shgan xissasi uchun Xalqaro gimnastika shon-sharaf zalidan o‘rin olgan yagona sportchi. Shuningdek, u sport gimnastikasida 8 ta Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etgan ayol sportchi sifatida “Ginnesning rekordlari” kitobiga o‘z nomini yozdirib qo‘ygan.
Oksana Aleksandrovna davlatimiz tomonidan “O‘zbekiston iftixori”, “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi”, “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozi” faxriy unvonlari, “Do‘stlik”, “Mehnat shuhrati”, “El-yurt hurmati” ordenlari bilan taqdirlangan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi Oksana Chusovitinani bugungi tavallud ayyomi bilan tabriklab, unga uzoq umr, sihat-salomatlik va ulkan g‘alabalar tilab qoladi.

Легендарная Оксана Чусовитина празднует своё 48-летие!
Чусовитина Оксана Александровна родилась 19 июня 1975 года в Бухаре. Единственная женщина в истории спортивной гимнастики, принимавшая участие в 8 летних Олимпиадах (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016,2020). Чемпионка Олимпийских игр 1992 года (Барселона), серебряный призёр Олимпиады 2008 года (Пекин), трёхкратная чемпионка мира.
Автор нескольких сложных элементов спортивной гимнастики по опорному прыжку, вольным упражнениям и в параллельных брусьях. Призёр Азиатских игр и континентального первенства. Занесена в Книгу рекордов Гиннеса, как единственная женщина в истории гимнастики, которой удалось принять участие в восьми летних Олимпийских играх и первая в истории действующая спортсменка, имя которой введён в международный «Зал Славы» спортивной гимнастики.
Заслуженная спортсменка и Заслуженный тренер Республики Узбекистан, обладательница почётного звания "Узбекистон ифтихори", награждена орденами "Дустлик", "Мехнат шухрати", "Эл-юрт хурмати".
Национальный Олимпийский комитет и Совет ветеранов спорта Узбекистана искренне поздравляет Оксану Чусовитину с Днём рождения, желает ей крепкого здоровья, долгих лет жизни, успехов и благополучия во всём.