Olimlar katta portlashdan keyingi dastlabki daqiqalarni modellashtirib, yorug'likdan materiyani yaratdilar
Moddadan yorug'lik paydo bo'lishi sharoitlarini tahlil qilish odamlarning elementar zarralar haqidagi bilimlarini oshirdi. Ushbu jarayon fizikasini tushungandan so'ng, kashfiyotchilar mikro zarrachalar tabiatini o'rganishga kirishdilar. Makrokosmik qonunlar ikkinchi darajali asos ekanligi va atrofdagi barcha narsalar eng kichik zarralar ustiga qurilganligi ma'lum bo'ldi.
Fotonlarning atom holati o'zgarishi paytida paydo bo'lishi yorug'lik va materiyaning o'zaro bog'liqligini anglatadi.
Modda va nurning o'zaro bog'liqligi to'g'risida nizolar
Ilgari ushbu toifalar qarshi qo'yildi, ularning o'lchami nomutanosib moddalar va energiya edi. Ammo suv bug'lari bo'lgan xonada tajriba o'tkazilgandan so'ng, nurlarning gamma-kvantlari elektron kabi pozitronni ham yaratishi mumkinligi ma'lum bo'ldi.
Bu teskari jarayon – moddaning yo'q qilinishi mumkinligini anglatadi. Ushbu holatdagi o'zgarishlar yorug'lik va materiya turlarini ko'rsatmoqda.
Texnik jihatdan, bu o'zgarishni amalga oshirish mumkin emas edi, ammo bir muncha vaqt oldin, AQShdan bir guruh olimlar, ular orasida rossiyalik Aleksey Arefev ham yorug'likdan materiya olish usulini taklif qilishdi. Garchi tajriba natijalari sezilmaydigan va bazo'r seziladigan bo'lsa ham, katta istiqbollarni ochadigan ozgina imkoniyat paydo bo'ldi. Bu haqda o'ta sezgir qurilmalar xabar berdi.
Yorug'lik seziladigan zarralarni yaratadi
San-Diego universiteti laboratoriyasida bir necha yil davomida eng samarali, bir tomonlama energiya nurlarini yaratish imkoniyati ustida ish olib borildi. Ish radiasiya bilan ham olib borildi. Usullardan biri fiziklarni kashfiyotga yaqinlashtirdi. Buning uchun 4 pikotvattli (pvt) lazer kerak edi.
Lazer tomonidan chiqarilgan yuqori mahsuldorlik bilan o'ta qisqa pulslar magnit muhitni yaratadi. Olingan maydon sayyoramizning magnit maydoniga qaraganda 100 marta zichroq, ammo faqat 100 femtosekund mavjud. Ammo lazer va qabul qiluvchi qurilmalar uchun bu juda statik.
Ushbu xususiyatlarga ega muhitda yorug'lik chiqaruvchisi tomonidan tarqaladigan magnit maydonning elektronlari gamma nurlarini hosil qila boshlaydi. Ular to'qnashganda, elektron va pozitron juftliklar paydo bo'ladi, ular materiya va antimateriya hisoblanadi. Har daqiqada yuzlab bunday juftliklar sintez qilinadi, hatto bitta to'qnashuv ham samarali hisoblanadi.
1990 yillarning oxiridan boshlab fiziklar shunga o'xshash natijalarga erishdilar, ammo eng faol elektronlar va undan kuchli uskunalar talab qilinardi. Endi faqat nur moddaning sintetikasi vazifasini bajaradi. Bungacha har yuzinchi puls bitta juftlikni bergan.
Yorug'lik bilan tajriba olam mavjudligining dastlabki daqiqalarini simulyasiya qilishdir, qachonki faqat yorug'lik shakllantiruvchi kuch bo'lganida. Yorug'likdan materiyani yaratish yulduzlar va sayyoralarning kelib chiqishi bosqichlarini, qorong'u materiyalar va antimateriyalarning xususiyatlarini tushunishga yordam beradi. "Sezgir" yorug'lik bilan barcha turdagi tajribalar davom etmoqda.

Ученые воссоздали вещество из света, смоделировав первые минуты после Большого взрыва
Анализ условий, при которых рождается свет из вещества, увеличил багаж знаний людей об элементарных частицах. После понимания физики данного процесса первооткрыватели приступили к исследованию природы микрочастиц. Стало понятно, что законы макромира — это второстепенные базисы, а все вокруг строится на мельчайших частицах.
Факт о том, что фотоны появляются во время изменения состояния атома, позволяет говорить о том, что свет и вещество взаимосвязаны.
Споры о родстве вещества и света
Раньше эти категории противопоставлялись, мерилом их были несопоставимые материя и энергия. Но после проведения экспериментов в камере с водяными парами, оказалось, что гамма-кванты света могут формировать как электрон, так и позитрон.
Это значит, что возможен обратный процесс — разрушение материи. Данные изменения состояния показывают, что свет и вещество являются разновидностями материи.
Технически это превращение было неосуществимым, но некоторое время назад группа ученых из США, в состав которой входил россиянин Алексей Арефьев, предложила способ получения материи из света. Пока результаты эксперимента неосязаемы и едва уловимы, но малейший шанс, открывающий огромные перспективы, появился. Об этом сообщили сверхчувствительные устройства.
Свет создает уловимые частицы
В лаборатории университета Сан-Диего несколько лет работали над возможностью создания максимально производительных, однонаправленных пучков энергии. Работы велись также с радиацией. И вот один из методов приблизил физиков к открытию. Для этого потребовался лазер мощностью 4 пиковатт (пВт).
Высокопродуктивные, сверхкороткие импульсы, излучаемые лазером, создают магнитную среду. Полученное поле в 100 раз интенсивней магнитного поля нашей планеты, но существует только 100 фемтосекунд. Но для лазера и приемных устройств оно достаточно статично.
В среде с данными характеристиками разогнанные светоизлучателем электроны магнитного поля начинают вырабатывать гамма-лучи. При их столкновении появляются пары электрон-позитрон, представляющие собой материю и антиматерию. Каждое мгновение синтезируются сотни таких пар, эффективным является даже одно столкновение.
С конца 1990-х годов физики добивались подобных результатов, но требовались максимально активные электроны и более мощное оборудование. Теперь синтетиком вещества выступает только свет. До этого каждый сотый импульс выдавал одну пару.
Опыт со светом — это моделирование первых минут существования Вселенной, когда формирующей силой являлся только свет. Создание вещества из света поможет понять этапы зарождения звезд и планет, свойства темной материи и антиматерии. Всевозможные опыты с «уловимым» светом продолжаются.