Oʻzbek shaxmati jahonda yana bir bor eʼtirof etildi
Oʻzbekiston 2022-yilning eng yaxshi shaxmat mamlakati deb topildi. Bu haqida Yoshlar siyosati va sport vazirining birinchi oʻrinbosari, mamlakat shaxmat federatsiyasi raisi Alisher Saʼdullayev ijtimoiy tarmoqdagi sahifalarida maʼlum qildi.
Unga koʻra, mamlakatimiz 2022-yil ushbu sport turida erishgan ulkan muvaffaqiyatlar jahon shaxmat hamjamiyati tomonidan munosib eʼtirof etilgan. Kuni kecha Niderlandiyada yakunlangan “Tata Steel Chess-2023" musobaqasidan soʻng hamyurtlarimiz Nodirbek Abdusattorov va Javohir Sindorov yilning eng yaxshi shaxmat mamlakatiga topshiriladigan “Tour Dʻor” – “Oltin minora” sovrinini qabul qilib olishdi. Oʻzbekiston shaxmat federatsiyasiga ushbu sovrinini fransiyalik mashhur grossmeyster Bashar Kuatli topshirdi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Oʻzbekiston shaxmat federatsiyasini bunday yuksak eʼtirof bilan qutlab, terma jamoamiz vakillarining kelgusi faoliyatida ham ulkan zafarlar tilab qoladi.

Наша страна признана самой лучшей в шахматном мире
Узбекистан признан лучшей шахматной страной 2022 года. Об этом сообщил первый заместитель министра Молодёжной политики и спорта, председатель Федерации шахмат страны Алишер Садуллаев.
По его словам, огромные успехи, достигнутые нашей страной в этом виде спорта в прошлом спортивном сезоне, заслуженно признаны мировым шахматным сообществом. После престижных стартов “Tata Steel Chess-2023", завершившегося накануне в Нидерландах, наши соотечественники Нодирбек Абдусатторов и Джавохир Синдоров получили приз «Tour d'or» – «Золотая башня», который по традиции вручается лучшей шахматной стране года. Этот приз Федерации шахмат Узбекистана передал известный французский гроссмейстер Башар Куатли.
Национальный Олимпийский комитет поздравляет Федерацию шахмат Узбекистана со столь высокой наградой, желает отечественным интеллектуалам и в дальнейшей деятельности больших побед, покорения пьедесталов почёта на самых крупных стартах.