O‘zbekiston Qahramoni Achilbay Ramatov 60 yoshda!
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari, O‘zbekiston boks federatsiyasi raisi Achilbay Ramatov tavallud ayyomini nishonlamoqda.
Achilbay Jumaniyazovich Ramatov 1962 yil 20 avgust kuni tug‘ilgan. Achilbay Jumaniyazovich mamlakatimizning har sohada rivoj topib borishida, xususan, o‘zbek boksining bugungi cho‘qqiga chiqishiga ulkan hissa qo‘shgan sport fidoyilaridan. A.Ramatov 2012 yil O‘zbekiston boks federatsiyasi raisligiga kelgach tubdan katta o‘zgarishlarni amalga oshirdi. Buning natijasida bokschilarimiz Rio-2016 yozgi Olimpiya o‘yinlari, 2017 yil Toshkentda, 2019 yil Tailandda, 2021 yil BAAda o‘tgan Osiyo chempionati, 2018 yil Indoneziyada o‘tgan Osiyo o‘yinlari va 2019 yil Rossiyada o‘tkazilgan jahon chempionatida umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni qo‘lga kiritishdi.
Achilbay Ramatovning ulkan xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlangan. U “Do‘stlik”, "Fidokorona xizmatlari uchun" va “El-yurt hurmati” ordenlari, shuningdek, mamlakatimizning oliy mukofoti “O‘zbekiston Qahramoni” faxriy unvoniga ega.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Achilbay Jumaniyazovichni tavallud ayyomi bilan tabriklab, u kishiga uzoq umr, sihat-salomatlik va kuch-g‘ayrat tilab qoladi.

20 Августа 2022 2588
Сегодня первый заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Федерации бокса Узбекистана Ачилбай Раматов празднует свой День рождения.
Ачилбай Джуманиязович Раматов родился 20 августа 1962 года. Он — один из выдающихся деятелей, внёсший уникальный вклад в развитие нашей страны, в частности, в нынешний успех узбекского бокса. Став председателем Федерации бокса Узбекистана в 2012 году, Ачилбай Раматов внёс важные изменения. В результате этого отечественные мастера кожаной перчатки стали первыми в общекомандном зачёте на Летних Олимпийских играх Рио-2016, на чемпионатах Азии 2017, 2019, 2021 годов, на главных континентальных Играх четырёхлетия Джакарта-2018 и первенстве планеты 2019 года в России.
За свои заслуги перед страной, Ачилбай Раматов награждён орденами "Дустлик", "Фидокорона хизматлари учун" и "Эл-юрт хурмати", а также высшей Государственной наградой - "Узбекистон Кахрамони" ("Герой Узбекистана").
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Ачилбая Раматова с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья, долгих лет жизни, успехов и благополучия.