Sportchilarimizning ijtimoiy sharoitiga eʼtibor kuchayadi
Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlari yaqinlashib borgani sari sportchilarimizga har tomonlama ahamiyat qaratish talab etiladi. Bunda ularning ijtimoiy sharoiti ham muhim ahamiyatga ega. Zero, atletlarimizning oilasi tinch bo‘lsa, ular mashg‘ulotlarda bexavotir shug‘ullana olishadi. MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov federatsiya va assotsiatsiyalarimizga olib borayotgan tashriflarida shu kabi jihatlarga alohida ahamiyat qaratmoqda. Bugun gimnastika va kamondan otish federatsiyasi mutasaddilari, sportchilar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda bunga alohida to‘xtaldi.
Hozirda badiiy gimnastika bo‘yicha terma jamoamiz vakillari Boku shahrida bo‘lib turishibdi. Ertadan Ozarbayjon poytaxtida Jahon kubogining uchinchi bosqichi boshlanadi. Unda 7 nafar vakilimiz Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma beruvchi ochkolari uchun kurash olib borishadi. O‘zbekiston gimnastika federatsiyasi raisi Ruslan Mustayev MOQ rahbariga har bir gimnastikachimiz, ularning oilasi, sharoiti haqida batafsil gapirib berdi. O‘z navbatida, Rustam Shoabdurahmonov sportchilarimizga bo‘lgan eʼtiborni yana-da kuchaytirish zarurligini, bu bo‘yicha Prezidentimiz kuni kecha bo‘lib o‘tgan uchrashuvda alohida gapirib o‘tganlarini alohida taʼkidladi.
Kun davomida MOQ raisi kamondan otish federatsiyasi bazasiga ham tashrif buyurdi. Rustam Shoabdurahmonovga uning birinchi o‘rinbosari Ravshan Irmatov hamrohlik qildi. Bugungi suhbatda ayollar terma jamoasi vakillari ham qatnashdi. Qo‘mita rahbari uchrashuv davomida merganlarimiz bilan birma bir suhbatlashar ekan, ularning oilasi, yaqin qarindoshlari, ijtimoiy sharoiti haqida so‘radi. Shuningdek, sportchilarimizga hukumat tomonidan doimgidan ham katta ahamiyat qaratilayotgani, bunga yurtboshimizning shaxsan o‘zlari ahamiyat berayotganlari haqida gapirdi.

Attention will be paid to the social status of athletes
With the Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games approaching, it is necessary to pay maximum attention and support to our athletes. At the same time, their social status also plays an important role. After all, if there are no problems in the family of athletes, they will be able to train safely. The Chairman of the NOC, Rustam Shaabdurakhmanov, pays special attention to such important moments during his visits to sports federations and associations. Today, at a meeting with athletes and representatives of the gymnastics and archery federations, this was particularly noted.
Currently, representatives of the Uzbekistan national rhythmic gymnastics team are in Baku (Azerbaijan). Tomorrow, the third stage of the World Cup will begin here. Seven of our girls will take part in this competition and will fight for valuable rating points Tokyo-2020. Acting Chairman of the Gymnastics Federation of Uzbekistan Ruslan Mustayev told Rustam Shaabdurakhmanov in detail about the family and social status of each athlete. In turn, the head of the NOC also noted that it is necessary to pay even more attention to athletes and that the Head of State personally mentioned this during the meeting that took place a few days ago.
During the day, the chairman of the NOC also visited the base of the Archery Federation. Rustam Shaabdurakhmanov was accompanied by his first deputy Ravshan Irmatov. Representatives of the women's national team also took part in today's conversation. During the meeting, the head of the Committee alternately talked with our archers and asked about their families, close relatives, social conditions. He also said that the state pays more attention to our athletes than ever before, and that the President himself controls this process.
At the end of the events, officials of both federations were instructed to keep in touch with the families of our athletes and monitor their health.