“Men gʻolib” ommaviy yugurish musobaqasi minglab vatanparvar yoshlarni birlashtirdi
Bugun Toshkentda Oʻzbekiston Qurolli Kuchlari va kuch ishlatuvchi tuzilmalarining vakillari, harbiy oʻquv-muassasalarining kursantlari, havaskor va professional sportchilar ishtirokida “Men gʻolib” harbiy-vatanparvarlik ommaviy yugurish musobaqasi boʻlib oʻtdi. Erta tongda 2000 nafarga yaqin ishtirokchi “Humo Arena” sport majmuasining hududida 3 km va 10 km masofalarga yugurish dasturlarida qatnashish uchun toʻplandi.
Ommaviy yugurish musobaqasi Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasining bosh hamkori – “Oʻzbekneftgaz” AJ tomonidan Ichki ishlar vazirligi, Mudofaa vazirligi, Davlat bojxona qoʻmitasi, Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi, Toshkent shahar hokimiyati, Favqulodda vaziyatlar vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirning ochilish marosimida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi xavfsizlik kengashi kotibi, Oʻzbekiston triatlon federatsiyasi raisi Viktor Mahmudov, Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosarlari Azizjon Kamilov va Sherzod Tashmatov ham ishtirok etishdi. Rasmiylar oʻz nutqlarida “Men gʻolib” musobaqasi yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashda, yurtimiz farovonligi yoʻlida faoliyat olib borayotgan xizmatchilar oʻrtasidagi sogʻlom turmush tarzi va ommaviy sportni yanada targʻib qilishda muhim ahamiyat kasb etishini taʼkidlashdi.
Yana bir ahamiyatli tomoni musobaqada kuch ishlatuvchi tuzilmalarning rahbarlari ham ommaviy yugurish musobaqasida oʻz xodimlarini qoʻllab-quvvatlash maqsadida ishtirok etishdi.
“Men gʻolib” ommaviy yugurish musobaqasini oʻtkazishdan koʻzlangan eng muhim maqsadlaridan biri harbiy xizmatchilarni faol jismoniy harakatda boʻlishini taʼminlash, Qurolli kuchlar va kuch ishlatuvchi tuzilmalar orasida doʻstona aloqalarini rivojlantirish, ular orasida eng kuchli jamoalarni aniqlash hisoblanadi. Ommaviy yugurish musobaqasi doirasida ishtirokchilar ham yakkalik, ham jamoaviy ommaviy yugurish musobaqasida oʻz kuchlarini sinaydi.
“Men gʻolib” koʻchma kubogini qoʻlga kiritish uchun bugun Mudofaa vazirligi, Milliy gvardiya, Ichki ishlar vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati, Prezident Davlat xavfsizlik xizmati, Davlat bojxona qoʻmitasi vakillaridan iborat 7 ta jamoa kurash olib bordi. Shuningdek, Qurolli kuchlar akademiyasi, Jamoatchilik xavfsizligi universiteti, IIV akademiyasi, FVV vazirligi, DXX akademiyasi va DSQ instituti, kuch ishlatuvchi tuzilmalarning oʻquv yurtlari kursantlardan shakllantirilgan 6 ta jamoa orasida ham bellashuvlar oʻtkazildi.
Ommaviy yugurish musobaqasi doirasida Oʻzbekiston Qurolli kuchlari va kuch ishlatuvchi tuzilmalarining qudratini namoyish etuvchi harbiy texnika koʻrgazmasi tashkil etildi. Yakunda 3 va 10 kmga yugurish bahslarida oʻz yoʻnalishlarida gʻolib va sovrindor boʻlgan qatnashchilar taqdirlanishdi. Musobaqada Mudofaa vazirligi sportchilari umumjamoa hisobida birinchi oʻrinni qoʻlga kiritishdi.

Массовый забег "Мен голиб" объединил тысячи сторонников здорового образа жизни
Сегодня в Ташкенте состоялся военно-патриотический массовый забег “Мен голиб” (Я победитель) с участием представителей Вооруженных сил и силовых структур Узбекистана, курсантов военных учебных заведений, спортсменов-любителей и профессионалов. Ранним утром около 2000 сторонников здорового образа жизни собрались на территории спортивного комплекса “Хумо Арена” для участия в беге на 3 км и 10 км.
Соревнования по массовому бегу были организованы  Федерацией лёгкой атлетики Узбекистана,  генеральным партнером выступил АО «Узбекнефтегаз»  при поддержке МЧС Узбекистана. Также при участии Министерства внутренних дел, Министерства обороны, Государственного таможенного комитета, Национальной гвардией Республики Узбекистан, хокимията города Ташкента.
На церемонии открытия присутствовали Секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан, председатель Федерации триатлона Узбекистана Виктор Махмудов, министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов. В своих выступлениях официальные лица отметили, что данный турнир имеет важное значение для воспитания представителей подрастающего поколение в духе патриотизма, а также дальнейшего продвижения здорового образа жизни и массового спорта среди служащих.
Ещё одним немаловажным аспектом соревнования было то, что руководители силовых структур также участвовали в массовом забеге с целью поддержки своих сотрудников.
Одной из важнейших целей, поставленных перед организаторами «Мен голиб» является увеличение среди военнослужащих физическую активность, развитие дружеских связей между Вооруженными силами и силовыми структурами, выявление среди них сильнейших команд. В рамках массового забега участники испытали свои возможности как в одиночном, так и в командном массовом забеге.
За главный трофей состязаний боролись 7 команд, состоящих из представителей Министерства обороны, Национальной гвардии, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Службы госбезопасности, Службы госбезопасности Президента, Государственного таможенного комитета. Также были проведены соревнования среди 6 дружин, сформированных из курсантов Академии Вооруженных сил, Университета общественной безопасности, Академии МВД, МЧС, Академии Службы Государственной безопасности, учебных заведений силовых структур.
В рамках массового забега была организована выставка военной техники, демонстрирующая мощь Вооруженных сил и силовых структур Узбекистана. В итоге были награждены все победители и призёры забега на 3 и 10 км. В общекомандном зачёте первое место заняли спортсмены Министерства обороны.