FISU prezidenti bilan hamkorlikning yangi qirralari muhokama qilindi
Leyk-Pleysid (AQSH) shahrida XXXI Butunjahon qishki Universiada oʻyinlarida ishtirok etayotgan Oʻzbekiston delegatsiyasi aʼzolari Xalqaro universitetlar sporti federatsiyasi (FISU) prezidenti Leons Eder bilan uchrashishdi. Unda Oʻzbekiston Talabalar sporti assotsiatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari, FISU aʼzosi Erkin Qodirov, Yoshlar siyosati va sport vazirligi boshqarma boshligʻi Mirjamol Yunusov hamda Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Xalqaro aloqalar departamenti bosh mutaxassisi Nozim Atakulovlar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda Leons Eder davlatimiz rahbari tomonidan mamlakatimizda jismoniy tarbiya va sportni, shu jumladan, talabalar sportini rivojlantirishga berilayotgan eʼtibordan xabardor ekanini bildirdi. Shuningdek, mamlakatimizning FISU aʼzolari orasida alohida oʻringa ega ekani, talaba atletlarimiz muntazam ravishda xalqaro maydondagi musobaqalarda faol ishtirok etib kelishi haqida toʻxtaldi.
Samimiy ruhda oʻtgan suhbat davomida tomonlar oʻzaro hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga olib chiqish, xalqaro tashkilot tomonidan oʻtkaziladigan Forum va Assambleyalarni diyorimizda tashkil etish masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashishdi.

Обсуждены новые планы о сотрудничестве с Президентом FISU
Члены делегации Узбекистана, принимающие участие в Играх XXXI Всемирной зимней Универсиады в Лейк-Плэсиде (США), встретились с Президентом Международной федерации университетского спорта (FISU) Леонцом Эдером. В мероприятии приняли участие первый заместитель председателя Ассоциации студенческого спорта Узбекистана, член FISU Эркин Кадыров, начальник управления Министерства молодёжной политики и спорта Миржамол Юнусов и главный специалист департамента международных связей Национального Олимпийского комитета Узбекистана Нозим Атакулов.
На встрече Леонц Эдер заявил, что знает о внимании, уделяемом главой государства развитию физической культуры и спорта в нашей стране, в том числе студенческого спорта. Также было отмечено, что Узбекистан занимает особое место среди членов FISU, отечественные студенты-спортсмены регулярно принимают активное участие в международных соревнованиях.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями по вопросам поднятия на новый уровень взаимодействия, организации в нашей стране форумов и Ассамблей, проводимых  со стороны FISU.