Maqsad – yilni litsenzion hududda yakunlash
Bugun MOQ raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston taekvondo WT assotsiatsiyasi raisi Sherzod Tashmatov taekvondo WT boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi murabbiylar shtabi bilan uchrashuv oʻtkazib, Butunjahon taekvondo federatsiyasining yangilangan taqvimi asosida joriy mavsum kutib turgan musobaqalar rejasini koʻrib chiqdi. Tadbirda Pavel Xan boshchiligidagi terma jamoa murabbiylar shtabi, tibbiyot sohasi vakillari ham ishtirok etishdi.
Sherzod Tashmatov joriy yilning muhimligidan kelib chiqqan holda har bir musobaqaga alohida munosib tayyorgarlik koʻrish lozimligini taʼkidladi. Osiyo va Olimpiya oʻyinlariga olib borilayotgan tayyorgarlik davlatimiz tomonidan qoʻllab-quvvatlanayotgani, bu esa atletlarimiz zimmasidagi masʼuliyatni yanada oshirishi xususida toʻxtaldi. Yil davomida oʻtadigan asosiy musobaqalarda “Fujairah Open” turniridagidek yuqori natija qayd etilish lozimligini bildirdi.
Oʻz navbatida, Pavel Xan xalqaro tashkilot taqvimi asosida terma jamoamiz vakillari ishtirok etishi rejalashtirilgan musobaqalar haqida maʼlumot berdi. Unga koʻra, asosiy eʼtibor jahon chempionati, Osiyo oʻyinlari va yakuniy Gran-pri musobaqalariga qaratiladi.
Suhbat davomida Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarida ishtirok etishi kutilayotgan sportchilarning taxminiy tarkibi muhokama qilindi. MOQ raisi oʻrinbosari asosiy tarkib bilan bir vaqtda zaxira sportchilarini ham tayyorlab borish, taekvondochilarimizning har bir Olimpiya vaznida litsenzion hududdan joy olishlari lozimligi haqida toʻxtaldi. Shuningdek, sportchilarning vazn tashlash jarayonini yengillashtirish uchun ularning har biriga alohida ovqatlanish ratsionini shakllantirish boʻyicha qoʻshimcha tavsiyalar berdi.

16 Февраля 2023 1941
Сегодня заместитель председателя НОК, руководитель Ассоциации таэквондо WT Узбекистана Шерзод Ташматов провёл встречу с тренерским штабом таэквондо WT и рассмотрел план предстоящих соревнований на текущий спортивный сезон на основе обновлённого календаря Всемирной федерации таэквондо. Во встрече приняли участие тренерский штаб Национальной сборной во главе с Павлом Ханом, представители спортивной медицины.
Шерзод Ташматов отметил, что к каждым предстоящим соревнованиям необходимо готовиться на основе индивидуального подхода. Подготовка к Азиатским и Олимпийским играм получила поддержку со стороны государства. А это в свою очередь, требует ещё большей ответственности от атлетов в достойном выступлении на международной арене. Кроме того, он отметил, что отечественные таэквондисты на предстоящих ответственных соревнованиях года, как минимум должны повторить результат турнира «Fujairah Open».
В свою очередь, Павел Хан на основе календаря Международной организации предоставил информацию о соревнованиях, в которых планируется участие представителей Национальной сборной. Он подчеркнул, что основное внимание будет уделено чемпионату мира, Азиатским играм и финальному турниру Гран-При.
В ходе беседы обсуждался предполагаемый состав спортсменов, которые будут защищать честь нашей страны на Азиатских Играх Ханчжоу-2022. Заместитель председателя НОК остановился на том, что наряду с основным составом необходимо готовить и резерв, таэквондисты должны входить в Олимпийскую зону в каждой весовой категории. Он также дал дополнительные рекомендации по формированию индивидуального рациона питания для каждого атлета, чтобы облегчить процесс сброса веса.