O'zbekiston 2020 tomonidan IQTISODIY ERKINLIK indeksida 114-o'rinni egallab, o'z reytingini 26 pozitsiyaga oshirdi
Iqtisodiy erkinlik indeksi 1995 yildan beri Wall Street Journal bilan hamkorlikda tadqiqot markazi "meros" jamg'armasi (meros jamg'armasi) tomonidan tuzilgan.
Indeks metodologiyasi
Iqtisodiy erkinlik indeksi – 12 ta guruh-qonun ustuvorligi, iqtisodiyotda davlatning roli, tartibga solish samaradorligi va bozor oshkoraligi bilan birlashtirilgan 4 ta komponent (mulk huquqi, sud samaradorligi, hukumatning yaxlitligi, soliq yuki, davlat xarajatlari, moliya salomatligi; tadbirkorlik erkinligi, mehnat erkinligi, pul erkinligi; savdo erkinligi, investitsiya erkinligi, moliyaviy erkinlik).
186 mamlakatlar indeksining yillik hisobotida 100 ballik tizim bo'yicha baholanadi. Har bir ko'rsatkich bo'yicha olingan ballar bir xil o'ziga xos tortishishlarga ega, umumiy baholash 12 komponentlarining o'rtacha arifmetik sifatida aniqlanadi.
Ishlab chiquvchilarning fikriga ko'ra, indeksning qiymati qanchalik katta bo'lsa, davlat iqtisodiy jihatdan erkindir. Indeksga ko'ra, davlatlarning iqtisodiy erkinlik darajasi 5 toifalariga bo'linadi:
Iqtisodiyot butunlay bepul: 80-100 ball;
Iqtisodiyot asosan bepul: 70-79, 9 bal;
Iqtisodiyot o'rtacha darajada bepul: 60-69, 9 bal;
Iqtisodiyot asosan bepul emas: 50-59, 9 bal;
Iqtisodiyot butunlay bepul emas: 0-49, 9 bal.
Komponentlarning natijalari davlat organlari tomonidan e'lon qilingan ochiq ma'lumotlarga va turli xalqaro tashkilotlarning reytinglariga asoslangan (Jahon iqtisodiy forumi, Jahon banki, xalqaro valyuta jamg'armasi, Credendo Group, Transparency International va boshqalar).
"2020 iqtisodiy erkinlik indeksi" hisobotida ma'lumotlar bazasi 2018 yil 1 iyuldan 2019 yil 1 iyulgacha tahlil qilindi.
Yuqori natijalar
Singapur, Gonkong, yangi Zelandiya, Avstraliya, Shveytsariya, Irlandiya, Buyuk Britaniya, Daniya, Kanada, Estoniya:2020 yil uchun hisobotga ko'ra, top-10 natijalari quyidagi mamlakatlarga tegishli.
O'zbekiston Respublikasi
O'zbekiston dunyoda 114-o'rinni egallab, o'z reytingini 26 pozitsiyaga oshirdi.
O'zbekiston 100 ballik 57,2 ball to'pladi.
So'nggi 3 yil ichida reyting 38 pozitsiyasida yaxshilandi (2018 yil — 152 pozitsiyasi).
O'zbekiston Respublikasi ATR mintaqasida Vanuatu (+4.3), Qozog'iston (+4.2), Vetnam (+3.5) va Maldiv orollari (+3.3) bilan birga reytingning yuqoriligi bo'yicha eng yuqori 5 ta mamlakatga kirdi.
2020 - yilgi so'nggi hisobotga ko'ra, O'zbekiston savdo erkinligi komponenti nuqtai nazaridan eng yirik islohotchilar (62 mamlakat) qatoriga kiradi.
Osiyo-tinch okeani mintaqasi mamlakatlari orasida O'zbekiston 42 mamlakatdan 26 pozitsiyaga (+10 pozitsiyaga) ega.
Pastki natijalar
Dunyoning beshta mamlakatidan Kongo, Eritreya, Kuba, Venesuela va Shimoliy Koreya kiradi.
Yaxshilangan ishlash
O'zbekiston 12 ko'rsatkichdan 11 tasi ijobiy o'zgarishlarni qayd etdi. Biroq, ayrim sohalarda natijalar pastligicha qolmoqda.
