Nega bizda go'daklik xotiralari yo'q?
Tug'ilgan kunimizdan boshlab bolalar bog'chasiga qadar hayotimizning eng ajib lahzalari – ko'pchilik hayotining birinchi yillarini eslay olmaydi. Hatto eng birinchi xotiradan keyin ham bolalikning qaysi bir davriga qadar uzuq-yuluq noyob xotiralar qoladi. Nega bunday bo'ladi?
Hayotimiz yozuvlaridagi bu "tuynuk" o'nlab yillar davomida ota-onalarni xafa qildi va psixologlarni, nevrolog va tilshunoslarni ko'plab o'n yillar boshi berk ko'chaga tiqib qo'ydi. Bu qariyb 100 yil muqaddam "chaqaloq amneziyasi" atamasini o'ylab topgan psixoterapiya otasi Zigmund Freydning zo'r ixloslaridan biri edi.
Jumboqning bir qismi shundaki, bolalar ma'lumotni shimgich (gubka) singari o'zlashtiradilar, soniyada 700 ga yaqin yangi neyron birikmalar hosil qiladilar va eng yaxshi poliglot hasad qiladigan til o'rganish ko'nikmalarini namoyish etadilar. So'nggi tadqiqotlar shuni ko'rsatadiki, ular bachadondayoq miyasini mashq qildira boshlaydilar.
Ammo hatto kattalar ham kirishga harakat qilmaydigan ma'lumotlarni yo'qotadilar. Shunday qilib, chaqaloq amneziyasini tushuntirishlardan biri bu hayot davomida yuz beradigan unutish tabiiy jarayoni natijasidir.
Madaniyatimiz, shuningdek, xotiralar haqida suhbatlashish uslubimizga ta'sir qilishi mumkin va ba'zi psixologlar fikriga ko'ra, xotiralar faqat nutqni o'zlashtirganimizda hosil bo'ladi. "Til tarkibiy tuzilish, xotira va taqdimotni tashkil qilishga yordam beradi. Agar hikoya yozsangiz, tajriba shakllanadi va vaqt bilan eslab qolish osonroq bo'ladi ", deydi Fivash. Ammo ba'zi psixologlar buning biron bir ma'noga ega ekaniga shubha bilan qarashadi. Masalan, kar tug'ilgan va til imo-ishorasisiz o'sayotgan bolalarda birinchi xotiralarning yoshi boshqalardan farq qilmaydi.
Shu asosda, hayotning birinchi yillarini eslay olmaymiz deb taxmin qilishimiz mumkin, chunki miya buning uchun zarur uskunalarni ishlab chiqishga vaqt topmagan bo'ladi. Ushbu hodisaning izohi neyrobiologiya tarixidagi eng mashhur odam tufayli paydo bo'ldi, uni oddiygina HM deb atashadi. Epilepsiyani davolash uchun noaniq operasiyadan so'ng, uning gippokampi shikastlangan bo'lsa, nm yangi voqealar uchun xotiralar yarata olmadi. "Bu bizning o'rganish va xotira imkoniyatlarimiz markazidir. Agar bu gippokamp bo'lmaganda edi, men bu suhbatni eslay olmasdim", dedi Sent-jon universitetining xotira va tadqiqotchisi Jefri Fagen [Jeffrey Fagen].
Ehtimol, juda yoshligida, gippokamp voqeaning to'liq xotirasini yaratish uchun etarlicha rivojlanmagan. Kalamushlar, maymunlar va odamlarning bolalari hayotimizning dastlabki yillarida gippokampga yangi neyronlar qo'shishni davom ettiradilar va biz hammamiz go'dakligimizda uzoq umr xotiralarni yaratishga qodir emasmiz. Aftidan, biz yangi neyronlar shakllanishini tugatib, to'satdan bunday qobiliyatga ega bo'lamiz. "Go'dak va yosh bolalarda gippokamp rivojlanmagan", deydi Fagen.
Ammo gippokamp rivojlanmaganligi tufayli xotiralarimiz yo'qoladimi yoki ular umuman shakllanmaganmi? Bolalikdagi voqealar, ularni unutganimizdan keyin uzoq vaqt davomida xatti-harakatlarimizga ta'sir qilishi mumkinligi sababli, ba'zi psixologlar biron bir joyda ularni saqlanishi kerak, deb hisoblashadi. "Xotiralar mavjud bo'lmagan joyda saqlanishi mumkin, ammo buni empirik ravishda namoyish etish juda qiyin", deydi Fagen.
