Tanzila Narbayeva velosportni yanada rivojlantirish boʻyicha muhim yoʻnalishlarni belgilab berdi
Oʻzbekiston velosiped sporti federatsiyasi raisi Tanzila Narbayeva boshchiligida velosportni rivojlantirish boʻyicha Respublika kengashining ikkinchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Videokonferensaloqa tarzida oʻtgan mazkur yigʻilishda velosportni rivojlantirish boʻyicha Respublika kengashi aʼzolari, vazirlik va idoralar, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari vakillari, shuningdek, Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov hamda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov ishtirok etishdi.
Unda mamlakatimiz Prezidentining 2021-yil 24-sentyabrdagi “Velosportni rivojlantirishga doir kompleks chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori ijrosi, xususan, velosport turlarini aholi oʻrtasida ommaviyligini oshirish, Milliy terma jamoa aʼzolarini Osiyo va Paraosiyo oʻyinlarida, Osiyo va jahon chempionatlari hamda boshqa yirik musobaqalarda munosib ishtirok etishi, yuqori natijalarga erishishini taʼminlash kabi bir qator muhim masalalar muhokama qilindi.
Oʻzbekiston velosiped sporti federatsiyasi raisi T.Narbayeva jismoniy imkoniyati cheklangan va nogironligi boʻlgan yoshlar oʻrtasida paravelosport turlarini ommaviyligini oshirish hamda iqtidorli yoshlarni aniqlash hamda saralash boʻyicha federatsiya va Milliy paralimpiya qoʻmitasi bilan hamkorlikda tizimli ishlar yoʻlga qoʻyilganini taʼkidlab, yaratib berilgan sharoitlardan unumli foydalangan yoshlarimiz xalqaro musobaqalarda oʻz iqtidorlarini koʻrsatib, 2022-yili Dushanbe shahrida boʻlib oʻtgan Paraosiyo chempionatida umumjamoa hisobida 1-oʻrinni egallaganini alohida qayd etib oʻtdi.
Umuman, 2022-yilda terma jamoa aʼzolari nufuzli xalqaro musobaqalarda 50 ta medalni qoʻlga kiritdi. Konya-2021 Islom birdamligi oʻyinlarida esa medallar soni boʻyicha umumjamoa hisobida birinchi oʻrinni egalladi. Shuningdek, Xalqaro velosipedchilar ittifoqi (UCI) ning Osiyo qitʼasi reytingida “Tashkent City Women Professional Cycling Team” jamoasi 1-oʻrinni (dunyo reytingida 20-oʻrin), “Tashkent City Professional Cycling Team” jamoasi esa qitʼada 3-oʻrinni (dunyo reytingida 40-oʻrin) egalladi.
Prezidentimizning 30-avgust kuni Oʻzbekiston Respublikasi mustaqilligining oʻttiz bir yilligi munosabati bilan fan, taʼlim, sogʻliqni saqlash, sport, adabiyot, madaniyat sohalari xodimlaridan bir guruhini mukofotlash toʻgʻrisidagi farmoniga muvofiq, velosport boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Olga Zabelinskaya “Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan taqdirlandi.
Velosport rivoji uchun hududlarda tegishli infratuzilmani rivojlantirish ishlari ham olib borilmoqda. Jumladan, Jizzax shahridagi Sangzor koʻli hududida dunyo andozalariga javob beradigan BMX sport majmuasi barpo etildi va unga UCI tomonidan sertifikat topshirildi.
2022-yilda Toshkent viloyati Boʻstonliq tumani togʻ hududida xalqaro mutaxassislarni jalb qilgan holda velosportning ekstremal turi boʻyicha UCI talablariga javob beradigan 5.5 km masofadagi birinchi trassa barpo etildi.
Buxoro, Qarshi, Navoiy va Termiz Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazida velosport turlari boʻyicha boʻlimlar tashkil etildi.
Shu bilan birga, yigʻilishda mamlakat federatsiyasining viloyat boʻlinmalari faoliyati, ularning moddiy-texnik bazasini yanada kuchaytirish mavzusiga ham alohida toʻxtalib oʻtildi. Xususan, hududiy boʻlinmalar uchun har yili 40 donadan velosiped ajratish, shuningdek, sportchilarning mashgʻulotdagi harakat xavfsizligini taʼminlash maqsadida 2 tadan “Damas” rusumli avtotransport ajratish ishlari Andijon va Buxoro viloyatlarida eʼtibordan chetda qolib ketgan.
Yigʻilishda sport taʼlimi muassasalarini velosport turlari boʻyicha davlat va xalqaro standartlarga toʻliq javob beradigan ekipirovkalar bilan taʼminlash masalasi, Oʻzbekiston velosport federatsiyasi huzuridagi Oʻzbekiston professional velosipedchilar sport klubi faoliyatini qoʻllab-quvvatlash borasida olib borilayotgan ishlar tahlil qilindi.
