17 Oktyabr 2022 2591
Maʼlum qilganimizdek, Milliy Olimpiya qoʻmitasi qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi (RSTIAM) xodimlaridan tashkil topgan ishchi guruh viloyatlar kesimida Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazlaridagi tibbiyot boʻlimlari holatini oʻrganib chiqmoqda.
Ishchi guruh bu gal Jizzax viloyatiga tashrif buyurib, viloyat Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazining holati bilan tanishdi. Maʼlumki, ushbu muassasa joriy oʻquv yili oldidan qayta rekonstruksiya qilinib, zamonaviy qiyofa ochgan. Mutasaddilar tashrif davomida Markazning tibbiyot boʻlimi holati va u yerdagi mutaxassislarning ish faoliyati bilan tanishishdi. Ularga yangi taʼmirdan chiqqan tibbiyot boʻlimi faoliyatini tashkil etish borasida taklif va tavsiyalar berildi. Jizzax Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi rahbari Xurshid Atakulov RSTIAM bilan mazkur yoʻnalishda amaliy hamkorlik qilish istagini bildirdi.
Shundan soʻng, ishchi guruh Jizzax viloyati Bolalar va oʻsmirlar sport maktablari tibbiyot boʻlimi xodimlari bilan uchrashib, ish faoliyati davomida ularga qiyinchilik tugʻdirayotgan masalalar yuzasidan suhbat uyushtirdi. Oʻz navbatida, RSTIAM direktori Kamol Sirojitdinov ham viloyat sport tibbiyoti vakillari bilan yaqindan ish olib borish har taraflama foydali ekanligini aytib, Markaz bu yoʻnalishda mutaxassislarga amaliy-metodik yordam koʻrsatishga tayyorligini bildirdi.

17 Октября 2022 2585
Рабочая группа, состоящая из сотрудников Республиканского научно-практического центра спортивной медицины (РНПЦСМ) при Национальном Олимпийском комитете, изучает состояние медицинских отделений в Центрах подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта в разрезе регионов.
Ответственные лица посетили Джизакскую область и ознакомились с состоянием регионального Центра. Отметим, что данное учебное заведение перед нынешним учебным годом было реконструировано и приобрело современный облик. В ходе визита должностные лица ознакомились с состоянием медицинского отделения Центра и работы специалистов. Им были даны предложения и рекомендации по организации деятельности медицинского отделения. А руководитель учреждения Хуршид Атакулов отметил, что рад сотрудничеству с РНПЦСМ по данному направлению.
После этого рабочая группа встретилась с медицинскими работниками детско-юношеских спортивных школ Джизакской области и провела беседу по актуальным вопросам, возникающим трудностям в ходе их трудовой деятельности. В свою очередь, директор РНПЦСМ Камол Сирожитдинов отметил, что тесная работа с представителями областной спортивной медицины полезна для всех сторон, и выразил готовность оказывать практическую и методическую помощь специалистам в этом направлении.