Agar xotiralaringiz haqiqiy voqealarga asoslangan bo'lsa ham, ular qisqa vaqt ichida suhbatda kiritilgan xotiralar orqali qayta tiklanishi va o'zgartirilishi mumkin. Opangizni marker bilan zebra aylantirishga qaror qilgan vaqtingiz? Siz buni videoda ko'rdingiz. Onangiz tug'ilgan kunning uchinchi torti? Bu haqda akangiz gapirib berdi.
Ehtimol, eng katta jumboq nima uchun biz bolaligimizni eslay olmasligimiz emas, balki xotiralarimizga umuman ishonsak bo'ladi.

Почему у нас нет младенческих воспоминаний
С самого волнующего момента жизни – со дня рождения – и до яслей большинство людей не помнят ничего из первых лет своей жизни. Даже после самого первого воспоминания другие остаются редкими, прерывистыми, вплоть до какого-то момента в детстве. Почему так происходит?
Эта «дыра» в записях наших жизней расстраивала родителей и ставила в тупик психологов, нейробиологов и лингвистов многие десятилетия. Она была одной из  страстей отца психотерапии Зигмунда Фрейда, придумавшего термин «инфантильная амнезия» более 100 лет назад.
Часть загадки заключается в том, что дети впитывают информацию, как губка, формируя порядка 700 новых нейронных связей в секунду и демонстрируя такие навыки изучения языка, которым позавидовал бы лучший полиглот. Последние исследования говорят о том, что они начинают тренировать свой мозг, будучи ещё в утробе.
Но даже у взрослых теряется информация, к которой они не пытаются получить доступ. Так что одно из объяснений младенческой амнезии – это результат естественного процесса забывания, происходящего на протяжении всей жизни.
Наша культура может также влиять на то, как мы говорим о воспоминаниях, и некоторые психологи считают, что воспоминания приходят, только когда мы овладеваем речью. «Язык помогает создать структуру, организацию памяти, изложение. Когда вы создаёте историю, опыт становится организованным, и его легче вспоминать со временем», – говорит Фиваш. Но некоторые психологи скептически относятся к тому, что это имеет какое-то значение. К примеру, у детей, глухих с рождения, и растущих без языка жестов, возраст первых воспоминаний не отличается от других.
На этом основании можно предположить, что мы не можем вспомнить первые годы жизни, потому что мозг просто не успел разработать необходимое для этого оснащение. Объяснение явления появилось благодаря самому известному человеку в истории нейробиологии, которого называют просто HM. После неумелой операции по излечению эпилепсии, во время которой был повреждён его гиппокамп, HM не мог сформировать воспоминания ни для каких новых событий. «Это центр наших возможностей обучения и памяти. Если бы не гиппокамп, я бы не мог вспомнить этот разговор», – говорит Джефри Фаген [Jeffrey Fagen], изучающий память и обучение в Университете Св. Иоанна.
Возможно, в очень раннем возрасте гиппокамп недостаточно развит для того, чтобы построить полное воспоминание события. Детёныши крыс, обезьян и людей продолжают добавлять новые нейроны в гиппокамп первые несколько лет жизни, и все мы не способны создавать сохраняющиеся надолго воспоминания в младенческом возрасте. И, судя по всему, как только мы заканчиваем формирование новых нейронов, мы внезапно обретаем такую способность. «У младенцев и маленьких детей гиппокамп недоразвит», –говорит Фаген.
Но наши воспоминания теряются из-за недоразвитого гиппокампа, или же вообще не формируются? Поскольку события детства могут влиять на наше поведение долгое время после того, как мы их забыли, некоторые психологи считают, что где-то они должны храниться. «Воспоминания, возможно, хранятся в недоступном месте, но эмпирически продемонстрировать это очень трудно», – предполагает Фаген.
Даже если ваши воспоминания основаны на реальных событиях, задним умом они, скорее всего, переформированы и изменены через воспоминания, внедрённые позже в разговорах. Тот раз, когда вы решили превратить вашу сестру в зебру при помощи маркера? Это вы видели на видеозаписи. Торт на третий день рождения, который сделала ваша мама? Вам рассказал об этом старший брат.
Возможно, самая большая загадка не в том, почему мы не можем вспомнить детство, а в том, можем ли мы вообще верить своим воспоминаниям.