Xanchjou Osiyo oʻyinlari tarixidagi eng yaxshi musobaqani oʻtkazishga bel bogʻlagan
Xitoyning Xanchjou shahrida boʻlajak Osiyo oʻyinlarida ishtirok etadigan delegatsiyalar rahbarlari uchun seminar boʻlib oʻtdi. 2 kun davom etgan mazkur tadbirda Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi departament direktorlari Kamoliddin Ergashev hamda Mirjalol Saydullayevlar ishtirok etishdi.
Seminar davomida tashkiliy qoʻmita vakillari tomonidan musobaqani oʻtkazish boʻyicha soʻnggi talablar, delegatsiyalarni kutib olish va kuzatish, transport-logistika yoʻnalishlari, ishtirokchi davlatlarga yaratiladigan sharoitlar, COVID-19 infeksiyasiga qarshi kurashish yuzasidan talablar boʻyicha batafsil tushuntirish berildi. Maʼlum qilinishicha, Ochilish marosimida har bir mamlakatdan 1 nafardan erkak va ayol sportchi bayroqdor boʻladi. Gender tenglikni taʼminlash boʻyicha katta kompleks musobaqalarda qoʻllanilayotgan ushbu amaliyot oʻyinlarning ajralmas qismidan biriga aylanib ulgurdi. Seminar davomida Xanchjoudan tashqari bellashuvlarga mezbonlik qiladigan yana 5 ta shahar infratuzilmasi boʻyicha ham maʼlumot taqdim qilindi. Tashkiliy qoʻmitaning maʼlum qilishicha, 27-iyul kuni jamoaviy sport turlariga qurʼa tashlash marosimi boʻlib oʻtadi.
Seminardan soʻng bellashuvlar oʻtkaziladigan sport obyektlari va Olimpiya shaharchasi, delegatsiya rahbarlari, OAV xodimlari istiqomat qiladigan mehmonxonalar boʻylab ekskursiya oʻtkazildi. Qayd etish joiz, tashkiliy qoʻmita tomonidan barcha yoʻnalishlarga aʼlo darajada eʼtibor qaratilgan. Sportchilarning yotoqxonalari, mashgʻulot va musobaqa zallari eng zamonaviy inventarlar bilan jihozlangan. Oshxonalarda ham har bir mintaqaga xoc boʻlgan taomlar tayyorlanadi.
Ekskursiya davomida shaharda ochilgan yangi muzey barchaning eʼtiborini tortdi. Xay-tek yoʻnalishida qurilgan maskan qitʼamizdagi Olimpiya harakati tarixiga bagʻishlangan. Ahamiyatlisi, bu mazkur yoʻnalishda ochilgan birinchi muzey hisoblanadi.
Oʻzbekiston MOQ xodimlarining Xitoydagi xizmat safari davom etadi. Hamkasblarimiz yana bir necha kun davomida sport inshootlarini qurish va musobaqalar tashkil etish boʻyicha ushbu mamlakat tajribasini oʻrganishadi.

Столица Азиатских игр Ханчжоу-2022 готова принимать гостей и участников главных континентальных стартов четырёхлетия
В китайском городе Ханчжоу состоялся семинар для представителей делегаций, которые примут участие в предстоящих Азиатских играх. В мероприятии, которое длилось 2 дня, приняли участие директоры департаментов Национального Олимпийского комитета Узбекистана Камолиддин Эргашев и Миржалол Сайдуллаев.
В ходе семинара представители Оргкомитета дали подробную информацию по последним требованиям к проведению Игр, встречам и проводам делегаций, транспортно-логистическим услугам, условиям, которые будут созданы государствам-участникам, и некоторым требованиям по борьбе с инфекцией COVID-19. На церемонии открытия от каждой страны знаменосцами будут по 1 спортсмену и спортсменке. Эта практика, применяемая в крупных комплексных соревнованиях по обеспечению гендерного равенства, стала одной из неотъемлемых частей Игр. Во время семинара также была представлена информация о 5 других городских инфраструктурах, принимающих состязания, помимо Ханчжоу. Оргкомитет сообщил, что 27 июля состоится жеребьёвка командных видов спорта.
После семинара была проведена экскурсия по объектам, где будут проходить сами соревнования и Олимпийской деревне, а также гостиницам, где будут проживать руководители делегаций, сотрудники СМИ. Стоит отметить, что Оргкомитет уделяет большое внимание всем направлениям. Общежития спортсменов, тренировочные и соревновательные залы оснащены самым современным инвентарём. На кухнях будут готовиться блюда, характерные для каждого региона.
Во время экскурсии открывшийся в городе новый музей привлёк внимание всех гостей. Построенный комплекс в стиле хай-тек, посвящён истории Олимпийского движения на нашем континенте. Важно отметить, что это первый музей, открытый в этом направлении.
Рабочий визит сотрудников НОК Узбекистана в Китай продолжается. Они пробудут там ещё несколько дней, изучая опыт этой страны в строительстве спортивных сооружений и организации состязаний.