Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi zamonaviy ilm-fan va oliy sport yutuqlarini rivojlantirish boʻyicha yana bir xalqaro hamkorlikni yoʻlga qoʻydi
Oʻtgan hafta Oʻzbekiston delegatsiyasi Rossiya Federatsiyasining Qozon shahrida oʻtgan “Rossiya-Islom dunyosi KazanExpo 2023” forumi doirasida Rossiya Sport vazirligi va Olimpiya qoʻmitasi rahbariyati bilan oʻzaro hamkorlikni rivojlantirish borasida uchrashuv oʻtkazgan edi. Qisqa fursat ichida kelishib olingan masalalarni amalga oshirish boʻyicha izchil harakatlar boshlandi.
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasiga Rossiya Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Rodion Plituxin tashrif buyurdi. Martabali mehmonni Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov qarshi olib, unga yurtimizda Olimpiya harakatini rivojlantirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar xususida maʼlumot berdi. Uchrashuv davomida tomonlar oʻzaro hamkorlikning yangi bosqichi boʻyicha fikr almashishdi.
Oybek Omilovich terma jamoalarimiz muntazam ravishda Rossiyaning koʻplab shaharlarida oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini olib borishini taʼkidlab, ushbu jarayonni tashkillashtirishda koʻrsatayotgan yordami uchun Rossiya tomoniga minnatdorchilik bildirdi. Oʻz navbatida, Rodion Plituxin ham ikki Qoʻmitaning uzoq yillik hamkorligi, oʻzbek sportchilarning yirik musobaqalarda, xususan, Osiyo bolalari oʻyinlari hamda yaqindagina yakunlangan boks boʻyicha jahon chempionatida qayd etgan yuqori natijalarini alohida tilga oldi.
Shundan soʻng ushbu hamkorlikning mantiqiy davomi sifatida Oʻzbekiston va Rossiya Olimpiya qoʻmitalari oʻrtasida memorandum imzolandi. Undan ijtimoiy sohadagi hamkorlikni rivojlantirish, hududlarda Olimpizmning pok va ezgu qadriyatlari targʻibotini kuchaytirish, ommaviy sport va oliy sport yutuqlari, ilm-fan yoʻnalishidagi muvaffaqiyatlar boʻyicha tajriba almashish kabi masalalar oʻrin olgan. ROQ Bosh kotibi mamlakatimizga tashrifi davomida yana bir qator loyihalarda ishtirok etishi koʻzda tutilgan.

Национальный Олимпийский комитет Узбекистана наладил ещё одно международное сотрудничество по развитию современной науки и высших спортивных достижений
На прошлой неделе делегация Узбекистана в рамках форума “Россия-Исламский мир KazanExpo 2023” в Казани Российской Федерации провела встречу с руководством Министерства спорта и Олимпийского комитета России по дальнейшему развитию взаимоотношений. В кратчайшие сроки была начата работа по реализации вопросов, согласованных на этих встречах.
Сегодня Национальный Олимпийский комитет Узбекистана посетил Генеральный секретарь ОК России Родион Плитухин. Почётного гостя встретил Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов, который рассказал о проводимой усердной работе по развитию Олимпийского движения в нашей стране. В ходе мероприятия стороны обменялись мнениями о поднятии взаимоотношений на новый этап развития.
Ойбек Омилович отметил, что сборные нашей страны регулярно проводят УТС во многих городах России и поблагодарил российскую сторону за оказанную помощь в организации этого процесса. В свою очередь, Родион Плитухин особо отметил многолетнее сотрудничество двух Комитетов, высокие результаты узбекских спортсменов на крупных соревнованиях, в частности, на спортивных играх «Дети Азии», а также на недавно завершившемся чемпионате мира по боксу.
В качестве логического продолжения этого сотрудничества между Олимпийскими комитетами Узбекистана и России был подписан меморандум. Данный документ предусматривает вопросы развития сотрудничества в социальной сфере, продвижения и пропаганды на территории обоих государств фундаментальных принципов и ценностей Олимпизма, обмена опытом в области массового спорта и высших спортивных достижений, успехов в науке. Также предусматривается, что Генеральный секретарь ОКР примет участие в ряде других проектов во время своего визита в нашу страну.