Karatechilarimiz Osiyo chempionatining ikkinchi kunida ham oltin medal olishdi
Poytaxtimizda oʻtayotgan karate WKF boʻyicha qitʼa birinchiligining tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. “Yunusobod” sport majmuasi mezbonlik qilgan tadbirda Osiyo karate federatsiyasi prezidenti, general-mayor Nasir Al Razuqi, Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, Rashid Talipov boshchiligidagi Oʻzbekiston karate milliy federatsiyasi mutasaddilari ishtirok etishdi.
Marosimda soʻz olgan Nasir Al Razuqi musobaqa davlatimizning qoʻllab-quvvatlashi bilan yuqori saviyada tashkil etilgani, ishtirokchi davlatlar uchun barcha sharoitlar yaratilganini taʼkidlab oʻtdi. Shuningdek, u mamlakatimizda karate tobora rivojlanib borayotganiga alohida toʻxtaldi. Oʻz navbatida, Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov Prezidentimizning eʼtibori bilan yurtimizda har bir sport turi rivoji, u bilan shugʻullanish uchun keng imkoniyatlar yaratib berilganini bildirdi.
Shundan soʻng kechki dasturdan oʻrin olgan final bahslariga navbat berildi. Reglamentga koʻra, bugun musobaqada 16-17, 18-21 yosh toifasidagi sogʻlom sportchilar, shuningdek, para karatechilar oʻrtasida gʻolib va sovrindorlar aniqlandi. Unda Oʻzbekiston terma jamoasi 1 ta oltin, 3 ta kumush va 5 ta bronza medallariga ega boʻldi.

17 Декабря 2022 2847
В столице состоялась официальная церемония открытия континентального первенства по каратэ WKF. В мероприятии, организованном в спортивном комплексе "Юнусабад", приняли участие глава Азиатской федерации каратэ генерал-майор Насир Аль Разуки, министр Развития спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, официальные лица Национальной федерации каратэ Узбекистана во главе с Рашидом Талиповым.
Выступая на церемонии, Насир Аль Разуки отметил, что турнир организован на высоком уровне при поддержке государства, созданы все условия для стран-участниц. Он также особо подчеркнул, что каратэ в нашей стране заметно развивается. В свою очередь, Адхам Ильхамович отметил, что уделяемое Президентом всестороннее внимание для популяризации здорового образа жизни среди населения, даёт свои положительные плоды. Благодаря поддержке руководства государства в нашей стране созданы широкие возможности для развития и занятия каждым видом спорта.
Затем прошли финальные состязания. Согласно регламенту, сегодня в соревнованиях определялись победители и призёры среди спортсменов в возрастных категориях 16-17, 18-21 лет, а также в пара-каратэ. По итогам зрелищных поединков сборная Узбекистана завоевала 1 золотую, 3 серебряные и 5 бронзовых медалей.