Og'ir atletikachilarimiz xalqaro musobaqada munosib ishtirok etishmoqda
Og‘ir atletika bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi kelasi oy Kolumbiyada bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatiga tayyorgarlikni Turkiyaning Antalya shahrida davom ettirayotgani haqida ma’lum qilgan edik. Sportchilarimiz yig‘in doirasida 3 karra Olimpiada chempioni Naim Sulaymono‘g‘lu xotirasiga bag‘ishlangan xalqaro musobaqada ishtirok etishmoqda. Qayd etish joiz, musobaqa murabbiylar shtabi uchun muhim nazorat turniri vazifasini bajarib bermoqda.
- Natijalarga to‘xtaladigan bo‘lsak, -55 kg vazn toifasida qatnashgan Nigora Abdullayeva dast ko‘tarishda 85 kg, siltab ko‘tarish yo‘nalishida 107 va ikki kurash bo‘yicha 192 kg bilan mutlaq chempionlikni qo‘lga kiritdi.
- Shuningdek, -81 kg vaznda porlayotgan Muhammadqodir Toshtemirov ham 337 (153+184) kg bilan 3 ta oltin medalga sazovor bo‘ldi.
- -73 kg vaznda qatnashgan Adhamjon Ergashev dast ko‘tarishdagi 131 kg bilan bronza, siltab ko‘tarish dasturida 184 kg va ikki kurashdagi 337 kg bilan 2 ta kumush medalni qo‘lga kiritdi.

Тяжелоатлеты Узбекистана достойно выступают на международном турнире
Ранее мы сообщали, что сборная Узбекистана по тяжёлой атлетике готовится в турецкой Анталии к чемпионату мира, который пройдёт в Колумбии в следующем месяце. В рамках сборов отечественные атлеты принимают участие в международном турнире, посвящённом памяти 3-кратного Олимпийского чемпиона Наима Сулайманоглу. Стоит отметить, что данный турнир является важными контрольными состязаниями для тренерского штаба.
- Что касается результатов, то Нигора Абдуллаева, выступавшая в весовой категории до 55 кг, стала абсолютной чемпионкой. В рывке, показав результат 85 кг, в толчке - 107 кг и по сумме двух упражнений - 192 кг, узбекская спортсменка удостоилась 3 золотых медалей.
- Также Мухаммадкодир Тоштемиров (-81 кг) завоевал 3 золотые награды с результатом 337 кг (153 + 184) кг.
- Адхамжон Эргашев, выступавший в весовой категории до 73 кг, в рывке завоевал бронзовую медаль (131 кг), 2 серебряные медали (в толчке - 184 кг, по сумме двух упражнений - 337 кг).