O'zbekiston faoliyatining yaxshi ko'rsatkichlari:
Fiskal siyosat (98,9 bal, +0,2 o'sish) – so'nggi uch yil ichida byudjet kamomadiga asoslangan. O'zbekiston eng yuqori natijalarga erishgan davlatlardan biri.
Soliq yuki (91,6 bal, +0,3 o'sish) – YaIMning ulushi sifatida korxonalar, jismoniy shaxslarning daromadlari va umumiy yuk (shu jumladan to'g'ridan-to'g'ri va bilvosita soliqlar) bo'yicha soliq yukini o'z ichiga oladi. O'tgan hisobot bilan 0,9% pasayishi kuzatildi. Yangi tahrirda qabul qilingan soliq kodeksi ushbu komponentni yanada takomillashtirishga qaratilgan.
Davlat xarajatlari (74,7 bal, +7,3 o'sish) – byudjet taqsimoti asosida baholanmoqda, YaIMning 4,0% ga kamayishi kuzatilmoqda.
Biznes erkinligi (72,6 bal,+0,1 o'sish) – ishga tushirish, litsenziyalash, biznesni tugatish, shuningdek, elektr ta'minoti tizimiga ulanish jarayonlarini tahlil qilishga asoslangan.
Savdo erkinligi – 67.6 bal, +5 o'sish) - tovarlar va xizmatlar importi va eksportiga ta'sir qiluvchi o'rtacha tarif va tarifsiz to'siqlar bo'yicha baholanadi.
Yaxshilash uchun ustuvor yo'nalishlar
Moliyaviy erkinlik – 20 bal,+10 o'sish) - kreditlarni taqsimlashda davlatning aralashuvi, kapital bozorining rivojlanish darajasi va raqobat erkinligi darajasida baholanadi.Bu natija bu sohada islohotlarni amalga oshirish zarurligidan dalolat beradi.
Investitsiya erkinligi (20 bal, + 10 o'sish) - indeks odatda investitsiyalarga qo'llaniladigan turli tartibga solish cheklovlarini baholaydi. Yuqorida keltirilgan past natijalar shuni ko'rsatadiki, islohotlar sektorni chuqur tahlil qilish bilan amalga oshirilishi kerak.
Davlat integratsiyasi (28.2 bal,+3 o'sish) - komponent poraxo'rlik, davlat siyosatining shaffofligi, korruptsiya va davlat xizmatchilari faoliyatining shaffofligini tahlil qiladi. Ijobiy o'sishga qaramasdan, umumiy natijalar natijalarni yaxshilash uchun aniq choralar ko'rish zarurligini anglatadi.
Sud jarayonining samaradorligi (34.2 bal, -0.1 pasayish) - sud mustaqilligi ko'rsatkichlari, sud jarayoni samaradorligi, davlat xizmatining qarorlarida favoritizm va siyosatchilarga jamoatchilik ishonchi bo'yicha hisoblanadi.
Mulk huquqi – 59.1 bal, + 9.3 o'sish) - mulk va intellektual mulk huquqlariga, investorlarni himoya qilish qudratiga, mulkni musodara qilish xavfi va er boshqaruvi sifatiga asoslanadi.
Mehnat erkinligi (59.9 bal, + 1.2 o'sish)-mamlakat mehnat bozorining normativ-huquqiy bazasining eng kam ish haqiga taalluqli jihatlarini hisobga olgan holda; ishdan bo'shatishga to'sqinlik qiluvchi qonunlar; ishga qabul qilish va ishlagan soatlarga nisbatan nafaqa talablari va o'lchangan me'yoriy cheklovlar, shuningdek, mehnat bozorida ish bilan ta'minlanganlik imkoniyatlarining indikativ ko'rsatkichi sifatida ishchi kuchining ishtirok etish darajasi
Pul erkinligi (59.9 bal,+1 o'sish) – so'nggi uch yil ichida inflyatsiya darajasiga va narxlarni cheklashga asoslangan.

Uzbekistan ranked 114th in the ECONOMIC FREEDOM Index 2020, improving its rating by 26 positions
The Economic Freedom Index has been compiled by the Heritage Foundation Research Center in collaboration with The Wall Street Journal since 1995.
Index methodology
The Economic Freedom Index is a combination of 12 components (property rights, judicial efficiency, government integrity; tax burden, public spending, fiscal health; business freedom, labor freedom, monetary freedom; trade freedom, investment freedom, financial freedom), which are grouped into 4 groups – The Rule of law, the Role of the state in the economy, Regulatory Efficiency and Market Transparency.
