“Toshkent yoʻlbarsi” Rufat Risqiyev 73 yoshda!
Oʻzbek va jahon boksining afsonalaridan biri, “Toshkent yoʻlbarsi” nomi bilan dong taratgan Rufat Risqiyev bugun 73 yoshga toʻldi.
Rufat Asadovich Risqiyev 1949-yil 2-oktyabr kuni Toshkent viloyatining Oqqoʻrgʻon shahrida tavallud topgan. 1974-yilgi jahon chempionatida zafar quchib, dunyo birinchiligida gʻalaba qozongan ilk oʻzbek bokschisi boʻlib tarixda qoldi. Shuningdek, Rufat Asadovich 1976-yilgi Olimpiya oʻyinlari finalchisi hisoblanadi. 2019-yildan eʼtiboran boks boʻyicha Oʻzbekiston chempionatining eng yaxshi ishtirokchisiga Rufat Risqiyev sovrinini topshirish joriy etildi.
Rufat Asadovich oʻzbek boksiga tamal toshini qoʻygan insonlardan biri. Bokschilarimizning hozirgi muvaffaqiyatlarida ham ushbu mutaxassisning xizmati beqiyosdir. Rufat Risqiyevning koʻp yillik mehnatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlangan boʻlib, 2020-yil Prezidentimiz tomonidan taqdim etilgan “Doʻstlik” ordeni u kishining shaxsiy mukofot va sovrinlar kolleksiyasini yana bittaga boyitgan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Rufat Risqiyevni bugungi tavallud ayyomi bilan tabriklab, u kishiga uzoq umr va sihat-salomatlik tilab qoladi.

"Ташкентскому тигру" Руфату Рискиеву исполнилось 73 года!
Сегодня легенде узбекского и мирового бокса, известному как "Ташкентский тигр" Руфату Рискиеву исполнилось 73 года.
Рискиев Руфат Асадович родился в 1949 году 2 октября в городе Оккурган Ташкентской области. В 1974 году он стал первым из узбекских боксёров, который стал чемпионом мира. Является финалистом Олимпийских игр-1976. Начиная с 2019 года года лучшему боксёру чемпионата Узбекистана вручается приз Руфата Рискиева.
Руфат Асадович является одним из основоположников узбекской школы бокса. В успехе отечественных мастеров кожаной перчатки велики заслуги и этого специалиста. Его многолетний труд был достойно оценён государством, в частности, в 2020 году по Указу Президента он награждён орденом "Дустлик".
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Руфата Рискиева с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья и долгих лет жизни.