Shoadham Isroilov: "Ko'zlangan rejadan og'ishmay harakat qilyapmiz”
"OlympicUz" axborot-tahliliy dasturining navbatdagi mehmoni – O'zbekiston dzyudo federasiyasi raisi o'rinbosari Shoadham Isroilov bo'ldi. Suhbatdoshimiz bilan federasiya rahbariyati tomonidan ishlab chiqilgan yangi strategiya va uni amalga oshirish mexanizmlari, Toshkentda o'tayotgan xalqaro o'quv-mashg'ulot yig'inidan ko'zlangan maqsad, Tokio-2020 Olimpiadasi uchun kimlarda yo'llanma olish imkoniyati borligi haqida suhbatlashdik.
– Mana, federasiyaning yangi rahbariyati faoliyatini boshlaganiga ikki yil to'ldi. Ishni boshlaganda, jamoaning strategiyasi, ish-rejasi bo'lgan. O'tgan davr mobaynida qilgan ishlaringizdan qoniqish paydo bo'ladimi?
– Avvalambor, asosiy tarkibni Olimpiya o'yinlariga tayyorlash, reyting ballarini jamg'arish va shu orqali kattaroq tarkib bilan Tokioga borish reja qilingan edi. Shu sababdan Gran-Pri, Masters va jahon chempionati darajasidagi turnirlarga muvaffaqiyatli qatnashishimiz lozim edi Sharofiddin Lutfullaev o'tgan yili dzyudo vatani Yaponiyada o'tgan jahon chempionatida 2-o'rinni egalladi. Bu anchadan beri O'zbekiston dzyudosida kuzatilmayotgan holat edi. Dyusseldorfda o'tgan Grand-finalda 90 kg vazn toifasida Davlat Bobonov va 100 kg da Muhammadkarim Xurramov oltin medallarni qo'lga kiritdi. Pandemiyaga qaramasdan, terma jamoa mashg'ulotlarni to'laqonli davom ettiryapti. O'zbekiston Respublikasi jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Milliy Olimpiya qo'mitasi va mamlakat dzyudo federasiyasi rahbariyatiga asosiy tarkibni etarli mashg'ulot olib borishi uchun yaratib bergan sharoiti uchun minnatdorilik bildiraman. Endi imkon qadar mana shu ishonchni oqlashga harakat qilishimiz kerak.
– Terma jamoada xorijlik murabbiy faoliyat yuritayotganiga 11 oy bo'ldi. Bugun terma jamoa bosh murabbiyi, Olimpiya o'yinlari g'olibi, gresiyalik afsonaviy chempion Ilias Iliadis polvonlarimizning yaqin do'stiga aylanib qolgan. Ushbu mutaxassis kelgandan so'ng, texnikada qanday o'zgarishlar bo'ldi?
– Darhaqiqat, Ilias sportchilikning barcha bosqichlaridan muvaffaqiyatli o'tgan polvon. Yillar davomida to'plangan ana shu tajribani u bugun sportchilarimizga o'rgatmoqda. Zimmasiga katta mas'uliyatni olgan, aniq maqsad-vazifalari bor, unga erishaman, deb va'da bergan. Hozirda shu yo'nalishda ish olib boryapti.
– Shu kunlarda O'zbekiston dzyudo federasiyasi qoshidagi dzyudo markazida besh davlat terma jamoalari ishtirokida xalqaro o'quv-mashg'ulot yig'ini bo'lib o'tmoqda. Bunday yirik hajmdagi mashg'ulot maqsad-mohiyatidan ko'zlangan natija katta. Bu yig'in biz uchun qanchalik foydali bo'lyapti?
– Gruziya, Misr, Qirg'iziston terma jamoalari asosiy tarkibining etakchi sportchilari Ilias Iliadis boshligida polvonlarimiz bilan yuqori ruhda mashg'ulotlarni o'tkazishyapti. Bu xalqaro yig'in O'zbekiston va Qirg'iziston terma jamoalariga Mo'g'uliston poytaxti Ulan-Bator shahrida o'tkazilishi rejalashtirilayotgan Osiyo chempionatiga tayyorgarlik bosqich vazifasini o'tasa, gruziyalik dzyudochilar Chexiyaning Praga shahri mezbonlik qiladigan Evropa chempionatiga, Misr esa Madagaskarda o'tadigan Afrika chempionatiga taraddud ko'ryapti. Yil oxirida Xorvatiyada o'tadigan "katta dubulg'a" turniriga tayyorgarlik vazifasini ham o'tab beradi.
