28 Sentyabr 2022 1883
Mamlakatimizda oʻtadigan dzyudo boʻyicha tarixiy jahon chempionati startiga atigi 8 kun qoldi. Bugun Milliy Olimpiya qoʻmitasida 6-13-oktyabr kunlari tashkil etiladigan ushbu yirik musobaqaga tayyorgarlikning holati boʻyicha yigʻilish boʻlib oʻtdi. Unda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari, mamlakat dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov, Milliy Olimpiya qoʻmitasi raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, Xalqaro dzyudo federatsiyasi menejeri Liza Allan, shuningdek, tashkiliy jarayonga masʼul boʻlgan vakillar ishtirok etishdi.
Tadbirni Azizjon Kamilov olib bordi. Yigʻilish davomida har bir yoʻnalish boʻyicha masʼullar boʻlajak musobaqaga oid soʻnggi maʼlumotlar bilan tanishtirishdi. Unga koʻra, 87 davlatdan 582 sportchi jahon chempionatida ishtirok etish uchun yurtimizga tashrif buyuradi. Azizjon Yakubjanovich masʼuliyatli musobaqani yuqori saviyada oʻtkazish uchun barcha xodimlardan bor kuchlarini safarbar qilishlarini soʻrab qoldi.
Mutasaddilarning maʼlum qilishicha, 30-sentyabrdan ilk ishtirokchi davlatlar Toshkentga yetib kela boshlaydi. Shuningdek, musobaqa doirasida Butunjahon taekvondo federatsiyasi prezidenti Chungvon Choi, Xalqaro suzish federatsiyasi rahbari Husayn al Musallam, Birlashgan kurash dunyosi prezidenti Nenad Lalovich kabi bir qator xalqaro federatsiyalar rahbarlari poytaxtimizga tashrif buyurishi kutilmoqda. Yigʻilishda mutasaddilar mehmonlar foydalanadigan transport-logistika tizimining benuqson yoʻlga qoʻyilishini nazoratga olish, “Humo arena” muz saroyini xalqaro federatsiya talabiga mos ravishda tayyorlash masalalariga ham toʻxtalib oʻtishdi.
Qayd etish joiz, ayni paytgacha boʻlgan tayyorgarlik ishlarini koʻzdan kechirayotgan Liza Allan jarayonga yuqori baho berdi. Yakunda masʼullarga qisqa fursat ichida mavjud kamchiliklarni bartaraf etish, mehmonlar uchun barcha qulayliklarni yaratish boʻyicha kerakli topshiriqlar berildi.

28 Сентября 2022 1876
Остаются считанные дни до начала исторического первенства планеты по дзюдо в нашей столице. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялось заседание по состоянию подготовки к этому крупному спортивному событию, которое пройдёт с 6 по 13 октября. В нём приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, председатель Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Шерзод Ташматов, менеджер Международной федерации дзюдо Лиза Аллан, а также ответственные лица за организационные вопросы.
Мероприятие провёл Азизжон Камилов, ознакомился с общей информацией, которой поделились ответственные лица, и дал рекомендации по проходящей подготовке к предстоящим крупным стартам года. Нашу страну для участия в ЧМ посетят 582 спортсмена из 87 стран мира. Азизжон Якубжанович попросил всех сотрудников мобилизовать все силы для проведения ответственного и важного турнира на высоком уровне.
Официальные лица сообщили, что представители стран-участниц начнут прибывать в Ташкент с 30 сентября. Также в рамках соревнований планируется, что Узбекистан посетят такие лидеры Международных организаций, как президент Всемирной федерации таэквондо Чунгвон Чои, глава Международной федерации плавания Хусейн Аль Мусаллам, президент Объединённого мира борьбы Ненад Лалович и руководители ряда других Международных федераций. Кроме того, на встрече должностные лица затронули вопросы контроля за лучшим функционированием транспортно-логистической системы, используемой гостями, подготовки ледового дворца “Хумо арена” в соответствии с требованиями Международной федерации.
Стоит отметить, что Лиза Аллан, которая до этого времени непосредственно следила за подготовкой к предстоящим стартам, высоко оценила процесс. В заключение ответственные лица получили необходимые поручения по устранению имеющихся недостатков и созданию всех удобств для гостей и участников первенства планеты в кратчайшие сроки.