Marat Qurbonov: "Osiyo chempionati Olimpiada oldidan so'nggi imtihon bo'ladi”
Ayni paytda boks bo'yicha O'zbekiston Milliy terma jamoasi Toshkent viloyatida o'quv-mashg'ulot yig'inini olib bormoqda. O'zbekiston boks federasiyasi matbuot xizmati ushbu yig'in borasida terma jamoamiz bosh murabbiyi Marat Qurbonovning fikrlari bilan qiziqdi.
"Bokschilarimiz Sankt-Peterburgdagi xalqaro nufuzli musobaqada qatnashishdi, bu bokschilarimiz uchun muhim ko'riklardan biri edi. Hozirda navbatdagi yig'inimiz Toshkent viloyatidagi "Yangiobod" o'quv-bazasida davom etmoqda. Unda Jazoir, Eron, Iordaniya va Ozarbayjon tema jamoalari bilan birga mashg'ulotlar o'tkazmoqdamiz. Bu tayyorgarlik Osiyo chempionatiga qaratilgan. Birlashgan Arab Amirliklari mezbonlik qiladigan Osiyo chempionati Tokio Olimpiadasi oldidan terma jamoamiz bokschilari uchun so'nggi imtihon bo'ladi. Osiyo chempionatidan keyin bizda 55 kun vaqt bo'ladi. Barcha rejalar tuzib chiqilgan.
Osiyo chempionatidan keyin 10 kunlik tiklanish yig'ini bo'ladi. Keyin esa 20 iyundan 5 iyulgacha "Yangiobod" bazasida yig'in belgilangan. Oxirgi yig'inimiz esa 6-22 iyul kunlari Yaponiyada bo'ladi. 24 iyuldan boshlab esa Xudo xohlasa, bokschilarimiz Olimpiadada ringga chiqishni boshlashadi.
Tayyorgarlik uchun sharoitlar hukumatimiz, turizm va sport vazirligi, Milliy Olimpiya qo'mitamiz va O'zbekiston boks federasiyasi tomonidan yaratib berilgan. Buning uchun minnatdorchilik bildiramiz.
Yaqinda O'zbekistonda boksni yanada rivojlantirishga xizmat qiluvchi Prezident qarori chiqdi. Yurtimizda boksga e'tibor yanada kuchaymoqda. O'zbekistonda boks bilan shug'ullanayotganlar soni bir necha barobar ko'payib ketdi. Xudoga shukr, ayni paytda terma jamoamiz zaxirasi uchun ham sportchilar etishib chiqmoqda. Boksga shaxsan mamlakatimiz Prezidenti tomonidan e'tibor qaratilmoqda. Bu e'tibordan ruhlanib 2 barobar ko'p ishlashimiz lozim. Qo'lga kiritilayotgan natijalar bilan to'xtab qolmasligimiz kerak. Biz ajoyib natijalarni davom ettirishga harakat qilamiz", – dedi Marat Qurbonov.

Марат Курбанов: "Чемпионат Азии станет последним экзаменом перед Олимпиадой”
В настоящее время национальная сборная Узбекистана по боксу проводит учебно-тренировочный сбор в Ташкентской области. Пресс-служба Федерации бокса Узбекистана поинтересовалась мнением главного тренера нашей сборной Марата Курбанова по этому поводу.
"Наши боксеры приняли участие в престижном международном турнире в Санкт-Петербурге, который был одним из важных событий для наших боксеров. В настоящее время наш очередной сбор продолжается на учебно-тренировочной базе "Янгиабад" в Ташкентской области. В нем мы тренируемся вместе с командами из Алжира, Ирана, Иордании и Азербайджана. Эта подготовка направлена на чемпионат Азии. Чемпионат Азии, который пройдет в Объединенных Арабских Эмиратах, станет последним экзаменом для боксеров нашей сборной перед Олимпиадой в Токио. После чемпионата Азии у нас будет 55 дней. Все планы составлены.
После чемпионата Азии будет 10-дневный восстановительный сбор. Затем с 20 июня по 5 июля на базе "Янгиабад" запланирован сбор. Наша последняя встреча состоится в Японии с 6 по 22 июля. А с 24 июля, не дай Бог, наши боксеры начнут выходить на ринг на Олимпиаде.
Условия для подготовки созданы правительством, министерством туризма и спорта, Национальным олимпийским комитетом и Федерацией бокса Узбекистана. Мы благодарим вас за это.
Недавно вышло Постановление Президента, которое способствует дальнейшему развитию бокса в Узбекистане. В нашей стране все больше внимания уделяется боксу. Количество людей, занимающихся боксом в Узбекистане, увеличилось в несколько раз. Слава Богу, в настоящее время в запасе нашей сборной хватает спортсменов. Боксу уделяется внимание лично Президентом нашей страны. Надо в 2 раза больше работать, воодушевляясь этим вниманием. Мы не должны останавливаться на достигнутом. Мы постараемся и дальше показывать отличные результаты", – сказал Марат Курбанов.