30 Sentyabr 2022 2438
Maʼlum qilganimizdek, Chirchiq shahri karate boʻyicha mamlakat kubogiga mezbonlik qilmoqda. Bugun Oʻzbekiston Davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti manejida boʻlib oʻtayotgan musobaqaning tantanali ochilish marosimi oʻtkazildi.
Tadbirda Sportni rivojlantirish vazirining oʻrinbosari Abdulla Aslonov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosarlari Ravshan Irmatov va Sherzod Tashmatov, Milliy Paralimpiya qoʻmitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev, Rashid Talipov boshchiligidagi Oʻzbekiston karate WKF federatsiyasi mutasaddilari ishtirok etishdi.
Marosimda soʻzga chiqqan Abdulla Aslonov va Rashid Talipov karatening mamlakatimizda tobora ommalashib borayotgani, mazkur musobaqa dekabr oyida Toshkentda oʻtadigan Osiyo chempionati va kelasi yil Xanchjou shahri mezbonlik qiladigan Osiyo oʻyinlari uchun terma jamoa tarkibini shakllantirib olish yoʻlidagi muhim musobaqa boʻlishini taʼkidlashdi.
Eslatib oʻtamiz, 2-oktyabrgacha davom etadigan ushbu turnir barcha yosh toifalarida kata va kumite dasturlarida oʻtkazilib, unda 1600 nafardan ortiq sportchi gʻoliblik uchun bahs olib bormoqda.

30 Сентября 2022 2431
Как мы сообщали ранее, в городе Чирчик проходит Кубок страны по каратэ. Сегодня в Узбекском государственном университете физической культуры и спорта состоялось торжественное открытие соревнований.
В мероприятии приняли участие заместитель министра Развития спорта Абдулла Асланов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов, председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, официальные лица Федерации каратэ Узбекистана во главе с Рашидом Талиповым.
Выступившие на церемонии официальные лица отметили, что данный вид спорта становится всё более популярным в нашей стране, и что данные старты являются важными, так как по их итогам будет сформирован состава Национальной команды для участия в чемпионате Азии в Ташкенте, который пройдёт в декабре месяце, а также Азиатских играх Ханчжоу-2022.
Напомним, что на этом турнире, который продлится до 2 октября, победители и призёры определятся во всех возрастных категориях в программах ката и кумите, где за победу борются свыше 1600 единоборцев.