Sportchilarimizning ijtimoiy sharoitiga eʼtibor kuchayadi
Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlari yaqinlashib borgani sari sportchilarimizga har tomonlama ahamiyat qaratish talab etiladi. Bunda ularning ijtimoiy sharoiti ham muhim ahamiyatga ega. Zero, atletlarimizning oilasi tinch bo‘lsa, ular mashg‘ulotlarda bexavotir shug‘ullana olishadi. MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov federatsiya va assotsiatsiyalarimizga olib borayotgan tashriflarida shu kabi jihatlarga alohida ahamiyat qaratmoqda. Bugun gimnastika va kamondan otish federatsiyasi mutasaddilari, sportchilar bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda bunga alohida to‘xtaldi.
Hozirda badiiy gimnastika bo‘yicha terma jamoamiz vakillari Boku shahrida bo‘lib turishibdi. Ertadan Ozarbayjon poytaxtida Jahon kubogining uchinchi bosqichi boshlanadi. Unda 7 nafar vakilimiz Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma beruvchi ochkolari uchun kurash olib borishadi. O‘zbekiston gimnastika federatsiyasi raisi Ruslan Mustayev MOQ rahbariga har bir gimnastikachimiz, ularning oilasi, sharoiti haqida batafsil gapirib berdi. O‘z navbatida, Rustam Shoabdurahmonov sportchilarimizga bo‘lgan eʼtiborni yana-da kuchaytirish zarurligini, bu bo‘yicha Prezidentimiz kuni kecha bo‘lib o‘tgan uchrashuvda alohida gapirib o‘tganlarini alohida taʼkidladi.
Kun davomida MOQ raisi kamondan otish federatsiyasi bazasiga ham tashrif buyurdi. Rustam Shoabdurahmonovga uning birinchi o‘rinbosari Ravshan Irmatov hamrohlik qildi. Bugungi suhbatda ayollar terma jamoasi vakillari ham qatnashdi. Qo‘mita rahbari uchrashuv davomida merganlarimiz bilan birma bir suhbatlashar ekan, ularning oilasi, yaqin qarindoshlari, ijtimoiy sharoiti haqida so‘radi. Shuningdek, sportchilarimizga hukumat tomonidan doimgidan ham katta ahamiyat qaratilayotgani, bunga yurtboshimizning shaxsan o‘zlari ahamiyat berayotganlari haqida gapirdi.

Будет усилено внимание социальному положению спортсменов
С приближением Олимпийских и Паралимпийских игр Токио-2020 необходимо уделять максимальное внимание и поддержку нашим атлетам. При этом важную роль играет и их социальное положение. Ведь если в семье спортсменов не будет проблем, они смогут спокойно тренироваться. Председатель НОК Рустам Шаабдурахманов уделяет особое внимание таким важным моментам во время визитов в спортивные федерации и ассоциации. Сегодня на встрече со спортсменами и представителями федераций гимнастики и стрельбы из лука это было особо отмечено.
В настоящее время представительницы сборной Узбекистана по художественной гимнастике находятся в городе Баку (Азербайджан). Завтра тут начнётся третий этап Кубка Мира. В этом соревновании примут участие семеро наших девушек и будут бороться за ценные рейтинговые очки Токио-2020. И.о. председателя федерации гимнастики Узбекистана Руслан Мустаев подробно рассказал Рустаму Шаабдурахманову о семье и социальном положении каждой спортсменки. В свою очередь, и руководитель НОК отметил, что необходимо оказывать ещё больше внимания спортсменам и что Глава Государства лично упомянул об этом во время встречи, которая прошла несколько дней назад.
В течении дня председатель НОК посетил и базу федерации стрельбы из лука. Рустама Шаабдурахманова сопровождал его первый заместитель Равшан Ирматов. В сегодняшней беседе также приняли участие представители женской сборной. Во время встречи руководитель Комитета поочередно пообщался с нашими лучниками и спросил об их семьях, близких родственниках, социальных условиях. Он также сказал, что государство уделяет нашим спортсменам больше внимания, чем когда-либо прежде, и то что сам Президент контролирует этот процесс.
В конце мероприятий, официальным лицам обеих федераций было поручено поддерживать связь с семьями наших спортсменов и контролировать их здоровье.