– Ayni paytda ayollar terma jamoasi Xorazm viloyatida o'quv-mashg'ulot yig'inlarini o'tkazishyapti. Odatda ular erkaklar jamoasi bilan musobaqalarga tayyorgarlik ko'rishardi. Ikkalasining ajratilib mashg'ulotlar olib borilayotganining salbiy ta'siri yo'qmi?
– Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyati qizlar jamoasiga asosiy sportchilarni etkazib beradigan hududlarimizdan. U erda respublikamizning eng iqtidorli qizlari jam bo'lishgan. Bu borada xavotirimiz yo'q. Ayollar o'rtasida reyting masalasiga kelsak, asosiy tarkibda -52 kg vaznda Diyora Keldiyorova reyting zonasida turibdi, -70 kg da Gulnoza Matniyozova ham shu bosqich uchun harakat qilyapti. Ular hozir o'z natijasini yaxshilash uchun harakat qilishyapti. Agar Gulnoza reyting zonasini kesib o'tsa, 78 kg vaznda ham lisenziya olish uchun kvota paydo bo'ladi. Shunda Nodira Yo'ldoshevaning yo'llanma uchun kurashishiga sharoit yaratiladi. Tokio Olimpiadasida birinchi marta jamoaviy bahslarda ham qatnashish uchun ruxsat berishdi. O'zbekiston terma jamoasi a'zolari ham jamoaviy bahslarda ishtirok eta oladi.
– "Katta Dubulg'a" turkumidagi Budapesht turniridan so'ng xalqaro dzyudo federasiyasi sportchilarning yangilangan Olimpiada reytingini e'lon qildi. Gapni reytingga bevosita bog'langanim bejiz emas. Tokio-2020 Olimpiadasi uchun bu juda ham muhim. Qaysi sportchilarimiz imkoniyatini munosib baholay olasiz?
– Musobaqada kamida chorak finalgacha etib borgan vakillarimiz reytingda o'z pog'onalarini ancha yaxshilab olganlariga guvoh bo'lish mumkin. Jumladan, 60 kg vaznda Sharofiddin Lutfillaev 1 pog'ona yuqorilab, uchinchi o'ringa ko'tarilib olgan bo'lsa, Sardor Nurillaev o'z o'rnini 5 pog'onaga yaxshiladi. Sharofiddinning reyting ochkolari juda ham yaxshi. 66 kg vaznda muammo bor. Sardorning natijasi biz kutgandek bo'lmayapti. Vengriyada unda katta imkoniyat bor edi. Qanchalik harakat qilmaylik, 3-o'rin uchun kurashda mag'lubiyatga uchrab, 5-o'rinni egalladi. Shunday bo'lsa-da, 360 ochkoni qo'lga kiritdi. 73 kg da Hikmatulla To'raevda yaxshi imkoniyat bor. Yosh, potentsiali bor yigit, Parij-2024da ham qatnashishi mumkin bo'lgan polvon. 81 kg vazn toifasida ikkita sportchimiz da'vogarlik qila oladi. Sharofiddin Boltaboev va Kamoliddin Rasulovdan qaysi birining natijasi yuqori bo'lsa, o'zaro kelishib, Olimpiadaga olib boramiz. 90 kg da Davlat Bobonov Dyusseldorf turnirida oltin medalni qo'lga kiritgan edi, natija ko'rsata oladigan yosh, iqtidorli sportchilarimizdan. 100 kg da Muhammadkarim Xurramovning reyting zonasi ham yomon emas. Budapesht musobaqasida kamchiliklari yaqqol ko'rinib qoldi. +100 kg vaznda Bekmurod Oltiboevda ham shunday holat. Mana shu sportchilar bilan medallar jamg'arishni ham ko'zda tutganmiz.

Shoadham Israilov: "We try not to deviate from the planned plan”
The next guest of the information and analytical program" OlympicUz " was the Deputy chairman of the Judo Federation of Uzbekistan Shoadham Israilov. We talked with our interlocutor about the new strategy developed by the leadership of the Federation and the mechanisms for its implementation, about the goals of the international training camp in Tashkent, about who has the opportunity to get a ticket to the Olympic Games in Tokyo 2020.
– It has been two years since the new leadership of the Federation began its activities. When I started, the team had a strategy, a work plan. Will you be satisfied with what you have done in the past period?
