Mamlakat chempionatining ochilish marosimida jahonda tengsiz boʻlgan yosh bokschilarimiz taqdirlanishdi
Bugun poytaxtimizdagi “Yunusobod” sport majmuasida boks boʻyicha kattalar oʻrtasidagi Oʻzbekiston chempionati start oldi. Kunduzgi bellashuvlardan soʻng musobaqaning rasmiy ochilish marosimi oʻtkazildi. Tadbirda Adham Ikramov boshchiligidagi Sportni rivojlantirish vazirligi mutasaddilari, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari, mamlakat boks federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Saken Polatov, MOQ raisi oʻrinbosarlari Ravshan Irmatov va Azizjon Kamilov ishtirok etishdi.
Rasmiylar musobaqani ochiq deb eʼlon qilishar ekan, Prezidentimizning eʼtibori bilan soʻnggi yillarda oʻzbek boksi dunyoda oʻz oʻrniga ega boʻlib borayotgani, charm qoʻlqop ustalarimizning Osiyo va jahon chempionatlarida qoʻlga kiritayotgan ulkan yutuqlarini alohida eʼtirof etishdi. Xususan, noyabr oyida Ispaniyada oʻtgan yoshlar oʻrtasidagi dunyo birinchiligida hamyurtlarimiz 5 ta oltin, 3 ta kumush va 2 ta bronza medallari bilan umumjamoa hisobida birinchi oʻrinni egallashdi. Marosim davomida ushbu musobaqa qahramonlari taqdirlanishdi.
Bellashuvlarga toʻxtaladigan boʻlsak, janglar kutilganidek shiddatli va murosasiz ruhda oʻtmoqda. Bahslarni baholab borishda xorijlik hakamlarning ishtirok etayotgani gʻolibni aniqlashda adolatli meʼzonlarga amal qilinayotganidan dalolat beradi. Bugungi janglar orasida Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni Bahodir Jalolov ham ishtirok etib, katta qiyinchiliksiz keyingi bosqich yoʻllanmasini qoʻlga kiritdi. Musobaqa tafsilotlari bilan kelgusi xabarlarda maʼlum qilamiz.

На церемонии открытия чемпионата Узбекистана по боксу были отменены молодые мастера кожаной перчатки
Сегодня в спортивном комплексе "Юнусабад" стартовал чемпионат республики по боксу среди взрослых. Некоторое время назад состоялась официальная церемония открытия соревнований. В мероприятии приняли участие представители Министерства развития спорта во главе с Адхамом Икрамовым, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, первый заместитель председателя Федерации бокса страны Сакен Полатов, заместители председателя НОК Равшан Ирматов и Азизжон Камилов.
Официальные лица на открытии турнира отметили огромное внимание Президента, уделяемое за последние годы. Благодаря этому отечественные мастера кожаной перчатки показывают довольно высокие результаты на чемпионатах Азии и мира. В частности, в ноябре на молодёжном первенстве планеты в Испании наши соотечественники заняли первое место в общекомандном зачёте с 5 золотыми, 3 серебряными и 2 бронзовыми медалями. Во время церемонии были награждены герои этого ЧМ.
Что касается соревнований, то бои проходят в бескомпромиссной и захватывающей борьбе. Тот факт, что на состязаниях судят иностранные специалисты, свидетельствует о том, что при определении победителя соблюдаются справедливые критерии. Также сегодня на ринг поднялся и Олимпийский чемпион Токио-2020 Баходир Жалолов, который без особого труда завоевал путёвку в следующий этап чемпионата. С подробностями республиканского первенства мы сообщим в следующих материалах.