“Amity” universitetining talabalari uchun ochiq eshiklar kuni tashkil etildi
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida “Amity” universitetining (Hindiston) yurtimizdagi filialida tahsil olayotgan talabalar uchun ochiq eshiklar kuni tashkil qilindi. 18-noyabr – Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻi qabul qilingan kun munosabati bilan tashkil etilgan bu kabi tadbirlar yoshlarimizdagi vatanparvarlik ruhini oshirish, ularni sogʻlom turmush tarzi targʻibotiga jalb qilishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Dastavval mehmonlarga Qoʻmita faoliyati va bino tarixi haqida gapirib berildi. Muzeyda esa yoshlarimizga Olimpiya oʻyinlarining paydo boʻlishi, oʻzbek sportining boy tarixi, atletlarimizning xalqaro maydonda qayd etayotgan yutuqlari haqida batafsil maʼlumot berildi. Shundan keyin soʻnggi davrda jahon arenalarida ulkan muvaffaqiyatlarga erishib kelayotgan sportchilarimiz bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Suhbatda badiiy gimnastika boʻyicha Guanchjou-2010 Osiyo oʻyinlari va Osiyo chempionatining kumush medal sohibasi Zamirajon Sanoqulova, Qilichbozlikning sablya yoʻnalishi boʻyicha Jahon kubogi gʻolibi, jahon chempionati sovrindori Zaynab Dayibekova, boks boʻyicha kattalar oʻrtasida Osiyo chempioni Navbahor Hamidova, karatening WKF yoʻnalishi boʻyicha oʻzbekistonlik birinchi jahon chempioni, Butunjahon sport oʻyinlari sovrindori Doston Otabolayev ishtirok etishdi.
Samimiy va ochiq muloqot shaklida oʻtgan uchrashuvda atletlarimiz oʻz qiziqishlari, erishgan yutuqlari, inson salomatligida sportning tutgan oʻrni haqida gapirib, barchani sport bilan shugʻullanishga chorlashdi. Qizgʻin savol-javobga aylangan suhbatda atletlarimiz yosh talabalarga oʻzlarining kerakli tavsiyalarini berishdi.

Студенты AMITY посетили Национальный Олимпийский комитет Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана был организован День открытых дверей для студентов, обучающихся в филиале университета AMITY (Индия). Подобные мероприятия, организованные в честь 18 ноября-Дня принятия государственного флага Республики Узбекистан, имеют важное значение для воспитания молодёжи в духе патриотизма, приобщения её к пропаганде здорового образа жизни.
Сначала гостям рассказали об истории и деятельности Комитета. А в музее молодым посетителям была предоставлена подробная информация о зарождении Олимпийских игр, богатой истории узбекского спорта, достижениях отечественных атлетов на международной арене. После этого состоялась встреча с именитыми спортсменами, которые за последний период добились огромных успехов на мировой арене.
В беседе приняли участие серебряный призёр Азиатских игр Гуанчжоу-2010 и континентального первенства по художественной гимнастике Замиражон Санокулова, победительница Кубка мира по фехтованию на саблях, призёр чемпионата мира Зайнаб Дайибекова, поебдительница недавнего чемпионата Азии среди взрослых по боксу Навбахор Хамидова, первый чемпион мира из Узбекистана по каратэ WKF, призёр Всемирных спортивных игр Достон Отаболаев.
На встрече, прошедшей в форме искреннего и открытого диалога, спортсмены рассказали о своих интересах, достижениях, роли спорта в их жизненном пути и призвали всех к ведению здорового образа жизни. Кроме того, студенты получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы.