“Learn to Swim Program” dasturi mahalliy murabbiylar kelajagi uchun yangi platforma boʻldi
Suzish boʻyicha malakali mutaxassislarni tayyorlash maqsadida yoʻlga qoʻyilgan “Learn to Swim Program” (suzishni oʻrganish dasturi) loyihasining yana bir bosqichi yakunlandi. 5-12-may kunlari tashkil etilan navbatdagi dasturda Respublikamizda yosh suzuvchilarga murabbiylik qilayotgan mutaxassislar ishtirok etishdi. Seminarning yakunida unda muvaffaqiyatli qatnashgan 25 nafar trenerga sertifikatlar topshirildi.
Ushbu seminar Butunjahon suzish federatsiyasi (World Aquatics) shafeʼligida Yoshlar siyosati va sport vazirligi, Milliy Olimpiya qoʻmitasi hamda Oʻzbekiston suzish federatsiyasi bilan hamkorlikda tashkil etildi. Tadbirning soʻnggi kunida MOQ raisi maslahatchisi Alisher Karimov, mamlakat suzish federatsiyasi bosh kotibi Alisher Gʻaniyev, shuningdek, World Aquatics tomonidan jalb etilgan amerikalik taniqli ekspert Genadius Sokolovas ishtirok etib, murabbiylarni kursni muvaffaqiyatli tugatishgani bilan qutlashdi.
Qayd etish joiz, amerikalik ushbu mutaxassis sohada ulkan tajribaga ega boʻlib, faoliyati davomida AQSH terma jamoasi safida bir necha yil ishlagan. Seminar zamonaviy qoʻllanmalar va taqdimotlardan foydalanilgan holda nazariy hamda amaliy darslarni oʻz ichiga oldi.
Bundan avval tashkil etilgan seminar suzishni endigina oʻrganayotgan yosh bolalarga murabbiylik qilayotgan mutaxassislar uchun oʻtkazilgan edi. Bu gal undan keyingi bosqichda murabbiylarning mahoratini oshirish mavzusiga ahamiyat qaratildi.

Специалисты, успешно прошедшие семинар «Learn to swim Program», получили сертификаты
Завершился ещё один этап программы «Learn to swim Program», которая была запущена с целью подготовки квалифицированных специалистов по плаванию. В данном учебном курсе, организованном с 5 по 12 мая, приняли участие отечественные специалисты, тренирующие юных пловцов. По окончании семинара 25 тренеров, успешно принявших участие в нём, получили сертификаты соответсвующего уровня.
Данный курс был организован под эгидой Всемирной федерации плавания (World Aquatics) в сотрудничестве с Министерством молодёжной политики и спорта, Национальным Олимпийским комитетом и Федерацией плавания Узбекистана. В заключительный день мероприятия приняли участие советник председателя НОК Алишер Каримов, Генеральный секретарь Федерации плавания страны Алишер Ганиев, а также известный американский эксперт Геннадиус Соколовас, привлечённый World Aquatics, которые поздравили тренеров с успешным завершением курса.
Стоит отметить, что зарубежный специалист имеет колоссальный опыт, проработав за свою карьеру несколько лет в составе сборной США. Семинар включал теоретические и практические занятия с использованием самых современных пособий и презентаций.
Ранее организованный семинар проводился для специалистов, тренирующих маленьких детей, которые только учатся плавать. На этот раз акцент был сделан на тему повышения мастерства наставников на следующем этапе.