O‘zbekiston “Rowing&canoe” federatsiyasiga yangi rahbar saylandi
Bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida O‘zbekiston “Rowing&canoe” federatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda federatsiyaga yangi rahbar saylash kun tartibidagi asosiy masala bo‘ldi.
Tadbirda Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisi o‘rinbosari Azizjon Kamilov, Federatsiya rahbariyati va uning hududiy vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishni Oybek Kasimov olib bordi. Dastavval, shu davrgacha O‘zbekiston “Rowing&canoe” federatsiyasi raisi lavozimida ishlab kelgan Alisher Sultonovning o‘z xohishiga ko‘ra yozgan arizasi ko‘rib chiqildi va delegatlar tomonidan qanoatlantirildi.
Shundan so‘ng yig‘ilish kun tartibidagi asosiy masalaga o‘tildi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining Geologiya, energetika, sanoat va uning bazaviy tarmoqlarini rivojlantirish masalalari bo‘yicha maslahatchisi - Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi raisi Bobur Farxadovich Islamovning nomzodi federatsiyasi raisi lavozimiga taklif etildi va konferensiya ishtirokchilari tomonidan bir ovozdan ma’qullandi. Shu tariqa Bobur Islamov O‘zbekiston “Rowing&canoe” federatsiyasi raisi etib saylandi.
Ma’lumot uchun, Bobur Farxadovich Islamov 1981 yil Toshkent shahrida tug‘ilgan. Faoliyatini geolog sifatida boshlagan mutaxassis yillar davomida O‘zbekiston Respublikasi Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasining turli lavozimlarida samarali mehnat qildi. 2017 yildan ushbu Qo‘mita raisi sifatida faoliyat yuritmoqda.
Tadbirda so‘z olganlar federatsiyaning yangi rahbariga mamlakatimizda eshkak eshish sporti rivojini yangi darajaga olib chiqish, Parij-2024 Olimpiadasiga imkon qadar ko‘proq litsenziyalar qo‘lga kiritish va unda medallarga ega chiqishda kuch-g‘ayrat va omad tilashdi. Xususan, Adham Ikramov so‘z olib, nomzod haqida iliq fikrlarni bildirdi. Unga ko‘ra, yangi rahbarning boy tajribasi va salohiyati evaziga federatsiya ishi yanada jonlanishi, qo‘shimcha imkoniyatlar yaratilishi, yaqin vaqt ichida mamlakatimizda ushbu sport ommaviyligining oshishiga ishonishini ta’kidlab o‘tdi. O‘z o‘rnida Bobur Islamov bildirilgan ishonchni oqlashga, eshkak eshish sportini mamlakatimizda yanada ommalashtirish, sportchilarimizning xalqaro maydondagi yutuqlari uchun barcha sharoitlarni yaratib berishga va’da berdi.
Shuningdek, yig‘ilish davomida Azizjon Kamilov ham so‘z olib, yangi rahbarning kelgusi faoliyatiga omad tiladi. Shuning bilan, O‘zbekiston “Rowing&canoe” federatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi o‘z ishini yakunladi.

Избран новый руководитель Федерации "Rowing&canoe" Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации “Rowing&canoe” Узбекистана. На ней главным вопросом повестки дня стало избрание нового руководителя Организации.
В мероприятии приняли участие министр Развития спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов, руководство Федерации и её региональные представители.
Совещание провёл Ойбек Касимов. Сначала было рассмотрено и удовлетворено заявление Алишера Султанова, занимавшего до этого пост председателя Федерации “Rowing&canoe” Узбекистана.
После этого заседание перешло к главному вопросу повестки дня. На встрече была предложена и единогласно одобрена участниками конференции кандидатура советника Премьер - министра Республики Узбекистан по вопросам геологии, энергетики, промышленности и развития её базовых отраслей-председателя Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам Исламова Бобура Фархадовича на должность председателя Федерации “Rowing&canoe” Узбекистана.
Бабур Фархадович Исламов родился в 1981 году в городе Ташкенте. Начав свою деятельность в качестве геолога, специалист в течение многих лет плодотворно работал на различных должностях в Государственном комитете Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам. С 2017 года является председателем этого комитета.
Выступившие на мероприятии пожелали новому руководителю Федерации сил, энергии и удачи в таких благородных целях, как выведение развития гребного спорта в стране на новый уровень, завоевание как можно большего количества путёвки на Олимпиаду Париж-2024 и завоевание на ней медалей. В частности, Адхам Икрамов выступил с речью и выразил уверенность в том, что благодаря богатому опыту и потенциалу нового руководителя работа Федерации будет ещё более оживлена, созданы дополнительные возможности, в ближайшее время в стране повысится популярность этого вида спорта. В свою очередь, Бобур Исламов пообещал оправдать оказанное доверие, создать все условия для дальнейшей популяризации гребного спорта в Узбекистане, достижения отечественных спортсменов на международной арене.
В ходе заседания Азизжон Камилов также пожелал удачи в дальнейшей деятельности нового руководителя. На этом внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации “Rowing&canoe” Узбекистана завершила свою работу.