Bugun Marius Vizer boshchiligidagi Xalqaro dzyudo federatsiyasi vakillari Sportni rivojlantirish vazirligiga tashrif buyurishdi. Delegatsiyani Vazir Adham Ikramov qarshi oldi. Shundan so‘ng tomonlar do‘stona aloqalarning yangi rejalariga bag‘ishlangan uchrashuv o‘tkazishdi. Unda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisi o‘rinbosari, mamlakat dzyudo federatsiyasi rahbari Azizjon Kamilov ham ishtirok etishdi.
Marius Vizer kirish so‘zida mamlakatimiz o‘z tarixida birinchi bor qabul qilayotgan jahon chempionatiga yuqori darajada tayyorgarlik ko‘rayotgani, jarayon kutilganidan ham a’lo darajada ketayotganini ta’kidladi. Ayniqsa, sportchi va murabbiy, delegatsiyalarning boshqa a’zolari, xorijiy OAV vakillari uchun yaratilgan sharoitlar, transport-logistika tizimi haqida ijobiy fikr bildirdi.
O‘z navbatida, Adham Ikramov nufuzli musobaqaga tayyorgarlik Prezidentimiz va hukumatimiz tomonidan nazoratga olingani, uni yuqori saviyada o‘tkazish orqali Yangi O‘zbekistonning imkoniyatini butun dunyoga ko‘rsatish rejalashtirilganini bildirdi. Shuningdek, u dzyudo mamlakatimiz yoshlarining sevimli sport turlaridan ekani, bu kabi yirik turnirlarga mezbonlik qilish orqali yosh avlod vakillarini sportga yanada keng jalb qilish ko‘zda tutilganini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida Xalqaro dzyudo federatsiyasi va O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash, yurtimizda yirik musobaqalarni muntazam tashkil qilish, yoshlar o‘rtasida dzyudo ommaviyligini oshirish kabi istiqbolli masalalar muhokama qilindi.

Мариус Визер высоко оценил подготовку к чемпионату мира
Сегодня представители Международной федерации дзюдо во главе с Президентом Организации Мариусом Визером посетили Министерство развития спорта. Делегацию встретил министр Адхам Икрамов. Стороны провели встречу, посвящённую новым планам дружеских отношений. В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, глава Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов.
Почётный зарубежный гость отметил, что Узбекистан на высоком уровне готовится к предстоящему первенству планеты, которое впервые состоится в нашей стране, и процесс идёт превосходно. В особенности, положительно отозвался об условиях, созданных для спортсменов и тренеров, а также для других членов делегаций, представителей зарубежных СМИ, транспортно-логистической системе.
В свою очередь, Адхам Икрамов отметил, что подготовка к престижному турниру находится под контролем Президента и Правительства, планируется показать всему миру потенциал Нового Узбекистана, проведя его на высоком уровне. Он также подчеркнул, что дзюдо является одним из любимых видов спорта молодёжи нашей страны, планируется более широкое вовлечение в спорт представителей подрастающего поколения посредством проведения подобных крупных стартов.
В ходе встречи были обсуждены такие перспективные вопросы, как дальнейшее укрепление сотрудничества между Международной федерацией дзюдо и Федерацией дзюдо Узбекистана, регулярная организация крупных соревнований в нашей стране, повышение популярности дзюдо среди молодёжи.