22 Sentyabr 2022 2165
Ochiq havzada suzish boʻyicha Osiyo chempionati doirasida Samarqandda boʻlib turgan Sportni rivojlantirish vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov safar davomida viloyatdagi bir qator sport obyektlarining holati, xususan, 24-25-sentyabr kunlari ushbu shaharda oʻtadigan yengil atletika boʻyicha Markaziy Osiyo ochiq chempionatiga koʻrilayotgan tayyorgarlikni koʻzdan kechirdi. Ushbu musobaqada hamyurtlarimizdan tashqari Qirgʻiziston, Qozogʻiston, Turkmaniston, Tojikiston, shuningdek, taklif boʻyicha Tailand va Malayziya kabi davlatlardan 200 nafarga yaqin sportchi qatnashadi.
“Afrosiyob” stadionida ayni paytda soʻnggi tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda. Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasi raisining oʻrinbosari Andrey Abduvaliyev arenaga tashrif buyurgan Shahrullo Sharipovichga musobaqaga koʻrilayotgan tayyorgarlik, mehmonlar uchun yaratilgan sharoitlar haqida maʼlumot berdi.
8-9-oktyabr kunlari koʻhna Samarqand triatlon boʻyicha yosh toifalari boʻyicha Osiyo kubogiga mezbonlik qiladi. Vazir oʻrinbosari safar davomida Oʻzbekiston triatlon federatsiyasi mutasaddilari bilan mazkur musobaqaga olib borilayotgan tayyorgarlik jarayoni bilan ham tanishdi.

22 Сентября 2022 2160
Шахрулло Махмудов ознакомился с подготовительным процессом спортивных объектов Самарканда перед престижными стартами
В ходе поездки в Самарканд, которая организована в рамках ЧА по плаванию на открытой воде, заместитель министра Развития спорта Шахрулло Махмудов осмотрел состояние ряда спортивных объектов области, в частности, ознакомился с ходом подготовки к Открытому чемпионату Центральной Азии по лёгкой атлетике, который пройдёт в этом городе 24-25 сентября. Помимо наших соотечественников, в этих соревнованиях примут участие около 200 спортсменов из Кыргызстана, Казахстана, Туркменистана, Таджикистана, а также, по приглашению, представители Таиланда и Малайзии.
На стадионе "Афросиёб" в настоящее время ведутся последние подготовительные работы. Заместитель председателя Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Андрей Абдувалиев проинформировал посетившего арену Шахрулло Шариповича о проходящей подготовке к престижным стартам, об условиях, созданных для гостей.
С 8 по 9 октября в Самарканде состоится Кубок Азии по триатлону среди атлетов различных возрастных групп. В ходе поездки заместитель министра Развития также с официальными лицами Федерации триатлона Узбекистана обсудили работу по подготовке к предстоящему турниру.