“Tokio-2020” Olimpiya va “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi
Turizm va sport vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Bosh Vazirining o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov raisligida “Tokio-2020” Olimpiya va Paralimpiya, “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlik masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi rahbariyati, Vazirlar Mahkamasi, Turizm va sport vazirligi, Olimpiya sport turlari bo‘yicha federatsiya va assotsiatsiyalar rahbariyati va sohaga aloqador boshqa mutasaddi rahbarlar ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov Tokio Olimpiadasiga olib borilayotgan tayyorgarlik xususida gapirib o‘tdi.
“Prezidentimizning qo‘llab-quvvatlashi bilan yaqinlashib kelayotgan Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga katta tayyorgarlik olib borilmoqda. Davlatimiz tomonidan sportchilarimizning kerakli darajada shug‘ullanishlari uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Terma jamoalardagi moddiy-texnik baza yana-da yaxshilandi. Hozir biz nafaqat Tokio-2020, baki sikli allaqachon boshlangan Parij-2024 Olimpiadasiga ham tayyorgarlik olib bormoqdamiz. Bu borada katta ko‘lamli ishlar yo‘lga qo‘yildi. Sportchilarimizning tajribalarini yana-da oshirish uchun xorijiy o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlari soni sezilarli ravishda ortdi. Natijalarni esa atletlarimiz xalqaro maydonda qo‘lga kiritayotgan muvaffaqiyatlar zamirida ko‘rishimiz mumkin. Ammo shu bilan birga qiladigan ishlarimiz va yechimini kutayotgan maslalarimiz ham talaygina. Tokio-2020 Olimpiadasi startiga 82 kun vaqt qoldi. Bundan buyog‘iga bor eʼtiborni ana shu jarayonga qaratishimiz, unda imkon qadar sportchilarimizning muvaffaqiyatli ishtirok etishini taʼminlashimiz zarur”, – dedi MOQ raisi.
Shuningdek, Aziz Abduhakimov kun tartibidagi mavzular yuzasidan fikr bildirdi.
“Hukumatimiz tomonidan Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik masalalari har tomonlama qo‘llab-quvvatlanmoqda. Tayyorgarlik jarayonida sportchilarimizning xalqaro arenalardagi ishtiroki, ularning Olimpiadaga tayyorgarligi bo‘yicha ajratilgan mablag‘lar Rio-2016 Olimpiadasiga solishtirganda 140 foizdan katta ko‘rsatkichni tashkil etmoqda. Qolaversa, terma jamoalarga 20 nafardan ortiq xorijiy mutaxassislar jalb qilindi. Hozirgi kunda Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga jami 57 ta yo‘llanma qo‘lga kiritilgan bo‘lib, 41 tasi Olimpiya va 16 Paralimpiya sport turlariga to‘g‘ri keladi. Iyul oyi oxiriga qadar yana 32 ta Olimpiya va 21 ta Paralimpiya o‘yinlari yo‘llanmasi rejalashtirilgan”, – dedi Aziz Abduhakimov.
Yig‘ilish davomida viloyat hokimlari o‘rinbosarlariga yo‘llanma qo‘lga kiritilishi kutilayotgan sportchilarimizning oilasidan xabar olish, sharoitini chuqurroq o‘rganish, joylarda paralimpiya sport turlariga eʼtiborni yana-da kuchaytirish, bu yo‘nalishda faol seleksiya siyosatini yuritish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Shuningdek, tadbir doirasida Olimpiada yo‘llanmalari Respublikamiz viloyatlari kesimida ko‘rib chiqildi va bunda bor yo‘g‘i bittadan litsenziatga ega bo‘lgan Buxoro va Sirdaryo viloyatlaridagi holatga tanqidiy baho berildi.
Yig‘ilishda MOQ raisi o‘rinbosarlari Saken Polatov, Azizjon Kamilov va Sherzod Tashmatov, shuningdek, federatsiya va assotsiatsiyalar mutasaddilari Tokio Olimpiadasiga olib borilayotgan tayyorgarlik, erishilgan yutuqlar, kutilayotgan litsenziyalar qatori yuzaga kelayotgan muammo va kamchiliklar haqida fikr bildirishdi.
