25 Oktyabr 2022 2447
Misr poytaxti Qohira shahrida o‘tgan o‘q otish sporti bo‘yicha jahon chempionati o‘ziga xos tarixiy natija bilan yodda qoldi. Musobaqada yoshlar o‘rtasida 10 metrdan pnevmatik to‘pponchadan otish bo‘yicha jamoaviy bahslarda yigitlarimiz kumush medalni qo‘lga kiritishdi. Bu o‘q otish sporti bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi uchun jahon chempionatida qo‘lga kiritilgan ilk medal sifatida qayd etildi.
Bugun Qohirada ulkan natija ko‘rsatgan jamoamiz Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida tantanali kutib olindi. Tadbirda Mudofaa vazirligi, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi, Sportning qishki va murakkab texnik turlari bo‘yicha Respublika oliy sport mahorat maktabi, O‘zbekiston o‘q otish sporti federatsiyasi mutasaddilari ishtirok etishdi.
Eslatib o‘tamiz, dunyo birinchiligida Muhammad Kamolov, Veniamin Nikitin va Ilhombek Obidjonov shohsupaga ko‘tarildi. Terma jamoa kichik tanaffusdan so‘ng oldinda turgan boshqa nufuzli musobaqalarga tayyorgarlikni davom ettiradi.

25 Октября 2022 2439
Прошедший в столице Египта чемпионат мира по стрелковому спорту запомнился для сборной Узбекистана историческим результатом. На этих соревнованиях в стрельбе из пневматического пистолета с 10 метровой дистанции отечественная молодёжная команда завоевала серебряную медаль. Эта медаль стала для Национальной сборной первой, завоёванной наградой на чемпионате мира по стрелковому спорту.
Некоторое время назад команда, показавшая грандиозный результат в Каире, была торжественно встречена в международном аэропорту Ташкента имени Ислама Каримова. В мероприятии приняли участие представители Министерства Обороны, Национального Олимпийского комитета, Республиканской школы высшего спортивного мастерства по зимним и сложным видам спорта, Федерации стрелкового спорта Узбекистана.
Напомним, что на первенстве планеты на пьедестал поднялись Мухаммад Камолов, Вениамин Никитин и Илхомбек Обиджонов. После небольшого перерыва Национальная команда продолжит подготовку к очередным престижным соревнованиям.