Yengil atletika boʻyicha Osiyo chempionatining tantanali ochilish marosimi oʻtkazildi
Poytaxtimizda start olgan yengil atletika boʻyicha U18 Osiyo chempionatining tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasining stadionida oʻtgan tadbirda Osiyo yengil atletika assotsiatsiyasi prezidenti Dahlan Al Hamad, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi, Oʻzbekiston triatlon federatsiyasi raisi Viktor Mahmudov, Yoshlar siyosati va sport vazirining oʻrinbosari Shaxrullo Mahmudov, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, mamlakat yengil atletika federatsiyasi mutasaddilari va musobaqa mehmonlari ishtirok etishdi.
Marosimda soʻz olgan rasmiylar mamlakatimizda ushbu sport turi soʻnggi yillarda katta oʻsishga erishayotgani, yosh va iqtidorli atletlar kashf etilayotgani, qolaversa, musobaqa yuqori saviyada tashkil etilayotgan xususida toʻxtalib oʻtishdi.
Eslatib oʻtamiz, mazkur musobaqada Osiyoning 40 mamlakatidan tashrif buyurgan 500 nafardan ziyod sportchi bahs olib bormoqda. Birinchi kun yakunlari boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi hisobida 2 ta kumush va 1 ta bronza medallari mavjud.

Состоялась торжественная церемония открытия ЧА по лёгкой атлетике
В столице состоялась торжественная церемония открытия чемпионата Азии U18 по лёгкой атлетике. В мероприятии, прошедшем на стадионе Федерации лёгкой атлетики Узбекистана, приняли участие президент Азиатской легкоатлетической ассоциации Дахлан Аль Хамад, Секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан, председатель Федерации триатлона Узбекистана Виктор Махмудов, заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов, представители Федерации лёгкой атлетики страны и гости соревнований.
Выступившие на церемонии открытия отметили, что в последние годы уровень этой дисциплины в нашей стране заметно вырос, отбираются молодые и талантливые спортсмены, кроме того, подчеркнули, что данные соревнования проходят на высоком организационном уровне.
Напомним, что в чемпионате Азии Ташкент-2023 принимают участие более 500 спортсменов из 40 стран. По итогам первого дня на счету сборной Узбекистана 2 серебряные и 1 бронзовая медали.