Tadbir davomida MOQ Bosh kotibi, “Toshkent-2025” direksiyasi direktori Oybek Kasimov yoshlar Osiyo o‘yinlariga olib borilayotgan tayyorgarlik, seleksiya ishlari borasida hisobot berdi.
Aziz Abduhakimov yakuniy so‘z o‘rnida Prezidentimiz bo‘lajak Olimpiya o‘yinlarida atletlarimizdan yuksak natijalar kutayotgani, professional sport qatori ommaviy sportni ham rivojlantirish kabi masalalarga ahamiyat berish lozimligini taʼkidlab o‘tdi.

Обсуждены вопросы подготовки к Олимпийским играм "Токио-2020" и молодежным Азиатским играм "Ташкент-2025"
В министерстве туризма и спорта под председательством заместителя премьер-министра, министра туризма и спорта Республики Узбекистан Азиза Абдухакимова состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам подготовки к Олимпийским и Паралимпийским играм “Токио-2020”, молодежным Азиатским играм “Ташкент-2025”. В нем приняли участие руководство Национального Олимпийского комитета Узбекистана во главе с Рустамом Шоабдурахмоновым, Кабинет Министров, Министерство туризма и спорта, руководство федераций и ассоциаций по олимпийским видам спорта и другие ответственные лица.
В начале мероприятия председатель МОК Рустам Шоабдурахманов рассказал о подготовке к Олимпиаде в Токио.
“При поддержке нашего президента ведется большая подготовка к предстоящим Олимпийским и Паралимпийским играм в Токио-2020. Государством созданы все условия для того, чтобы наши спортсмены занимались на должном уровне. Улучшилась материально-техническая база сборных команд. Сейчас мы готовимся не только к Олимпиаде-2020 в Токио, но и к Олимпиаде-2024 в Париже, где цикл баки уже начался. В этом направлении проделана большая работа. Значительно увеличилось количество зарубежных учебно-тренировочных сборов для дальнейшего повышения уровня знаний наших спортсменов. А результаты можно увидеть на фоне успехов наших атлетов на международной арене. Но в то же время многое из того, что мы делаем, и те вопросы, которые мы ожидаем решения. До старта Олимпиады-2020 в Токио осталось 82 дня. Необходимо и впредь уделять внимание этому процессу, максимально обеспечить успешное участие в нем наших спортсменов”, – сказал председатель МОК.
Азиз Абдухакимов также высказал мнение по темам повестки дня.
“Вопросы подготовки к Олимпийским играм в Токио-2020 со стороны нашего правительства получают всестороннюю поддержку. В процессе подготовки участие наших спортсменов на международных аренах, средства, выделенные на их подготовку к Олимпиаде, составляют более 140 процентов по сравнению с Олимпиадой в Рио-2016. Кроме того, в сборные команды были привлечены более 20 иностранных специалистов. В настоящее время в общей сложности 57 путевок на Олимпийские и Паралимпийские игры в Токио-2020 получены в 41 Олимпийском и 16 паралимпийских видах спорта. До конца июля запланировано проведение еще 32 Олимпийских и 21 Паралимпийских игр", - сказал Азиз Абдухакимов.
В ходе совещания заместителям хокимов областей даны поручения по получению информации от семей спортсменов, которые ожидают получения путевок, углубленному изучению их условий, дальнейшему усилению внимания на местах к паралимпийским видам спорта, проведению активной селекционной политики в этом направлении. Также в рамках мероприятия были рассмотрены олимпийские путевки в разрезе областей Республики и Дана критическая оценка ситуации в Бухарской и Сырдарьинской областях, имеющих только одного лицензиата.
На совещании заместители председателя НОК Сакен Полатов, Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, а также представители федераций и ассоциаций высказали свое мнение о проводимой подготовке к Олимпиаде в Токио, достигнутых успехах, ожидаемых лицензиях, проблемах и недостатках.
В ходе мероприятия Генеральный секретарь НОК, директор дирекции” Ташкент-2025 " Ойбек Касимов доложил о работе по селекции и подготовке к молодежным Азиатским играм.
Азиз Абдухакимов в заключительном слове отметил, что президент нашей страны ожидает от наших атлетов высоких результатов на предстоящих Олимпийских играх, что необходимо уделять внимание развитию как профессионального, так и массового спорта.