Marat Qurbonov: "Osiyo chempionati Olimpiada oldidan so'nggi imtihon bo'ladi”
Ayni paytda boks bo'yicha O'zbekiston Milliy terma jamoasi Toshkent viloyatida o'quv-mashg'ulot yig'inini olib bormoqda. O'zbekiston boks federasiyasi matbuot xizmati ushbu yig'in borasida terma jamoamiz bosh murabbiyi Marat Qurbonovning fikrlari bilan qiziqdi.
"Bokschilarimiz Sankt-Peterburgdagi xalqaro nufuzli musobaqada qatnashishdi, bu bokschilarimiz uchun muhim ko'riklardan biri edi. Hozirda navbatdagi yig'inimiz Toshkent viloyatidagi "Yangiobod" o'quv-bazasida davom etmoqda. Unda Jazoir, Eron, Iordaniya va Ozarbayjon tema jamoalari bilan birga mashg'ulotlar o'tkazmoqdamiz. Bu tayyorgarlik Osiyo chempionatiga qaratilgan. Birlashgan Arab Amirliklari mezbonlik qiladigan Osiyo chempionati Tokio Olimpiadasi oldidan terma jamoamiz bokschilari uchun so'nggi imtihon bo'ladi. Osiyo chempionatidan keyin bizda 55 kun vaqt bo'ladi. Barcha rejalar tuzib chiqilgan.
Osiyo chempionatidan keyin 10 kunlik tiklanish yig'ini bo'ladi. Keyin esa 20 iyundan 5 iyulgacha "Yangiobod" bazasida yig'in belgilangan. Oxirgi yig'inimiz esa 6-22 iyul kunlari Yaponiyada bo'ladi. 24 iyuldan boshlab esa Xudo xohlasa, bokschilarimiz Olimpiadada ringga chiqishni boshlashadi.
Tayyorgarlik uchun sharoitlar hukumatimiz, turizm va sport vazirligi, Milliy Olimpiya qo'mitamiz va O'zbekiston boks federasiyasi tomonidan yaratib berilgan. Buning uchun minnatdorchilik bildiramiz.
Yaqinda O'zbekistonda boksni yanada rivojlantirishga xizmat qiluvchi Prezident qarori chiqdi. Yurtimizda boksga e'tibor yanada kuchaymoqda. O'zbekistonda boks bilan shug'ullanayotganlar soni bir necha barobar ko'payib ketdi. Xudoga shukr, ayni paytda terma jamoamiz zaxirasi uchun ham sportchilar etishib chiqmoqda. Boksga shaxsan mamlakatimiz Prezidenti tomonidan e'tibor qaratilmoqda. Bu e'tibordan ruhlanib 2 barobar ko'p ishlashimiz lozim. Qo'lga kiritilayotgan natijalar bilan to'xtab qolmasligimiz kerak. Biz ajoyib natijalarni davom ettirishga harakat qilamiz", – dedi Marat Qurbonov.

Marat Kurbanov: "The Asian Championship will be the last exam before the Olympics”
Currently, the national boxing team of Uzbekistan is holding a training camp in the Tashkent region. The press service of the Boxing Federation of Uzbekistan asked the opinion of the head coach of our national team Marat Kurbanov on this issue.
"Our boxers took part in a prestigious international tournament in St. Petersburg, which was one of the most important events for our boxers. Currently, our regular training camp continues at the training base "Yangiabad" in the Tashkent region. We train there together with teams from Algeria, Iran, Jordan and Azerbaijan. This training is aimed at the Asian Championship. The Asian Championship, which will be held in the United Arab Emirates, will be the last test for the boxers of our national team before the Olympic Games in Tokyo. After the Asian Championship, we will have 55 days. All the plans are made.
After the Asian Championship, there will be a 10-day recovery camp. Then, from June 20 to July 5, a training camp is planned at the Yangiabad base. Our last meeting will take place in Japan from July 6 to 22. And from July 24, God forbid, our boxers will begin to enter the ring at the Olympics.
Conditions for training have been created by the Government, the Ministry of Tourism and Sports, the National Olympic Committee and the Boxing Federation of Uzbekistan. We thank you for that.
Recently, a Presidential decree was issued, which contributes to the further development of boxing in Uzbekistan. In our country, more and more attention is paid to boxing. The number of people engaged in boxing in Uzbekistan has increased several times. Thank God, our national team currently has enough athletes in reserve. Boxing is paid attention personally by the President of our country. It is necessary to work 2 times more, inspired by this attention. We must not rest on our laurels. We will try to continue to show excellent results, " Marat Kurbanov said.