6 Sentyabr 2022 2234
Sportni rivojlantirish vazirligida “Osiyo bolalari” Xalqaro qoʻmitasi rahbari bilan uchrashuv oʻtkazildi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov, Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov hamda “Osiyo bolalari” (“Deti Azii”) Xalqaro qoʻmitasi rahbari Vladimir Maksimov ishtirok etdi.
Uchrashuvda Vladimir Maksimov Rossiya Federatsiyasining Vladivostok shahrida oʻtkazilgan “Osiyo bolalari” VII sport oʻyinlarida Oʻzbekiston delegatsiyasining ishtirokini yuqori baholadi. Shuningdek, mamlakatimiz delegatsiyasini kelgusi yilning fevral oyida Rossiya Federatsiyasining Kemerovo shahrida tashkil etiladigan “Osiyo bolalari” II qishki sport oʻyinlariga ham taklif qildi.
Oʻz navbatida, Adham Ikramov “Osiyo bolalari” Xalqaro qoʻmitasi rahbariga taklif uchun minnatdorlik bildirdi va albatta, ushbu oʻyinlarda Oʻzbekiston delegatsiyasi ishtirok etishga tayyorligini maʼlum qildi. Shu bilan birga Vladivostokdagi musobaqa yuqori saviyada tashkil etilganligini ham alohida taʼkidlab oʻtdi.
Uchrashuvda tomonlar oʻrtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, bir qator sport turlarini rivojlantirish borasida oʻzaro kelishuvga erishildi.
Eslatib oʻtamiz, 27-iyul – 8-avgust kunlari oʻtgan “Osiyo bolalari” VII Xalqaro sport oʻyinlarida Oʻzbekiston delegatsiyasi 41 ta oltin, 28 ta kumush va 45 ta bronza, jami 114 ta medal bilan umumjamoa hisobida 2-oʻrinni egallagan edi.

6 Сентября 2022 2227
В Министерстве развития спорта состоялась встреча с руководителем Международного комитета "Дети Азии". В ней приняли участие руководители обеих Организаций Адхам Икрамов и Владимир Максимов, а также Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов.
На встрече Владимир Максимов высоко оценил участие делегации Узбекистана в VII Международных спортивных играх "Дети Азии" во Владивостоке (Российская Федерация). Кроме того, он пригласил отечественных атлетов на II Зимние спортивные игры "Дети Азии", которые состоятся в феврале следующего года в российском Кемерово.
В свою очередь, Адхам Икрамов поблагодарил зарубежного гостя за приглашение и, конечно же, выразил готовность принять участие делегации Узбекистана в этих Играх. При этом он особо отметил, что соревнования во Владивостоке прошёл на высоком организационном уровне.
На состоявшейся встрече достигнута договорённость о выводе сотрудничества между сторонами на новый уровень, развитии ряда видов спорта.
Напомним, что на VII Международных спортивных играх "Дети Азии", проходивших с 27 июля по 8 августа, узбекская делегация заняла 2 – е место в общекомандном зачёте, завоевав в общей сложности 114 медалей (41 золотую, 28 серебряных и 45 бронзовых).