Shoadham Isroilov: "Ko'zlangan rejadan og'ishmay harakat qilyapmiz”
"OlympicUz" axborot-tahliliy dasturining navbatdagi mehmoni – O'zbekiston dzyudo federasiyasi raisi o'rinbosari Shoadham Isroilov bo'ldi. Suhbatdoshimiz bilan federasiya rahbariyati tomonidan ishlab chiqilgan yangi strategiya va uni amalga oshirish mexanizmlari, Toshkentda o'tayotgan xalqaro o'quv-mashg'ulot yig'inidan ko'zlangan maqsad, Tokio-2020 Olimpiadasi uchun kimlarda yo'llanma olish imkoniyati borligi haqida suhbatlashdik.
– Mana, federasiyaning yangi rahbariyati faoliyatini boshlaganiga ikki yil to'ldi. Ishni boshlaganda, jamoaning strategiyasi, ish-rejasi bo'lgan. O'tgan davr mobaynida qilgan ishlaringizdan qoniqish paydo bo'ladimi?
– Avvalambor, asosiy tarkibni Olimpiya o'yinlariga tayyorlash, reyting ballarini jamg'arish va shu orqali kattaroq tarkib bilan Tokioga borish reja qilingan edi. Shu sababdan Gran-Pri, Masters va jahon chempionati darajasidagi turnirlarga muvaffaqiyatli qatnashishimiz lozim edi Sharofiddin Lutfullaev o'tgan yili dzyudo vatani Yaponiyada o'tgan jahon chempionatida 2-o'rinni egalladi. Bu anchadan beri O'zbekiston dzyudosida kuzatilmayotgan holat edi. Dyusseldorfda o'tgan Grand-finalda 90 kg vazn toifasida Davlat Bobonov va 100 kg da Muhammadkarim Xurramov oltin medallarni qo'lga kiritdi. Pandemiyaga qaramasdan, terma jamoa mashg'ulotlarni to'laqonli davom ettiryapti. O'zbekiston Respublikasi jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Milliy Olimpiya qo'mitasi va mamlakat dzyudo federasiyasi rahbariyatiga asosiy tarkibni etarli mashg'ulot olib borishi uchun yaratib bergan sharoiti uchun minnatdorilik bildiraman. Endi imkon qadar mana shu ishonchni oqlashga harakat qilishimiz kerak.
– Terma jamoada xorijlik murabbiy faoliyat yuritayotganiga 11 oy bo'ldi. Bugun terma jamoa bosh murabbiyi, Olimpiya o'yinlari g'olibi, gresiyalik afsonaviy chempion Ilias Iliadis polvonlarimizning yaqin do'stiga aylanib qolgan. Ushbu mutaxassis kelgandan so'ng, texnikada qanday o'zgarishlar bo'ldi?
– Darhaqiqat, Ilias sportchilikning barcha bosqichlaridan muvaffaqiyatli o'tgan polvon. Yillar davomida to'plangan ana shu tajribani u bugun sportchilarimizga o'rgatmoqda. Zimmasiga katta mas'uliyatni olgan, aniq maqsad-vazifalari bor, unga erishaman, deb va'da bergan. Hozirda shu yo'nalishda ish olib boryapti.
– Shu kunlarda O'zbekiston dzyudo federasiyasi qoshidagi dzyudo markazida besh davlat terma jamoalari ishtirokida xalqaro o'quv-mashg'ulot yig'ini bo'lib o'tmoqda. Bunday yirik hajmdagi mashg'ulot maqsad-mohiyatidan ko'zlangan natija katta. Bu yig'in biz uchun qanchalik foydali bo'lyapti?
– Gruziya, Misr, Qirg'iziston terma jamoalari asosiy tarkibining etakchi sportchilari Ilias Iliadis boshligida polvonlarimiz bilan yuqori ruhda mashg'ulotlarni o'tkazishyapti. Bu xalqaro yig'in O'zbekiston va Qirg'iziston terma jamoalariga Mo'g'uliston poytaxti Ulan-Bator shahrida o'tkazilishi rejalashtirilayotgan Osiyo chempionatiga tayyorgarlik bosqich vazifasini o'tasa, gruziyalik dzyudochilar Chexiyaning Praga shahri mezbonlik qiladigan Evropa chempionatiga, Misr esa Madagaskarda o'tadigan Afrika chempionatiga taraddud ko'ryapti. Yil oxirida Xorvatiyada o'tadigan "katta dubulg'a" turniriga tayyorgarlik vazifasini ham o'tab beradi.
– Ayni paytda ayollar terma jamoasi Xorazm viloyatida o'quv-mashg'ulot yig'inlarini o'tkazishyapti. Odatda ular erkaklar jamoasi bilan musobaqalarga tayyorgarlik ko'rishardi. Ikkalasining ajratilib mashg'ulotlar olib borilayotganining salbiy ta'siri yo'qmi?
– Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyati qizlar jamoasiga asosiy sportchilarni etkazib beradigan hududlarimizdan. U erda respublikamizning eng iqtidorli qizlari jam bo'lishgan. Bu borada xavotirimiz yo'q. Ayollar o'rtasida reyting masalasiga kelsak, asosiy tarkibda -52 kg vaznda Diyora Keldiyorova reyting zonasida turibdi, -70 kg da Gulnoza Matniyozova ham shu bosqich uchun harakat qilyapti. Ular hozir o'z natijasini yaxshilash uchun harakat qilishyapti. Agar Gulnoza reyting zonasini kesib o'tsa, 78 kg vaznda ham lisenziya olish uchun kvota paydo bo'ladi. Shunda Nodira Yo'ldoshevaning yo'llanma uchun kurashishiga sharoit yaratiladi. Tokio Olimpiadasida birinchi marta jamoaviy bahslarda ham qatnashish uchun ruxsat berishdi. O'zbekiston terma jamoasi a'zolari ham jamoaviy bahslarda ishtirok eta oladi.
– "Katta Dubulg'a" turkumidagi Budapesht turniridan so'ng xalqaro dzyudo federasiyasi sportchilarning yangilangan Olimpiada reytingini e'lon qildi. Gapni reytingga bevosita bog'langanim bejiz emas. Tokio-2020 Olimpiadasi uchun bu juda ham muhim. Qaysi sportchilarimiz imkoniyatini munosib baholay olasiz?
– Musobaqada kamida chorak finalgacha etib borgan vakillarimiz reytingda o'z pog'onalarini ancha yaxshilab olganlariga guvoh bo'lish mumkin. Jumladan, 60 kg vaznda Sharofiddin Lutfillaev 1 pog'ona yuqorilab, uchinchi o'ringa ko'tarilib olgan bo'lsa, Sardor Nurillaev o'z o'rnini 5 pog'onaga yaxshiladi. Sharofiddinning reyting ochkolari juda ham yaxshi. 66 kg vaznda muammo bor. Sardorning natijasi biz kutgandek bo'lmayapti. Vengriyada unda katta imkoniyat bor edi. Qanchalik harakat qilmaylik, 3-o'rin uchun kurashda mag'lubiyatga uchrab, 5-o'rinni egalladi. Shunday bo'lsa-da, 360 ochkoni qo'lga kiritdi. 73 kg da Hikmatulla To'raevda yaxshi imkoniyat bor. Yosh, potentsiali bor yigit, Parij-2024da ham qatnashishi mumkin bo'lgan polvon. 81 kg vazn toifasida ikkita sportchimiz da'vogarlik qila oladi. Sharofiddin Boltaboev va Kamoliddin Rasulovdan qaysi birining natijasi yuqori bo'lsa, o'zaro kelishib, Olimpiadaga olib boramiz. 90 kg da Davlat Bobonov Dyusseldorf turnirida oltin medalni qo'lga kiritgan edi, natija ko'rsata oladigan yosh, iqtidorli sportchilarimizdan. 100 kg da Muhammadkarim Xurramovning reyting zonasi ham yomon emas. Budapesht musobaqasida kamchiliklari yaqqol ko'rinib qoldi. +100 kg vaznda Bekmurod Oltiboevda ham shunday holat. Mana shu sportchilar bilan medallar jamg'arishni ham ko'zda tutganmiz.

Шоадхам Исраилов: "Мы стараемся не отклоняться от намеченного плана”
Следующим гостем информационно-аналитической программы" OlympicUz " стал заместитель председателя федерации дзюдо Узбекистана Шоадхам Исраилов. Мы поговорили с нашим собеседником о новой стратегии, разработанной руководством Федерации и механизмах ее реализации, о целях международного учебно-тренировочного сбора в Ташкенте, о том, у кого есть возможность получить путевку на Олимпиаду в Токио-2020.
– Вот уже два года как новое руководство Федерации начало свою деятельность. Когда я начинал, у команды была стратегия, план работы. Будете ли вы удовлетворены тем, что вы сделали за прошедший период?
– Прежде всего, планировалось подготовить основной состав к Олимпийским играм, набрать рейтинговые очки и, таким образом, поехать в Токио с большим составом. По этой причине мы должны были успешно участвовать в турнирах уровня Гран-при, Мастерс и чемпионата мира Шарофиддин Лутфуллаев в прошлом году занял 2-е место на чемпионате мира по дзюдо в Японии. Долгое время это не наблюдалось в узбекском дзюдо. На Гран-при в Дюссельдорфе в весовой категории до 90 кг Давлет Бабанов и в категории до 100 кг Мухаммедкарим Хуррамов завоевали золотые медали. Несмотря на пандемию, сборная продолжает полноценно тренироваться. Выражаю благодарность руководству министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Национального Олимпийского комитета и федерации дзюдо Республики Узбекистан за предоставленные условия для полноценной подготовки основного состава. Теперь мы должны попытаться оправдать это доверие как можно больше.
