Ma’lumki, poytaxtimiz 6-13 oktyabr kunlari dzyudo bo‘yicha kattalar o‘rtasidagi jahon chempionatiga mezbonlik qiladi. Mamlakatimizda ilk bor o‘tkaziladigan ushbu nufuzli musobaqa yuqori darajadagi tayyorgarlikni talab etadi. Bugun Milliy Olimpiya qo‘mitasida yilning eng muhim tadbiriga ko‘rilayotgan hozirlik muhokama qilindi.
Unda MOQ raisi o‘rinbosari, mamlakat dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov boshchiligidagi federatsiya mutasaddilari, MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov va Qo‘mita xodimdari ishtirok etdi.
Dastavval musobaqaning tantanali ochilish marosimi, uning atrofida o‘tkaziladigan tadbirlarning badiiy qismiga tayyorgarlik jarayoni ko‘rib chiqildi. Shu o‘rinda muxlislar uchun bir kichik sirni ochib o‘tsak. Tadbirlar barchaning xotirasida unutilmas voqelik sifatida saqlanib qolinishi uchun katta ijodiy jamoa ish olib bormoqda. Konsert qismida o‘zbek va jahon estradasining taniqli vakillari muxlislarga ko‘tarinki kayfiyat ulashish uchun xizmat qilishadi.
Jahon chempionatiga 110 dan ziyod mamlakatdan mehmonlar kelishi kutilmoqda. Shubhasiz, bunday katta masshtabdagi tashrif buyuruvchilar bilan transport-logistika, maishiy xizmat ko‘rsatish kabi yo‘nalishlar bo‘yicha ham alohida ishlash talab etiladi. Yig‘ilish davomida mutasaddilar Xalqaro dzyudo federatsiyasi rahbariyati, sportchi va murabbiylar, xorijiy OAV xodimlari uchun ajratilgan mehmonxonalar, ularga yaratiladigan sharoitlar xususida batafsil ma’lumot berishdi.
Azizjon Kamilov davlatimiz mana shunday nufuzli musobaqaning tashkil etilishini har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgan ekan, uni yuqori saviyada o‘tkazish lozimligi, bu mamlakatimiz imijini butun dunyoga ko‘rsatish uchun ajoyib imkoniyatligini eslatib, barcha mas’ullardan o‘z vazifalariga mas’uliyat bilan yondashishni so‘radi. Shuningdek, federatsiya shifokorlariga sportchilarimizning salomatligini, ovqatlanish ratsionini qattiq nazoratga olish bo‘yicha alohida ko‘rsatma berdi.
Tadbir davomida musobaqani katta hajmda yoritish, nafaqat poytaxtimiz, balki viloyatlardagi dzyudo muxlislarini o‘ziga xos sport bayramiga jalb qilish, ko‘rkam “Humo arena” atrofida milliy hunarmandchilik burchaklarini tashkil etish kabi masalalar ham atroflicha ko‘rib chiqilib, ish jarayonini yanada kuchaytirish bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi.

26 Августа 2022 2124
Ташкент готов встречать сильнейших дзюдоистов мира! Уже через 40 дней столица примет у себя первенство планеты
С 6 по 13 октября в столице нашей страны пройдёт чемпионат мира по дзюдо среди взрослых. Эти престижные соревнования, которые проводятся в Узбекистане впервые, требуют высокого уровня подготовки. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете обсудили подготовку к одному из самых важных событий года.
В мероприятии, организованном в Комитете приняли участие заместитель председателя НОК, председатель Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, а также сотрудники Комитета и Федерации.
Сначала был рассмотрен процесс подготовки к торжественному открытию престижных стартов, художественной части мероприятия, которые будут организованы во время проведения домашнего ЧМ. Давайте откроем один маленький секрет для фанатов в этом материале. Большой творческий коллектив работает над тем, чтобы события остались в памяти каждого участника и гостя праздника спорта, как одного из ярчайших и незабываемых мероприятий. В концертной части выступят известные представители узбекской и мировой эстрады.
Ожидается, что на чемпионат мира приедут гости из более чем 110 стран. Очевидно, что с посетителями такого масштаба требуется отдельная работа и по таким направлениям, как транспортно-логистическое, бытовое обслуживание. В ходе встречи ответственные лица подробно проинформировали о выделенных гостиницах и создаваемых условиях для руководства Международной федерации дзюдо, спортсменов и тренеров, сотрудников иностранных СМИ.
Азизжон Камилов подчеркнул, что государство всесторонне поддерживает организацию такого престижного турнира, который должен пройти на высоком уровне, а также особо отметил, что это прекрасная возможность показать имидж Родины всему миру. В свою очередь, он попросил всех привлечённых лиц ответственно подойти к своим обязанностям. Федерация также дала отдельное указание врачам взять под жёсткий контроль состояние здоровья отечественных спортсменов, а также их рацион питания.
В ходе мероприятия были подробно рассмотрены такие вопросы, как всестороннее освещение соревнований, привлечение поклонников дзюдо не только в столице, но и в регионах к большому спортивному празднику, организация уголков Национальных ремёсел вокруг “Хумо Арены”, даны соответствующие поручения по дальнейшему усилению рабочего процесса.