9-10-dekabr kunlari Saudiya Arabistoni poytaxtida taekvondo WT bo‘yicha yakuniy Gran-pri musobaqasi bo‘lib o‘tadi. Har bir vaznning jahon reytingida 16 talikdan joy olgan sportchilar ishtirok eta oladigan mazkur musobaqada O‘zbekiston terma jamoasi ham qatnashadi. Olimpiya vazn toifalarida kechadigan bahslarda Ulug‘bek Rashitov (-68 kg) , Shuhrat Salayev , Nikita Rafalovich (ikkisi ham -80 kg) va Svetlana Osipova (+67 kg) yurtimiz sharafini himoya qiladilar.
Musobaqa G10 tasnifidan o‘rin olgan bo‘lib, g‘olib Parij-2024 Olimpiadasi yo‘lida 100 reyting ochkosiga ega bo‘ladi. Ikkinchi o‘rin sohibi 60 va bronza medali egasi 36 reyting ballini o‘z hisobiga qo‘shib qo‘yadi. Ahamiyatli jihati, bu musobaqada yarim finalda mag‘lub bo‘lgan sportchilar bronza medali uchun o‘zaro jang qilishadi.
Reglamentga ko‘ra, 9-dekabr kuni barcha vazn toifasida saralash bahslari o‘tkazilsa, bronza medali uchun va final janglari 10-dekabrga belgilangan.

Отечественные таэквондисты готовы к итоговому Гран-при года
9-10 декабря в столице Саудовской Аравии пройдёт финальный турнир Гран-при по таэквондо WT. В соревнованиях, в которых смогут принять участие спортсмены, вошедшие в ТОП-16 мирового рейтинга в каждом весе, выступят и представители сборной Узбекистана. В Олимпийских весовых категориях честь нашей страны будут защищать Улугбек Рашитов (-68 кг) , Шухрат Салаев , Никита Рафалович (оба -80 кг) и Светлана Осипова (+67 кг).
Турнир входит в классификацию G10, победитель которого получит 100 рейтинговых очков на пути к Олимпийским играм 2024 года в Париже. Занявший второе место добавляет к своему счёту 60, а бронзовый призёр-36 очков. Важно отметить, что в этих соревнованиях единоборцы, уступившие в полуфинале, сражаются между собой за бронзовую медаль.
По регламенту турнира 9 декабря состоятся отборочные поединки во всех весовых категориях, а поединки за бронзовую медаль и финальные встречи назначены на 10 декабря.
Национальный Олимпийский комитет желает удачи представителям сборной Узбекистана на предстоящих соревнованиях.