Uyushmagan yoshlarni sport ostida birlashtiramiz
Bugun “Bunyodkor” stadionida Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi hamda O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi hamkorligida ommaviy sport tadbiriga start berildi. Unda poytaxtimizdagi 12 tumanining profilaktik, probatsiya hisobida turgan hamda uyushmagan yoshlar mini-futbol, stol tennisi va estafeta yo‘nalishlarida g‘oliblik uchun bahs olib borishmoqda.
Musobaqaning ochilish marosimida Toshkent shahar IIBB boshlig‘i, general-mayor Aziz Toshpo‘latov, MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov ishtirok etishdi. Mutasaddilar so‘z navbatida Prezidentimiz tomonidan har bir qatlamdagi yoshlarning sport bilan shug‘ullanishlari uchun yaratib berilayotgan sharoitlar, sog‘lom turmush tarzini rivojlantirishga qaratilayotgan eʼtibor xususida to‘xtalib o‘tishdi.
“O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi muhtaram Prezidentimiz ilgari surayotgan Milliy g‘oya – Sog‘lom turmush tarzini to‘liq qo‘llab-quvvatlagan holda mamlakatimizda jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, Olimpizmning pok va ezgu g‘oyalarini targ‘ib qilish, ushbu jarayonga yoshlarni ham jalb qilish borasida izchil ishlarni davom etirmoqda. O‘z navbatida O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, hususan Toshkent shahar Bosh boshqarmasi tomonidan ham ommaviy sportni targ‘ib qilish, aholi salomatligi va xavsizligini mustahkamlash masalasida ko‘plab amaliy tadbirlar tashkil etib kelinayotganidan xursandmiz. Prezidentimiz barpo etayotgan Yangi O‘zbekistonning tinchligi, xavsizligi yo‘lida olib borayotgan ulkan xizmatlaringizdan minnatdormiz. O‘zaro hamkorligimiz bardavom bo‘lsin!”, – dedi MOQ raisi.
Reglamentga ko‘ra, bugun musobaqaning saralash bahslari bo‘lib o‘tadi. Ertaga esa final bellashuvlari va yopilish marosimi o‘tkazilishi belgilab qo‘yilgan. Taʼkidlash joiz, ushbu musobaqani tashkil etishdan maqsad jismoniy tarbiya va sportni aholimizning har bir qatlami o‘rtasida targ‘ib qilish, uyushmagan yoshlarning bo‘sh vaqtlarida sport bilan shug‘ullanishlarini tashkil etishdan iboratdir.

Объединяем неорганизованную молодежь под видом спорта
Сегодня на стадионе ”Бунёдкор" совместно с Главным управлением внутренних дел города Ташкента и Национальным олимпийским комитетом Узбекистана был дан старт массовому спортивному мероприятию. На нем неорганизованная молодежь 12 районов столицы, состоящая на профилактическом, пробационном учете, соревнуется за победу в мини-футболе, настольном теннисе и эстафетах.
В церемонии открытия приняли участие начальник ГУВД г. Ташкента генерал-майор Азиз Ташпулатов и председатель НОК Рустам Шоабдурахманов. В свою очередь, ответственные лица рассказали об условиях, создаваемых президентом нашей страны для занятий спортом молодежи всех слоев общества, уделяемом внимании к развитию здорового образа жизни.
“Национальный олимпийский комитет Узбекистана, полностью поддерживая продвигаемую уважаемым Президентом нашей страны национальную идею – здоровый образ жизни, продолжает последовательную работу по развитию физической культуры и спорта в нашей стране, пропаганде чистых и благородных идей олимпизма, вовлечению в этот процесс и молодежи. В свою очередь, мы рады, что Министерством внутренних дел Республики Узбекистан, в частности, Главным управлением города Ташкента, организуется множество практических мероприятий по пропаганде массового спорта, укреплению здоровья и безопасности населения. Благодарим Вас за большие заслуги, которые вы оказываете во имя мира и безопасности нового Узбекистана, который строит наш президент. Пусть наше сотрудничество будет крепким!",- сказал председатель МОК.
Согласно регламенту, сегодня состоятся отборочные матчи турнира. Завтра запланированы финальные соревнования и церемония закрытия. Следует отметить, что целью организации данного соревнования является пропаганда физической культуры и спорта среди всех слоев населения, организация занятий спортом неорганизованной молодежи в свободное время.