Behzod Rahimboev: "Italiyada pul bilan o'lchanmaydigan katta tajriba olaman”
Bu yil yosh velosportchilarimizdan biri Behzod Rahimboev uchun ham alohida ahamiyat kasb etadi. Behzod o'tgan yili Italiyaning "Team Viris Vigevano" jamoasi bilan shartnoma imzolashga muvaffaq bo'lgan edi. Hozirda sportchimiz Italiya safariga yo'l olish niyatida. E'tiboringizga velosportchimiz bilan tashkil qilgan kichik suhbatimizni havola qilamiz.
– Italiya jamoasidan taklif qanchalik kutilmagan edi?
– Ochig'i, bunday taklifni kutmagan edim. Ular meni 1-2 musobaqalardagi ishtirokimni ko'rishgan ekan. Oktyabr oyida rasmiy taklif bilan chiqishdi va murabbiylarim buni qo'llab-quvvatlashgach o'ylab o'tirmay rozi bo'ldim.
– Shartnoma necha yilga tuzilgan va sir bo'lmasa, uning moliyaviy bandlari qanday?
– Shartnoma 1 yillik. Ochig'i maoshim u qadar ko'p emas. Asosiysi, mening u erdagi oziq-ovqat va yashash harajatlarim to'laligicha jamoa hisobidan bo'ladi. Qo'shimchasiga, yil davomida tashkil qilinadigan musobaqalarda egallagan o'rinlarimga qarab qo'shimcha bonuslar olaman. Asosiysi, men u erda pul bilan o'lchanmaydigan katta tajribaga ega bo'laman.
– Italiyaga yo'l olishni qachonga mo'ljallayapsiz?
– Menimcha, Turkiyadagi yig'indan so'ng. Bir necha kundan so'ng Turkiya safariga yo'l olamiz. U erdagi mashg'ulotlar yakunlangach ketsam kerak. Boisi u jamoa to'liq shakllantirilib, musobaqalar taqvimi e'lon qilingach borsam, maqsadga muvofiq bo'ladi.
– Futbolga ham qiziqasizmi? So'ramoqchi bo'lganim, hozir Italiya chempionatida o'zbekistonlik futbolchi to'p tepmoqda. Imkon bo'lsa, balki uning o'yinlarini ko'rgani borarsiz?
– Ochig'i, futbolga u qadar qiziqmayman. Lekin hamyurtimiz Eldor Shomurodovning Italiya chempionatida o'ynayotgani haqida eshitdim. Albatta, imkoni bo'lsa yurtdoshimning o'yinlarini kuzatgani boraman.
– Kelajakdagi faoliyatingizda ulkan muvaffaqiyatlar tilab qolamiz. Suhbat uchun rahmat!
– Rahmat
Umid qilamizki, Behzod Rahimboev singari hamyurtlarimizning Evropaga yo'l olishi o'sib kelayotgan yosh sportchilarimiz uchun yanada katta motivasiya berishi aniq.

Бехзод Рахимбоев: "В Италии у меня большой опыт, который не измеряется деньгами”
Этот год также имеет особое значение для одного из наших молодых велоспортсменов Бехзода Рахимбоева. В прошлом году бехзоду удалось подписать контракт с итальянской командой "Team Viris Vigevano". В настоящее время спортсмен намерен отправиться в Италию. Предлагаем вашему вниманию небольшую беседу, которую мы организовали с нашим велогонщиком.
– Насколько неожиданным было предложение от сборной Италии?
– Честно говоря, я не ожидал такого предложения. Оказывается, они видели меня в соревнованиях 1-2. Они сделали официальное предложение в октябре, и я, не задумываясь, согласился, когда мои тренеры поддержали его.
– На сколько лет заключен договор и каковы его финансовые положения, если не секрет?
- Контракт 1 год. Честно говоря, моя зарплата не такая большая. Главное, чтобы мои расходы на еду и проживание там были полностью за счет сообщества. К тому же, я получаю дополнительные бонусы в зависимости от места, которое я занимаю на соревнованиях, организуемых в течение года. Главное, чтобы у меня там был большой опыт, который не измеряется деньгами.
– Когда вы планируете отправиться в Италию?
– Я думаю, что после встречи в Турции. Через несколько дней мы отправимся в тур по Турции. Я должен был уйти, когда обучение там закончилось. Поэтому было бы целесообразно, если бы я пошел, когда команда полностью сформирована и объявлен календарь соревнований.
– Вы тоже увлекаетесь футболом? Хочу спросить, сейчас в чемпионате Италии забивает футболист из Узбекистана. Может быть, вы пойдете посмотреть его игры, если сможете?
– Честно говоря, футболом я не очень интересуюсь. Но я слышал, что наш соотечественник Эльдор Шомуродов играет в чемпионате Италии. Конечно, если у меня будет возможность, я пойду смотреть игры моего соотечественника.
– Желаем вам больших успехов в дальнейшей деятельности. Спасибо за разговор!
- Спасибо
Надеемся, что поездка в Европу наших соотечественников, таких как Бехзод Рахимбоев, даст еще большую мотивацию для подрастающих молодых спортсменов.