Olimlar katta portlashdan keyingi dastlabki daqiqalarni modellashtirib, yorug'likdan materiyani yaratdilar
Moddadan yorug'lik paydo bo'lishi sharoitlarini tahlil qilish odamlarning elementar zarralar haqidagi bilimlarini oshirdi. Ushbu jarayon fizikasini tushungandan so'ng, kashfiyotchilar mikro zarrachalar tabiatini o'rganishga kirishdilar. Makrokosmik qonunlar ikkinchi darajali asos ekanligi va atrofdagi barcha narsalar eng kichik zarralar ustiga qurilganligi ma'lum bo'ldi.
Fotonlarning atom holati o'zgarishi paytida paydo bo'lishi yorug'lik va materiyaning o'zaro bog'liqligini anglatadi.
Modda va nurning o'zaro bog'liqligi to'g'risida nizolar
Ilgari ushbu toifalar qarshi qo'yildi, ularning o'lchami nomutanosib moddalar va energiya edi. Ammo suv bug'lari bo'lgan xonada tajriba o'tkazilgandan so'ng, nurlarning gamma-kvantlari elektron kabi pozitronni ham yaratishi mumkinligi ma'lum bo'ldi.
Bu teskari jarayon – moddaning yo'q qilinishi mumkinligini anglatadi. Ushbu holatdagi o'zgarishlar yorug'lik va materiya turlarini ko'rsatmoqda.
Texnik jihatdan, bu o'zgarishni amalga oshirish mumkin emas edi, ammo bir muncha vaqt oldin, AQShdan bir guruh olimlar, ular orasida rossiyalik Aleksey Arefev ham yorug'likdan materiya olish usulini taklif qilishdi. Garchi tajriba natijalari sezilmaydigan va bazo'r seziladigan bo'lsa ham, katta istiqbollarni ochadigan ozgina imkoniyat paydo bo'ldi. Bu haqda o'ta sezgir qurilmalar xabar berdi.
Yorug'lik seziladigan zarralarni yaratadi
San-Diego universiteti laboratoriyasida bir necha yil davomida eng samarali, bir tomonlama energiya nurlarini yaratish imkoniyati ustida ish olib borildi. Ish radiasiya bilan ham olib borildi. Usullardan biri fiziklarni kashfiyotga yaqinlashtirdi. Buning uchun 4 pikotvattli (pvt) lazer kerak edi.
Lazer tomonidan chiqarilgan yuqori mahsuldorlik bilan o'ta qisqa pulslar magnit muhitni yaratadi. Olingan maydon sayyoramizning magnit maydoniga qaraganda 100 marta zichroq, ammo faqat 100 femtosekund mavjud. Ammo lazer va qabul qiluvchi qurilmalar uchun bu juda statik.
Ushbu xususiyatlarga ega muhitda yorug'lik chiqaruvchisi tomonidan tarqaladigan magnit maydonning elektronlari gamma nurlarini hosil qila boshlaydi. Ular to'qnashganda, elektron va pozitron juftliklar paydo bo'ladi, ular materiya va antimateriya hisoblanadi. Har daqiqada yuzlab bunday juftliklar sintez qilinadi, hatto bitta to'qnashuv ham samarali hisoblanadi.
1990 yillarning oxiridan boshlab fiziklar shunga o'xshash natijalarga erishdilar, ammo eng faol elektronlar va undan kuchli uskunalar talab qilinardi. Endi faqat nur moddaning sintetikasi vazifasini bajaradi. Bungacha har yuzinchi puls bitta juftlikni bergan.
Yorug'lik bilan tajriba olam mavjudligining dastlabki daqiqalarini simulyasiya qilishdir, qachonki faqat yorug'lik shakllantiruvchi kuch bo'lganida. Yorug'likdan materiyani yaratish yulduzlar va sayyoralarning kelib chiqishi bosqichlarini, qorong'u materiyalar va antimateriyalarning xususiyatlarini tushunishga yordam beradi. "Sezgir" yorug'lik bilan barcha turdagi tajribalar davom etmoqda.

Scientists have recreated matter from light, simulating the first minutes after the Big Bang
The analysis of the conditions under which light is born from matter has increased people's knowledge of elementary particles. After understanding the physics of this process, the discoverers began to study the nature of microparticles. It became clear that the laws of the macrocosm are secondary bases, and everything around is built on the smallest particles.
The fact that photons appear during a change in the state of an atom suggests that light and matter are interconnected.
Disputes about the relationship of matter and light
Previously, these categories were opposed, their measure was incomparable matter and energy. But after conducting experiments in a chamber with water vapor, it turned out that gamma-rays of light can form both an electron and a positron.
This means that the reverse process is possible — the destruction of matter. These changes in state show that light and matter are varieties of matter.
Technically, this transformation was not feasible, but some time ago a group of scientists from the United States, which included a Russian Alexey Arefyev, proposed a method for obtaining matter from light. So far, the results of the experiment are intangible and barely perceptible, but the slightest chance that opens up huge prospects has appeared. This was reported by ultra-sensitive devices.
Light creates perceptible particles
In the laboratory of the University of San Diego, we have been working for several years on the possibility of creating the most productive, unidirectional energy beams. Work was also carried out with radiation. And one of the methods brought physicists closer to the discovery. This required a 4-picowatt (hTp) laser.
The highly productive, ultrashort pulses emitted by the laser create a magnetic medium. The resulting field is 100 times more intense than the magnetic field of our planet, but there are only 100 femtoseconds. But for the laser and the receiving devices, it is quite static.
In a medium with these characteristics, the magnetic field electrons accelerated by the light emitter begin to produce gamma rays. When they collide, electron-positron pairs appear, representing matter and antimatter. Hundreds of such pairs are synthesized every moment, and even a single collision is effective.
Since the late 1990s, physicists have achieved similar results, but they needed the most active electrons and more powerful equipment. Now only light acts as a synthetic substance. Before that, every hundredth pulse produced one pair.
The experience with light is a simulation of the first minutes of the existence of the universe, when only light was the formative force. Creating matter from light will help you understand the stages of the origin of stars and planets, the properties of dark matter and antimatter. All sorts of experiments with" perceptible " light continue.