– В национальной команде работает иностранный тренер уже 11 месяцев. Сегодня главный тренер сборной, победитель Олимпийских игр, легендарный чемпион Греции Илиас Илиадис стал близким другом наших борцов. Какие изменения произошли в технике после прихода этого специалиста?
- Действительно, Илиас-борец, успешно прошедший все этапы спортивной карьеры. Этот опыт, накопленный за эти годы, он преподает сегодня нашим спортсменам. Он взял на себя большую ответственность, у него есть четкие цели и задачи, он обещал, что добьется этого. В настоящее время работает в этом направлении.
– В эти дни в центре дзюдо при федерации дзюдо Узбекистана проходит международный учебно-тренировочный сбор с участием сборных команд пяти государств. При таком большом объеме тренировок велика цель-результат, который преследуется по существу. Насколько полезен этот сбор для нас?
- Ведущие спортсмены основного состава сборных Грузии, Египта, Кыргызстана под руководством Илиаса Илиадиса проводят тренировки с нашими борцами в хорошем настроении. Этот международный сбор станет этапом подготовки сборных Узбекистана и Кыргызстана к чемпионату Азии, который планируется провести в столице Монголии Улан-Баторе, грузинские дзюдоисты готовятся к чемпионату Европы, который пройдет в чешской Праге, а Египет-к чемпионату Африки, который пройдет на Мадагаскаре. Он также служит подготовкой к турниру Большого шлема, который пройдет в Хорватии в конце года.
– В настоящее время женская сборная проводит учебно-тренировочные сборы в Хорезмской области. Обычно они готовились к соревнованиям с мужской командой. Нет ли негативного эффекта от того, что они оба изолированы и тренируются?
– Из наших регионов, которые поставляют основных спортсменов в женскую команду Республики Каракалпакстан и Хорезмской области. Там собрались самые талантливые девушки Республики. У нас нет беспокойства по этому поводу. Что касается рейтинга среди женщин, то в основной сетке в весовой категории -52 кг Диера Келдыерова находится в рейтинговой зоне, а в категории -70 кг Гульноза Матниязова также пробивается на эту ступень. Сейчас они работают над улучшением своего результата. Если Гульноза пересекает зону рейтинга, то квота на получение лицензии появляется даже в весе 78 кг. Тогда будут созданы условия для борьбы Нодиры Юлдашевой за путевку. Впервые на Олимпиаде в Токио им разрешили участвовать и в командных соревнованиях. Члены сборной Узбекистана также могут участвовать в командных соревнованиях.
– После Будапештского турнира категории "Большой шлем" Международная федерация дзюдо опубликовала обновленный Олимпийский рейтинг спортсменов. Не случайно я напрямую связываю предложение с рейтингом. Для Олимпиады в Токио 2020 года это гораздо важнее. Какие из наших спортсменов вы можете оценить по достоинству?
– Можно засвидетельствовать, что наши представители, добравшись на соревнованиях хотя бы до четвертьфинала, значительно улучшили свои позиции в рейтинге. В частности, в весе 60 кг Шарофиддин Лутфилаев поднялся на 1 ступень выше и занял третье место, а Сардор Нуриллаев улучшил свое положение на 5 ступеней. Рейтинговые очки шарафиддина намного лучше. У меня проблема с весом 66 кг. Результат капитана не совсем то, что мы ожидали. В Венгрии у него был большой шанс. Как бы мы ни старались, в борьбе за 3-е место он потерпел поражение и занял 5-е место. Тем не менее, он набрал очки 360. В 73 кг у Хикматуллы Тураева хорошие шансы. Молодой парень с потенциалом, борец, который также может принять участие в Paris 2024. В весовой категории до 81 кг могут претендовать два наших спортсмена. Кто из Шарофиддина Болтабаева и Камолиддина Расулова окажется выше, мы договоримся и проведем Олимпиаду. В категории до 90 кг Давлет Бабанов завоевал золотую медаль на турнире в Дюссельдорфе, став одним из молодых, талантливых спортсменов, показавших достойный результат. Рейтинговая зона Мухаммедкарима Хуррамова в 100 кг тоже неплохая. На соревнованиях в Будапеште недостатки были очевидны. Такая же ситуация и с Бекмуродом Алтыбаевым в весе +100 кг. С этими спортсменами мы также собираем медали.