Oʻz navbatida, velosport turlarini hududlarda rivojlantirish boʻyicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar, istiqboldagi rejalar, shu jumladan, ushbu sport turlariga yoshlarni keng jalb qilish, ularni saralab olish (seleksiya) professional sportchilar sifatida tayyorlash vazifalari belgilab olindi.

Танзила Нарбаева обозначила важные направления дальнейшего развития велоспорта
Сегодня состоялось второе заседание Республиканского совета по развитию велосипедного спорта под председательством руководителя Федерации велосипедного спорта Узбекистана Танзилы Нарбаевой. В заседании, прошедшем в режиме видеоконференцсвязи, приняли участие члены Республиканского совета, представители министерств и ведомств, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, также министр Развития спорта Адхам Икрамов и Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
В повестке дня обсуждалась реализация постановления Президента «О комплексных мерах по развитию велоспорта» от 24 сентября 2021 года, в частности, ряд важных вопросов, таких как повышение популярности велоспорта среди населения, обеспечение достойного участия членов Национальной сборной в Азиатских и Параазиатских играх, континентальных и мировых первенствах, Кубках мира и других крупных соревнованиях.
Председатель Федерации велосипедного спорта Узбекистана Т.Нарбаева отметила, что Национальным Паралимпийским комитетом совместно с Федерацией велосипедного спорта налажена системная работа по повышению массовости пара-велоспорта среди представителей подрастающего поколения с ограниченными физическими возможностями, выявлению и отбору среди них талантливой молодёжи. Плодотворно используя созданные условия, демонстрируя свой талант на международных соревнованиях, отечественная сборная заняла 1-е место в общекомандном зачёте на Параазиатском чемпионате в Душанбе в 2022 году.
Всего в 2022 году члены сборной пополнили копилку делегации Узбекистана 50 медалями престижных международных соревнованиях. В частности, на Играх Исламской солидарности Конья-2021 наши соотечественники заняли первое место в общекомандном зачёте по количеству медалей. Также команда “Tashkent City Women Professional Cycling Team” также заняла 1 место (20 место в мировом рейтинге), а команда “Tashkent City Professional Cycling Team” заняла 3 место (40 место в мировом рейтинге) в рейтинге UCI азиатского континента.
В соответствии с Указом Президента о награждении группы работников науки, образования, здравоохранения, спорта, литературы, культуры в связи с 30-годовщиной независимости Республики Узбекистан от 30 августа член сборной команды Узбекистана по велоспорту Ольга Забелинская награждена почетным званием «Заслуженный спортсмен Узбекистана».
Также ведется работа по развитию соответствующей инфраструктуры в регионах для развития велоспорта. В частности, в районе озера Сангзор в Джизаке построен спортивный комплекс BMX, отвечающий мировым стандартам и получивший сертификат Международного союза велосипедистов.
В 2022 году в горной местности Бостанлыкского района Ташкентской области построена первая велосипедная дорожка (трасса) протяженностью 5,5 км, предназначенная для проведения международных соревнований по велоспорту с привлечением международных специалистов, соответствующая требованиям Международной Ассоциации велосипедистов (UCI) по экстремальному виду велоспорта «МТВ».
В Бухарском, Каршинском, Навоийском и Термезском колледжах Олимпийского и Паралимпийского резерва созданы секции по велоспорту.
Вместе с тем говорилось о том, что в регионах имеются недостатки в создании материально-технической базы для деятельности областных отделений Федерации велосипедного спорта. В частности, в Андижанской и Бухарской областях без внимания осталась работа по ежегодному выделению 40 велосипедов за счет сверхвыполненной части местного бюджета для областных отделений, а также по выделению 2 автомашин «Дамас» в целях обеспечения безопасности движения велосипедистов.
На заседании проанализирован вопрос обеспечения спортивно-образовательных учреждений спортивным инвентарем, снаряжением, одеждой и экипировкой, полностью соответствующими государственным и международным стандартам по видам спорта, а также работа по поддержке деятельности узбекского профессионального спортивного клуба велосипедистов при федерации велоспорта Узбекистана.
Также подчеркивалась необходимость создания инфраструктуры для развития велоспорта, создания условий, в которых особое внимание будет уделено регионам, ускорения работы, направленной на укрепление финансовой и материально-технической базы подразделений Федерации и спортивных объектов. Рассмотрена также работа по выполнению планов по строительству в регионах различных спортивных комплексов, специализирующихся на велосипедных видах спорта.
В свою очередь, в ходе заседания определены меры по развитию велосипедных видов спорта в регионах, планы на будущее, в том числе задачи широкого привлечения молодежи к этим видам спорта, их выявления, отбора селекции в качестве профессиональных спортсменов.