Skeytbording butun dunyoda ommalashib borayotgan sport turlaridan biri hisoblanadi. Xususan, Tokio-2020 Olimpiadasidan boshlab 4 yillikning eng nufuzli musobaqasi dasturidan o‘rin egallamoqda. Shubhasiz, mamlakatimizda ham skeytbording bilan shug‘ullanadigan yoshlar ko‘plab topiladi. Joriy yil tashkil etilgan O‘zbekiston skeytbording assotsiatsiyasi ushbu sport oilasi vakillarini birlashtirdi.
Bugun Sportni rivojlantirish vazirligida World Skate Xalqaro skeytbording federatsiyasining MDH mamlakatlari bo‘yicha elchisi, Rossiya skeytbording federatsiyasi rahbari Ilya Vdovin bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Vazir Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov va Rossiya skeytbording federatsiyasi vitse-prezidenti Irina Neuymina qatnashishdi.
Adham Ilhamovich ushbu sport turi mamlakatimizda rivojlanish sari ilk qadamlarini tashlagani, davlatimiz tomonidan aholi salomatligini mustahkamlash yo‘lida muayyan ishlar qilinayotgani xususida batafsil gapirib berdi.
Ilya Vdovin skeytbordingni yurtimizda ommalashtirish, kelgusida ikki mamlakat sportchilari o‘rtasida o‘zaro tajriba almashish, yirik musobaqalarga tayyorlanishlari uchun o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan mamnun ekanini bildirdi.

14 Декабря 2022 2695
Скейтбординг-один из самых популярных видов спорта во всём мире. Данная дисциплина, начиная с Олимпиады Токио-2020, входит в программу ОИ. Несомненно, в нашей стране также немало молодёжи, которая занимается скейтбордингом. Ассоциация скейтбординга Узбекистана, созданная в этом году, объединила представителей этой спортивной семьи. Сегодня в Министерстве развития спорта состоялась встреча с послом Международной федерации скейтбординга World Skate по странам СНГ, главой Федерации скейтбординга России Ильёй Вдовиным.
Во встрече приняли участие министр Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и вице-президент Федерации скейтбординга России Ирина Неуймина.
Адхам Ильхамович подробно рассказал о первых шагах на пути развития этого вида спорта в нашей стране, о том, что государство уделяет огромное внимание укреплению здоровья каждого.
Илья Вдовин выразил удовлетворение налаживанию сотрудничества для популяризации скейтбординга с нашей страной, а также надежду на то, что в будущем атлеты обеих стран смогут обмениваться необходимым опытом, тем самым, стороны совместно будут создавать условия для подготовки к крупным соревнованиям.