Toshkent Parij-2024 yo‘lida qit’amizning eng kuchli og‘ir atletikachilarini jamlaydi
Poytaxtimizda o‘tkazilgan Osiyo og‘ir atletika federatsiyasi (OOF)ning navbatdagi Kongressi o‘z ishini yakunladi. Quvonarlisi, unda Toshkent 2024 yil Parij Olimpiadasi yo‘lida qimmatli litsenziya ochkolarni taqdim etadigan qit’a birinchiligi mezbonligini qo‘lga kiritdi.
«O‘zbekiston» mehmonxonasida bo‘lib o‘tgan Kongressning ikkinchi qismida Xalqaro og‘ir atletika federatsiyasi prezidenti Muhammad Hasan Jalud, Osiyo og‘ir atletika federatsiyasi (OOAF) prezidenti Al-Mana Muhammad Yusuf, O‘zbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vaziri o‘rinbosari, OOAF vitse-prezidenti, O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, shuningdek OOAFning ijroiya qo‘mitasi a’zolari va OAV vakillari ishtirok etishdi.
Kongress kun tartibidan o‘rin olgan eng muhim masalalardan biri – Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlariga muhim reyting ochkolari taqdim etadigan 2024 yilgi qit’a chempionati mezbonini aniqlash bo‘ldi. Unda Hindiston, Turkmaniston va O‘zbekiston mazkur muhim musobaqani qabul qilish uchun kurash olib bordi. Ovoz berish jarayoni yakunlariga ko‘ra, OOAF Ijroiya qo‘mitasi a’zolari ushbu turnir mezbonligini yurtimizga ishonib topshirdi.
Qayd etish joiz, Xalqaro og‘ir atletika federatsiyasi tomonidan tasdiqlangan Parij-2024 kvalifikatsiya tizimiga ko‘ra, atletlar litsenzion sikl davomida ma’lum darajadagi musobaqalarda ishtirok etishlari shart. Toshkentda o‘tadigan Osiyo chempionati ana shunday turnirlardan biri hisoblanadi. Musobaqa sanasi va 2024 yilgi taqvim keyinroq e’lon qilinadi.
Shuningdek, Kongressda OOAFning hisobot-saylov konferensiyasi o‘tkaziladigan manzil nomi ham e’lon qilindi. Unga ko‘ra, Qatarning Doxa shahri nufuzli anjumanga mezbonlik qiladigan bo‘ldi.

Ташкент примет ещё один важный старт, в котором будут разыграны лицензионные очки Париж-2024
В столице завершился очередной Конгресс Азиатской федерации тяжёлой атлетики (AWF). Отрадно отметить, что на пути к Олимпиаде 2024 года в Париже Ташкент примет континентальное первенство, дающее заветные лицензионные очки.
Во второй части конгресса, состоявшегося в отеле "Узбекистан", приняли участие президент Международной федерации тяжёлой атлетики (IWF) Мухаммед Хасан Джалуд, президент Азиатской федерации тяжёлой атлетики (AWF) Мохаммад аль Мана Юсуф, заместитель министра Развития спорта Республики Узбекистан, вице-президент AWF, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана Шахрилло Махмудов, а также члены Исполнительного комитета, члены правления AWF и представители СМИ.
Одним из важнейших вопросов повестки дня Конгресса стало определение страны – хозяйки континентального первенства 2024 года, который даст значимые рейтинговые очки летним Олимпийским играм Париж-2024. Индия, Туркменистан и Узбекистан боролись за принятие этого важного старта. По итогам голосования члены Исполнительного комитета AWF доверили проведение турнира нашей стране.
Стоит отметить, что согласно системе квалификации Париж-2024, утверждённой Международной федерацией тяжёлой атлетики, спортсмены обязаны участвовать в состязаниях определенного уровня в течение лицензионного цикла. Чемпионат Азии Ташкент-2024 является одним из таких турниров. Дата проведения соревнований и календарь на 2024 год будут объявлены позже.
На Конгрессе также было объявлено место проведения отчётно-выборной конференции AWF. Итак, он пройдёт в столице Катара Дохе.