In the annual report of the index, 186 countries are evaluated on a 100-point system. The points obtained for each indicator have the same specific weight, the overall score is defined as the arithmetic average of 12 components.
According to the developers, the higher the index value, the more economically free the state is. According to the index, the level of economic freedom of states is divided into 5 categories:
The economy is completely free: 80-100 points;
Economy is mostly free: 70-79. 9 points;
Economy is moderately free: 60-69. 9 points;
The economy is mostly unfree: 50-59. 9 points;
The economy is completely unfree: 0-49. 9 points.
The results of the components are based on open data published by government agencies and ratings of various international organizations (World Economic Forum, World Bank, International Monetary Fund, Credendo Group, Transparency International and others).
The report "Economic Freedom Index 2020" analyzed the database from July 1, 2018 to July 1, 2019.
High results
According to the report for 2020, the top 10 results belong to the following countries:Singapore, Hong Kong, New Zealand, Australia, Switzerland, Ireland, Great Britain, Denmark, Canada, Estonia.
Republic of Uzbekistan
Uzbekistan ranked 114th in the world, improving its ranking by 26 positions.
Uzbekistan scored 57.2 out of 100 points.
Over the past 3 years, the rating has improved by 38 positions (2018-152 positions).
In the Asia-Pacific region, Uzbekistan, with an improvement in the rating value of + 3.9 points, along with Vanuatu (+4.3), Kazakhstan (+4.2), Vietnam (+3.5) and the Maldives (+3.3), entered the Top 5 countries in terms of rating growth.
According to the latest report for 2020, Uzbekistan is among the largest reformers (62 countries) in terms of the Freedom of Trade component.
Among the countries of the Asia-Pacific region, Uzbekistan occupies the 26th position (+10 positions from the previous report) out of 42 countries.
Bottom results
The bottom five countries in the world include the Republic of the Congo, Eritrea, Cuba, Venezuela and North Korea.
Improved performance
Uzbekistan noted positive changes in 11 of the 12 indicators. However, the results in some areas remain low.
Good performance indicators of Uzbekistan:
Fiscal policy (98.9 points, +0.2 growth) - based on the budget deficit over the past three years. Uzbekistan is one of the countries with the highest results.
Tax burden (91.6 points, +0.3 growth) - includes the tax burden on corporate profits, personal income and the total burden (including direct and indirect taxes) as a percentage of GDP. With the last report, there is a decrease of 0.9%. The new version of the Tax Code is aimed at further improving this component.
Government spending (74.7 points, +7.3 growth) - estimated on the basis of budget allocation, there is a decrease in spending by 4.0% of GDP.
Freedom of business (72.6 points,+0.1 growth) - based on the analysis of the processes of starting, licensing, business termination, as well as connection to the power supply system.
Freedom of trade (67.6 points, +5 growth) - estimated by the average tariff and non-tariff barriers that affect the import and export of goods and services.
Priority areas for improvement
Financial freedom (20 points, + 10 growth) - is evaluated by the level of government intervention in the distribution of loans, the level of development of the capital market and freedom of competition.This result indicates the need for reforms in this area.
Freedom of investment (20 points, + 10 growth) - the index evaluates various regulatory restrictions that are usually imposed on investments. The above-mentioned low results show that the reforms should be carried out with a thorough analysis of the sector.
State integration (28.2 points,+3 growth) – the component analyzes the indicators of bribery, transparency of public policy, corruption and transparency of the activities of civil servants. Despite the positive growth, however, the overall result implies the need to take concrete measures to improve the results.
The effectiveness of the judicial process (34.2 points, -0.1 decrease) - is calculated based on the indicators of judicial independence, judicial efficiency, favoritism in decisions of the civil service and public trust in politicians.
Property rights (59.1 points,+9.3 growth) - based on property and intellectual property rights, the strength of investor protection, the risk of property confiscation, and the quality of land management.
Freedom of work (59.9 points,+1.2 growth) - a measure that takes into account aspects of the country's labor market regulatory framework regarding the minimum wage; laws that prevent layoffs; severance pay requirements and measurable regulatory restrictions on hiring and hours worked, as well as the level of labor force participation as an indicative indicator of employment opportunities in the labor market
Monetary freedom (59.9 points,+1 growth) - based on the level of inflation over the past three years and price restrictions.