Olimpiada mavsumining so‘nggi “Katta dubulg‘a” turnirida qatnashuvchi tarkibimiz ma’lum
5-7 may kunlari Rossiyaning Qozon shahrida dzyudo bo‘yicha Olimpiada mavsumining so‘nggi “Katta dubulg‘a” turniri bo‘lib o‘tadi. Unda terma jamoamiz vakillari ham muhrim reyting ochkolari uchun kurash olib borishadi.
O‘zbekiston dzyudo federatsiyasining ma’lum qilishicha, musobaqada jamoamiz 15 nafar sportchi bilan ishtirok etadi. Tarkibga nazar tashlaydigan bo‘lsak, unda bir qator yosh vakillarimizning nomini uchratish mumkin. Murabbiylar shtabi Olimpiada reytingida mustahkam o‘rinda turgan yetakchilarni ushbu ro‘yxatga kiritmadi. Musobaqada ishtirok etadigan dzyudochilarimiz ro‘yxati esa quyidagicha:
-60 kg: Sharofiddin Lutfullayev va Dilshod Baratov
-66 kg: Dilshod Yo‘ldoshev va Artyom Shturbabin
-73 kg: Jaloliddin Boynazarov
-81 kg: Suhrob Tursunov va G‘iyosjon Boboyev
-90 kg: Doston Meyliyev va Shermuhammad Jandreyev
-100 kg: Muhammadkarim Xurramov
+100 kg: Alisher Yusupov
-52 kg: Sita Kadambayeva
-70 kg: Gulnoza Matniyazova
-78 kg: Irisxon Qurbonboyeva
+78 kg: Rinata Ilmatova
Eslatib o‘tamiz, mazkur musobaqadan so‘ng Tokio Olimpiadasi siklida faqatgina iyun oyida bo‘lib o‘tadigan jahon chempionati qoladi xolos. “Katta dubulg‘a” turniri g‘oliblari esa o‘z hisoblariga jahon va Olimpiada reytingi uchun 1000 ochkoni yozib qo‘yishadi.

Известны имена узбекских дзюдоистов, которые примут участие в последнем «Большом Шлеме» Олимпийского цикла
5-7 мая в городе Казань (Российская Федерация) пройдёт последний турнир «Большого Шлема» Олимпийского цикла. В этом соревновании примут участие и узбекские дзюдоисты, которые будут бороться за ценные рейтинговые очки Токио-2020.
Как сообщает федерация дзюдо Узбекистана, в «Большом Шлеме» примут участие 15 наших спортсменов. Следует отметить, что в списке участников, мы можем увидеть и некоторых молодых спортсменов. По решению тренерского штаба, лидеры нашей сборной, которые занимают передовые позиции в Олимпийском рейтинге, не будут участвовать в «Большом Шлеме». Список сборной Узбекистана, которая примет участие в Казанском «Большом Шлеме»:
-60 кг: Шарофиддин Лутфуллаев и Дилшод Баратов
-66 кг: Дилшод Йулдашев и Артём Штурбабин
-73 кг: Жалолиддин Бойназаров
-81 кг: Сухроб Турсунов и Гиёсжон Бобоев
-90 кг: Достон Мейлиев и Шермухаммад Жандреев
-100 кг: Мухаммадкарим Хуррамов
Напоминаем, что после этого турнира, до начала Токийской Олимпиады есть только одно соревнование — чемпионат мира, который пройдёт в июне. Победители «Большого Шлема» имеют шанс записать на свой счёт 1000 очков для Олимпийского и мирового рейтинга.