Bokschilarimizning qudratiga butun dunyo yana bir bor tan berdi
Poytaxtimiz mezbonlik qilgan boks bo‘yicha jahon chempionati o‘z poyoniga yetib bormoqda. 100 dan ortiq mamlakatning 550 nafarga yaqin bokschilari ishtirokida kechgan ushbu dunyo birinchiligida O‘zbekiston terma jamoasi tarixiy natija qayd etdi. Muzaffar bokschilarimiz musobaqa davomida 5 ta oltin, 2 ta kumush va 2 ta bronza, jami 9 ta medalga sazovor bo‘lishdi. Shubhasiz, bu bilan hamyurtlarimiz umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni qo‘lga kiritishdi.
Qayd etish joiz, shu paytgacha bokschilarimiz hech bir jahon chempionatida 5 ta oltin va umumiy hisobda 9 ta medalni qo‘lga kiritishmagan edi. Musobaqa qahramonlarini eslab o‘tamiz:
-51 kg: Hasanboy Do‘smatov
-57 kg: Abdumalik Xalokov
-63.5 kg: Ruslan Abdullayev
-67 kg: Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev
+92 kg: Bahodir Jalolov
-54 kg: Oybek Jo‘rayev
-71 kg: Saidjamshid Jafarov
-75 kg: Aʼloxon Abdullayev
-92 kg: Lazizbek Mullojonov
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi mazkur jahon chempionatida qayd etilgan tarixiy natija bilan O‘zbekiston boks federatsiyasi, terma jamoa murabbiylar shtabi va sportchilarimizni, millionlab muxlislarimizni samimiy qutlab, bokschilarimizdan Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlari va Parij-2024 Olimpiadasida ham mana shunday yorqin g‘alabalar kutib qoladi.

Мастера кожаной перчатки Узбекистана произвели настоящий фурор на Ташкент-2023!
Первенство планеты по боксу среди мужчин, которое принимала наша столица, подходит к своему завершению. На нынешнем ЧМ-2023, в котором приняли участие около 550 боксёров из более чем 100 стран, сборная Узбекистана показала исторический результат. Отечественные мастера кожаной перчатки завоевали 5 золотых, 2 серебряные и 2 бронзовых медали. Безусловно, данный результат позволил сборной Узбекистана занять первое место в общекомандном зачёте.
Стоит отметить, что ещё до этого ни на одном ЧМ отечественные файтеры не завоёвывали столько золотых и в общем количестве 9 наград.
Медалисты сборной Узбекистана:
Золото::
-67 кг: Асадхуджа Муйдинходжаев
+92 кг: Бахадир Жалолов
-54 кг: Ойбек Джураев
Национальный Олимпийский комитет искренне поздравляет Федерацию бокса Узбекистана, тренерский штаб сборной и отечественных спортсменов, миллионы болельщиков узбекского спорта с историческим результатом, отмеченным на данном чемпионате мира. Верим и ждём от наших боксёров таких же ярких побед на Азиатских играх Ханчжоу-2022 и Олимпиаде Париж-2024.