Toshkent "Katta dubulg'a" turnirining tantanali ochilish marosimi o'tkazildi
"Yunusobod sport majmuasi" mezbonlik qilayotgan dzyudo bo'yicha Toshkent "Katta dubulg'a" turnirining tantanali ochilish marosimi bo'lib o'tdi. Tadbirda musobaqa ishtirokchilari, shahrimiz mehmonlari, OAV vakillari ishtirok etishdi. Rasmiylar nomidan xalqaro dzyudo federatsiyasi (IJF) prezidenti Marius Vizer, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi Odil Abdurahmonov so'zga chiqishdi.
O'z nutqida IJF prezidenti mamlakatimiz mazkur musobaqaga yuqori darajada tayyorgarlik ko'rgani, Dzyudochilarimizning xalqaro maydonda ulkan natijalar qo'lga kiritib kelayotgani xususida to'xtaldi. Shuningdek, Odil Abdurahmonov Prezidentimizning qo'llab-quvvatlashi bilan mamlakatimizda dzyudo sportining rivoji yangi bosqichga chiqayotgani haqida gapirdi.
Shundan so'ng marosimni badiiy chiqish va kuy-qo'shiqlar yakunlab berdi. Birozdan so'ng, soat 17:00 da musobaqaning ikkinchi kunidan o'rin olgan final blokiga start beriladi.

Состоялась торжественная церемония открытия турнира «Большого шлема» в Ташкенте
В состоявшемся мероприятии приняла участие широкая спортивная общественность. На церемонии открытия Ташкент-2023 выступили президент Международной федерации дзюдо (IJF) Мариус Визер и Советник Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахмонов.
В своей вступительной речи на церемонии президент IJF отметил высокий уровень подготовки к этим престижным стартам, достойные результаты отечественных дзюдоистов на международной арене. В свою очередь, Одил Абдурахмонов рассказал о том, что при поддержке Президента развитие дзюдо в нашей стране выходит на новый уровень.
В завершение торжественного открытия состязаний состоялись художественные выступления артистов. Через некоторое время в 17:00 стартует финальный блок второго дня турнира.