Yosh sportchilarni tayyorlashda yangicha metodika
Ayni paytda Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov Fargʻona viloyatida xizmat safarida boʻlib turgani haqida maʼlum qilgan edik. Sherzod Rixsiboyevich tashrif davomida viloyatdagi baʼzi sport obyektlarini koʻzdan kechirib, federatsiyalarning viloyatdagi boʻlim rahbarlariya, BOʻSM va IBOʻSM mutasaddilari bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Dastavval MOQ raisi oʻrinbosari jamoaviy sport turlari va tennisga ixtisoslashgan maktablar faoliyatini oʻrgandi. Mashgʻulotlar jarayoni va oʻquvchilarning kunlik jadvallari bilan tanishdi. Shundan soʻng viloyatdagi soha mutasaddilari bilan dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda yosh sportchilarni muhim musobaqalarga tayyorlash, mashgʻulotlar sifatini yaxshilash boʻyicha fikrlar almashildi. Ahamiyatli tomoni, endilikda viloyatdagi BOʻSM va IBOʻSM rahbarlariga yoʻnalishlari boʻyicha sport turlari biriktiriladi. Ular hududdagi mazkur sport turlarining rivojlanishini bevosita nazorat qilib borishadi. Mavjud muammo va kamchiliklarni oʻrganib, ularning yechimi boʻyicha Vazirlik va boshqa tegishli tashkilotlarga takliflar kiritib boradilar. Bu esa oʻz navbatida, yuzaga keladigan kamchilik va muammolarni oʻz vaqtida bartaraf etish, sportchilarning munosib tayyorgarlik koʻrishi uchun yanada qulay sharoitlarni yaratish imkonini beradi.
Suhbat davomida ushbu yangicha tizimni izchil yoʻlga qoʻyish va uni takomillashtirish boʻyicha atroflicha fikr almashildi.

Внедряется новая методика подготовки юных спортсменов
Как мы сообщали ранее, в настоящее время заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана Шерзод Ташматов находится с рабочим визитом в Ферганской области. Во второй половине дня Шерзод Рихсибаевич осмотрел спортивные объекты области и провёл встречу с руководителями региональных отделений Федераций, должностными лицами ДЮСШ и СДЮСШ.
Сначала специалист тщательно ознакомился с деятельностью школ, специализирующихся на командных видах спорта и теннисе. Были изучены учебный процесс и распорядок дня воспитанников данных заведений, даны соответствующие рекомендации по дальнейшему повышению эффективности деятельности. После этого с официальными лицами региональной спортивной сферы были обсуждены актуальные вопросы.
В рамках встречи состоялся обмен мнениями по подготовке юных атлетов к ответственным соревнованиям, улучшению качества их тренировок. Важно отметить, что в настоящее время к руководителям ДЮСШ и СДЮСШ в области прикреплены виды спорта по направлениям, которые непосредственно контролируют их развитие в регионе, изучают существующие проблемы и недостатки, а также вносят предложения Министерству и другим соответствующим Организациям по их решению. А это в свою очередь, будет способствовать своевременному решению возникающих проблем и недостатков, позволит создать более комфортные условия для достойной подготовки спортсменов к тем или иным соревнованиям.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о том, как последовательно внедрять эту новую систему, развивать и улучшать её.