O‘zbekiston basketbol federatsiyasiga yangi rahbar saylandi
Bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida O‘zbekiston basketbol federatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda federatsiyaga yangi rais saylash kun tartibidagi asosiy masala bo‘ldi.
Tadbirda Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisining o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, Sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, Federatsiya mutasaddilari va uning hududiy vakillari, sport faxriylari ishtirok etishdi.
Konferensiyani Adham Ikramov kirish so‘zi bilan ochib berdi. Vazir basketbolning nafaqat professional, balki ommaviy sportda ham tutgan o‘rni xususida to‘xtaldi. Ushbu sport turi bilan shug‘ullanish uchun imkoniyatlar ko‘pligi, har bir taʼlim dargohlari va mahallalarda sport maydonlarining mavjudligi, “5 tashabbus olimpiadasi” musobaqasiga stritbol yo‘nalishining kiritilgani uning ommaviyligini oshirishda yordam berishini qo‘shimcha qildi.
Dastavval, boshqa ishga o‘tgani sababli O‘zbekiston basketbol federatsiyasi raisi lavozimida ishlab kelgan Ruslanbek Davletov o‘z xohishiga ko‘ra yozgan arizasi ko‘rib chiqildi va delegatlar tomonidan qanoatlantirildi.
Shundan so‘ng yig‘ilish kun tartibidagi asosiy masalaga o‘tildi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Transport vaziri Maxkamov Ilhom Rustamovichning nomzodi O‘zbekiston basketbol federatsiyasi raisi lavozimiga taklif etildi va konferensiya ishtirokchilari  tomonidan bir ovozdan maʼqullandi. Shu tariqa Ilhom Maxkamov O‘zbekiston basketbol federatsiyasi raisi etib saylandi.
Maʼlumot uchun, Ilhom Maxkamov 1979 yil Toshkent shahrida tug‘ilgan. Uzoq yillardan beri kommunal sohada, xususan, “O‘zkommunxizmat” agentligining bosh direktori, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Kommunal soha, transport, kapital qurilish va qurilish industriyasi masalalari axborot-tahlil departamenti mudiri ishlagan. 2021 yildan O‘zbekiston Respublikasi Transport vaziri lavozimida faoliyat yurityapti.
Oybek Kasimov va tadbirda so‘z olgan boshqa ishtirokchilar federatsiyaning yangi rahbariga mamlakatimizda basketbol sporti rivojini yangi darajaga olib chiqish, terma jamoalarimizni nafaqat yurtimiz, balki jahonda yetakchilar qatoriga qo‘shish yo‘lidagi ishlarida kuch-g‘ayrat tilashdi.
O‘z o‘rnida, Ilhom Maxkamov bildirilgan ishonchni oqlashga, basketbol sportini mamlakatimizda yana-da ommalashtirish, sportchilarimiz uchun barcha sharoitlarni yaratib berishga vaʼda berdi. Shuningdek, kelgusida terma jamoalarning xalqaro maydondagi ishtirokini ko‘paytirish, o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini tashkil etilishini maʼlum qildi.
Tadbir davomida ayni paytdagi mavjud muammolar, ularni bartaraf etish masalalari ko‘rib chiqilib, dastlabki rejalar kelishib olindi. Shuning bilan, O‘zbekiston basketbol federatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi o‘z ishini yakunladi.

Избран новый глава Федерации баскетбола Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации баскетбола Узбекистана. В ней главным вопросом повестки дня стало избрание нового председателя Федерации.
В мероприятии приняли участие министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, председатель совета ветеранов спорта Баходир Махситов, официальные лица Федерации и её территориальные представители, ветераны спорта.
Конференцию с вступительным словом открыл Адхам Ильхамович. Министр остановился на роли баскетбола не только в профессиональном, но и в массовом спорте. Он добавил, что имеются все необходимые возможности для занятий этим видом спорта, наличие учебных заведений и спортивных площадок в каждом районе, а также включение направления стритбола в соревнования “Олимпиады 5 инициатив” помогут повысить его популярность.
Сначала было рассмотрено заявление Русланбека Давлетова, занимавшего пост председателя Федерации баскетбола Узбекистана, о переходе на другую работу и удовлетворено делегатами.
После этого совещание перешло к главному вопросу повестки дня. На нём была предложена кандидатура министра Транспорта Республики Узбекистан Махкамова Илхома Рустамовича на должность председателя Федерации баскетбола Узбекистана и единогласно одобрена участниками конференции. Таким образом, Илхом Махкамов был избран председателем Федерации баскетбола Узбекистана.
Для справки, Илхом Рустамович родился в Ташкенте в 1979 году. Долгие годы работал в коммунальной сфере, в частности, Генеральным директором агентства «Узкоммунхизмат», заведующим информационно-аналитическим департаментом по вопросам коммунальной сферы, транспорта, капитального строительства и строительной индустрии Кабинета Министров Республики Узбекистан. С 2021 года занимает должность министра Транспорта Республики Узбекистан.
Ойбек Касимов и другие участники мероприятия пожелали новому руководителю Федерации удачи и успехов в работе, направленной на то, чтобы поднять развитие баскетбола в нашей стране на новый уровень, сделать Национальные сборные лидерами не только в нашей стране, но и на мировой арене.
В свою очередь, Илхом Махкамов пообещал оправдать оказанное ему доверие, сделать баскетбол более популярным в республике, создать все необходимые условия для спортсменов. Он также сообщил, что в будущем планируется увеличить участие сборных на турнирах международного уровня, организовать учебно-тренировочные сборы.
В ходе мероприятия были рассмотрены существующие на данный момент проблемы, вопросы их преодоления, согласованы предварительные планы. На этом внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации баскетбола Узбекистана завершила свою работу.