2022-yilgi jahon chempionatlarining gʻolib va sovrindorlari munosib taqdirlanishdi
Yakuniga yetib borayotgan yil oʻzbek sporti uchun ulkan muvaffaqiyatlarga boy boʻldi. Sportchilarimiz Osiyo va jahon chempionatlari, kompleks musobaqalarda yurtimiz sharafini munosib himoya qilib, Vatanimizga yorugʻ yuz bilan qaytishdi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Jahon chempionatlarida yuqori natijalarga erishgani uchun Oʻzbekiston Respublikasi sportchilarini mukofotlash tartibini takomillashtirish toʻgʻrisida”gi PF-4056 Farmoniga asosan har yili Olimpiya va Paralimpiya sport turlarida kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatlarida gʻolib va sovrindor boʻlgan sportchilar hamda ularni tayyorlagan trenerlar bir martalik pul mukofoti bilan taqdirlanishadi. Bugun Milliy Olimpiya qoʻmitasida 2022-yil dunyo birinchiliklarida shohsupaga koʻtarilgan sportchi va trenerlarni taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Adham Ikramov boshchiligidagi Sportni rivojlantirish vazirligi mutasaddilari, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, Milliy Paralimpiya qoʻmitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev, MOQ raisi oʻrinbosarlari Ravshan Irmatov va Azizjon Kamilov, Sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, federatsiya va assotsiatsiyalarning masʼullari, sportchi va murabbiylar, faxriylar ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida oʻzbek sportining 2022-yilgi gʻalabalariga bagʻishlangan videorolik namoyish etildi. Shundan soʻng Adham Ikramov soʻz olib, yurtimiz sportining ahil oilasini kirib kelayotgan yangi yil bilan qutladi. Shuningdek, vazir ortda qolgan yil sarhisobi haqida toʻxtalib, davlatimizning qoʻllab-quvvatlashi bilan yil sportimiz uchun omadli va muvaffaqiyatli oʻtgani, kelgusi yil ham mana shunday gʻalabalar bardavom boʻlishi tiladi.
Shundan soʻng taqdirlash marosimiga navbat berildi. Unga koʻra, jahon chempionatlarida oltin medalni qoʻlga kiritgan sportchilarimiz 12 000, kumush medal sohiblari 6 000 va bronza medali egalari 3 000, murabbiylar ham mos ravishda 6 000, 3 000 va 1500 AQSH dollari miqdoridagi bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanishdi.
Oʻz navbatida, sportchi va murabbiylarimiz davlatimiz tomonidan koʻrsatilayotgan bunday eʼtibor va gʻamxoʻrlikdan mamnun ekanliklarini bildirib, kelgusida ham bildirilgan ishonchni oqlashga vaʼda berishdi.

30 Декабря 2022 3045
Завершающийся год подарил узбекскому спорту массу положительных эмоций, в уходящем 2022-м было достигнуто немало успехов. Отечественные атлеты достойно защищали честь страны на чемпионатах Азии и мира, комплексных соревнованиях, на которых в честь них неоднократно прозвучал Государственный гимн нашей Родины. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан УП-4056 “О совершенствовании порядка премирования спортсменов Республики Узбекистан за достижение высоких результатов на чемпионатах мира” ежегодно атлеты, победители и призёры первенств планеты среди взрослых по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, а также их тренеры, награждаются единовременной денежной премией. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась церемония награждения атлетов и их наставников, поднявшихся на пьедестал почёта на ЧМ 2022 года среди взрослых.
В мероприятии приняли участие представители Министерства развития спорта во главе с Адхамом Икрамовым, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, заместители председателя НОК Равшан Ирматов и Азизжон Камилов, председатель Совета ветеранов спорта Баходир Махситов, руководители Федераций и Ассоциаций, спортсмены, тренеры и ветераны.
Сначала был продемонстрирован видеоролик, посвящённый достижениям узбекского спорта в 2022 году. После этого Адхам Икрамов в своём выступлении поздравил спортивную общественность с наступающим Новым годом. Министр также рассказал об итогах уходящего года, отметил, что при поддержке государства год был удачным и успешным для узбекского спорта, а также пожелал, чтобы и в новом спортивном сезоне отечественные атлеты достойно защищали честь Родины.
На церемонии награждения спортсмены, завоевавшие золотые медали на чемпионатах мира, получили 12 000 долларов США, серебряные призёры - 6 000 и бронзовые - 3 000, а тренеры получили единовременные денежные призы в размере 6 000, 3 000 и 1 500 долларов США соответственно.
В свою очередь, атлеты и наставники выразили огромную благодарность за уделяемое внимание и заботу, оказываемую им со стороны государством, пообещав, что в дальнейшем будут прилагать максимум усилий для достойного представления Узбекистана на мировой арене.
Также в рамках сегодняшней церемонии был награждён победитель «Национальной спортивной премии-2022» в номинации «Лучший организатор международных мероприятий» - Олимпийский совет Азии. Награда была торжественно вручена представителю Организации в нашей стране, вице-президенту ОСА Отабеку Умарову.
Мероприятие, прошедшее в приподнятом настроении, завершилось благословением отечественных ветеранов.