Morgan Stanleyning investisiya bo'yicha direktori: "aktsiyalarni sotib olish uchun yaxshi fursat»
Agar dunyo hali ham koronavirus bilan uzoq va og'ir kurash olib borsa, u holda fond birjalarida "eng yomon narsa ortimizda turibdi, chunki u eng yuqori nuqtaga etadi", deydi AQShdagi Morgan Stanley bankining investisiya bo'yicha direktori va bosh strategi Mayk Uilson. U hozirda aktsiyalarni sotib olish uchun eng yaxshi vaqt ekaniga ishonchi komil.
Bloomberg (professional moliyaviy ma'lumotlar – obligasiyalar, aktsiyalar, valyutalar, mablag'lar va boshqalarni taqdim etadigan etakchi kompaniyalardan biri) Mayk Uilson so'zlaridan iqtibos keltiradi: "o'tgan oyda aktivlarning majburiy sotilishi ortda qolgani, shuningdek, 2011 yilda ko'rganimizdek, misli ko'rilmagan pul va moliya aralashuvi, eng jozibador kotirovkalarni hisobga olsak, o'tgan oyda emas, ikki yil oldin boshlangan tsiklning pasaygan ("ayiq") bozori ortimizda eng yomon narsa turibdi, degan fikrdamiz. «
Mayk Uilsonning so'zlariga ko'ra, qoida tariqasida, bozorlarning qulashi resessiya bilan boshlanmaydi, balki u bilan tugaydi. So'nggi yillar bilan taqqoslaganda, hozirgi vaqtda xatar va qimmatli qog'ozlar rentabelligi o'rtasidagi nisbat pandemiyadan oldingi holatga qaraganda ancha jozibali. Uilson, shuningdek, fond bozorlarining hozirgi darajasi 6 oydan 12 oygacha bo'lgan vaqt mobaynida sarmoyadorlar uchun eng yaxshi tomonlarini ko'rsatadi, deb hisoblaydi.
Bloomberg hukumatlar va Markaziy banklarning iqtisodiyotni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan qat'iy chora-tadbirlari va Evropada eng yuqori darajadagi koronavirus pandemiyasi alomatlari vaqtida fond bozorlaridagi kamdan kam uchraydigan optimistik prognozlar namoyon bo'lishini aytdi.
"Siz tunnelning oxirida yorug'likni ko'rishingiz mumkin, ammo u juda ham uzun tunneldir", deya agentlik UniCredit bankining iqtisodchisi Erik Nilsen so'zlaridan iqtibos keltiradi.

If the world continues to fight the coronavirus long and hard, then in the stock markets, "the worst is behind us, because it will reach its peak," says Mike Wilson, chief investment officer and chief strategist at Morgan Stanley Bank in the United States. He is confident that now is the right time to buy shares.
Bloomberg (one of the leading companies providing professional financial data – bonds, stocks, currencies, funds, etc.) quotes Mike Wilson: "given that last month was behind the forced asset sales, as well as the unprecedented monetary and financial interventions that we saw in 2011, with the most attractive quotes, we believe that behind the falling ("bear") market cycle that began two years ago, and not last month, «
According to Mike Wilson, as a rule, the collapse of markets does not begin with a recession, but ends with it. Compared to previous years, the risk-to-return ratio of stocks is now much more attractive than before the pandemic. Wilson also believes that the current level of stock markets shows the best side for investors over a period of 6 to 12 months.
Bloomberg said that amid tough measures by governments and central banks to support the economy and the highest symptoms of the coronavirus pandemic in Europe, stock markets will show rare optimistic forecasts.
"You can see the light at the end of the tunnel, but it's a much longer tunnel," Eric Nielsen, an economist at UniCredit, was quoted as saying.