– First of all, it was planned to prepare the main team for the Olympic Games, collect rating points and, thus, go to Tokyo with a large team. For this reason, we had to successfully participate in the Grand Prix, Masters and World Championship tournaments. Last year, Sharofiddin Lutfullayev took 2nd place at the World Judo Championships in Japan. For a long time, this was not observed in Uzbek judo. At the Grand Prix in Dusseldorf in the weight category up to 90 kg Davlet Babanov and in the category up to 100 kg Mukhammedkarim Khurramov won gold medals. Despite the pandemic, the national team continues to train fully. I express my gratitude to the leadership of the Ministry of Physical Culture and Sports of the Republic of Uzbekistan, the National Olympic Committee and the Judo Federation of the Republic of Uzbekistan for the conditions provided for the full training of the main team. Now we must try to justify this trust as much as possible.
– A foreign coach has been working in the national team for 11 months. Today the head coach of the national team, the winner of the Olympic Games, the legendary champion of Greece Ilias Iliadis became a close friend of our wrestlers. What changes have occurred in the technique after the arrival of this specialist?
- Indeed, Ilias is a wrestler who has successfully passed all the stages of his sports career. This experience, accumulated over the years, he teaches our athletes today. He took on a lot of responsibility, he has clear goals and objectives, he promised that he would achieve this. Currently working in this direction.
– These days, an international training camp with the participation of national teams of five countries is being held at the judo center under the Judo Federation of Uzbekistan. With such a large amount of training, the goal is great-the result that is pursued in essence. How useful is this collection for us?
- The leading athletes of the main national teams of Georgia, Egypt, Kyrgyzstan under the leadership of Ilias Iliadis conduct training sessions with our wrestlers in a good mood. This international training camp will be a stage of preparation of the national teams of Uzbekistan and Kyrgyzstan for the Asian Championship, which is planned to be held in the capital of Mongolia, Ulaanbaatar, Georgian judoists are preparing for the European Championship, which will be held in the Czech Republic, Prague, and Egypt-for the African Championship, which will be held in Madagascar. It also serves as a preparation for the Grand Slam tournament to be held in Croatia at the end of the year.
– Currently, the women's national team conducts training camps in the Khorezm region. They usually prepared for the competition with the men's team. Is there a negative effect of both of them being isolated and exercising?
– From our regions, which supply the main athletes to the women's team of the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region. The most talented girls of the Republic gathered there. We have no concerns about this. As for the rating among women, in the main draw in the weight category -52 kg Diera Keldyerova is in the rating zone, and in the category -70 kg Gulnoza Matniyazova also makes her way to this stage. Now they are working on improving their result. If Gulnoza crosses the rating zone, the quota for obtaining a license appears even in the weight of 78 kg. Then conditions will be created for Nodira Yuldasheva to fight for the ticket. For the first time at the Olympic Games in Tokyo, they were allowed to participate in team competitions. Members of the national team of Uzbekistan can also participate in team competitions.
– After the Budapest Grand Slam tournament, the International Judo Federation published an updated Olympic ranking of athletes. It is no accident that I directly link the offer to the rating. For the Tokyo 2020 Olympics, this is much more important. Which of our athletes can you appreciate?
– We can attest that our representatives, having reached at least the quarterfinals at the competition, have significantly improved their positions in the ranking. In particular, in the weight of 60 kg, Sharofiddin Lutfilayev rose 1 step higher and took third place, and Sardor Nurillayev improved his position by 5 steps. Sharafiddin's rating points are much better. I have a problem with the weight of 66 kg. The captain's result is not exactly what we expected. In Hungary, he had a great chance. No matter how hard we tried, in the fight for the 3rd place, he was defeated and took the 5th place. However, he scored 360 points. In 73 kg, Hikmatulla Turaev has good chances. A young guy with potential, a wrestler who can also take part in Paris 2024. Two of our athletes can compete in the weight category up to 81 kg. Who of Sharofiddin Boltabayev and Kamoliddin Rasulov will be higher, we will agree and hold the Olympics. In the category up to 90 kg, Davlet Babanov won a gold medal at the tournament in Dusseldorf, becoming one of the young, talented athletes who showed a decent result. The rating zone of Mukhammedkarim Khurramov in 100 kg is also not bad. At the competition in Budapest, the shortcomings were obvious. The same situation is with Bekmurod Altybayev in the weight +100 kg. With these athletes, we also collect medals.